Ascīts: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Ascīts ir medicīnisks termins, ko izmanto, lai aprakstītu šķidruma uzkrāšanos vēderā. Ir normāli, ja vēderā ir neliels daudzums šķidruma, kas tiek nepārtraukti ražots un absorbēts, taču, ja šis līdzsvars tiek izjaukts, šķidrums var pārmērīgi uzkrāties. Raksturīgākās ascīta pazīmes ir vēdera stipra palielināšanās un nabas izspiešanās.
Cēloņi
Visbiežāk sastopamais ascīta cēlonis ir aknu ciroze, kas veido aptuveni 75% šīs slimības gadījumu. Galvenie aknu cirozes cēloņi, savukārt, ir pārmērīga alkohola lietošana un vīrusu hepatīts (ilgstoša aknu vīrusu infekcija). Aptuveni 15% cilvēku ar ascītu tā pamatcēlonis ir vēzis, ietverot kuņģa, zarnu un olnīcu vēzi; to var izraisīt arī citi vēža veidi, kas izplatījušies aknās vai vēderā, arī audzēja metastāzes vēderplēvē. Citi retāki ascīta cēloņi ir sirds mazspēja, sirds slimības, aizkuņģa dziedzera iekaisums, infekcija un nieru darbības traucējumi, peritonīts.
Simptomi
Raksturīgākais ascīta simptoms ir vēdera stipra palielināšanās un nabas izspiešanās. Piesitot pie vēdera sienas, jūtama fluktuācija (šķidruma viļņošanās). Palielinoties vidukļa apkārtmēram, apģērbs var kļūt apspīlēts. Ja šķidruma daudzums kļūst ļoti liels, tas var sagādāt neērtības un vēders var šķist “smags”.
Atsevišķos gadījumos cilvēki cenšas pielāgot savu savu pozu stāvot vai staigājot, ja palielinājies vēders, un tas, savukārt, var izraisīt stājas maiņu. Papildu šķidruma izraisīts svara pieaugums var radīt ierobežotu mobilitāti.
Vēdera dobuma šķidrums var būt dzidrs, asiņains, piemēram, vēža slimniekiem, vai pienains, ja bojāti lielie limfvadi. Šķidruma uzkrāšanās var radīt spiedienu uz zarnu, kā rezultātā cilvēks ēdīs mazāk, jutīs dedzinošas sāpes krūšu apvidū (gremošanas traucējumi). Atsevišķos gadījumos var parādīties arī slikta dūša un vemšana, palielināties spiediens uz plaušām; šķidrums dažkārt var uzkrāties plaušās, izraisot elpas trūkumu, it īpaši guļus stāvoklī.
Ārstēšana
To var ārstēt dažādos veidos, sākot no dzīvesveida un uztura izmaiņām līdz medikamentiem un medicīniskām procedūrām, tomēr vispirms ārstē pamatslimību. Visiem pacientiem ar ascītu, ko izraisa aknu ciroze, ieteicams samazināt vai pārtraukt alkohola lietošanu, jo tas palīdzēs novērst šķidruma uzkrāšanos un uzlabos medikamentu efektivitāti.
Ir svarīgi ievērot bez sāls diētu, kas tiek izstrādāta sadarbībā ar dietologu, jo daudzi pārtikas produkti satur pārāk daudz sāls. Dažos ascīta gadījumos pietiek ar sāls patēriņa samazināšanu, ne pilnīgu tā izslēgšanu no ēdienkartes.
Ja diēta nelīdz vai šķidruma daudzums ir pārāk liels, var būt nepieciešami medikamenti, ko sauc par diurētiskiem līdzekļiem. Tie darbojas, samazinot lieko šķidrumu, veicinot ķermeņa saražotā urīna daudzuma izvadīšanu; atsevišķos gadījumos tiek pielietota arī punkcija (ķermeņa dobuma, asinsvada vai orgāna sienas, normālu audu vai patoloģisku veidojumu pārduršana ar dobu adatu diagnostiskā vai ārstnieciskā nolūkā).