Asarošana. Vai tā ir ārstējama?
Pastiprināta asarošana bez acīmredzama iemesla – ir slimība. Bieži pacienti ar tādu sūdzību vēršas pie oftalmologa. Un tas ir pareizi. Bet ne visi zina, kā šo hronisko saslimšanu var ārstēt LOR speciālists. Kāpēc? Protams, asarošana bieži saistīta ar acu saslimšanām un pastiprinātu asaru sekrēciju. Tādos gadījumos oftalmologs noteiks iemeslu un risinās šo problēmu. Bet, ja asarošana ir saistīta ar asaru drenāžas sistēmas traucējumiem, šo problēmu ne vienmēr var novērst acu ārsts, jo 80% no šīs noplūdes sistēmas atrodas deguna dobumā.
Kādi simptomi bieži sastopami asaru atteces traucējumu gadījumā?
Pastiprināta asarošana visbiežāk ir no vienas acs. Periodiski var būt strutaini iekaisumi un izdalījumi iekšējā acs kaktiņā. Reizēm ir sāpes, apsārtums un pietūkums iekšējā acs kaktiņā. Tas jau nozīmē, ka iekaisums ir asaru maisā.
Kā ārstēt?
Kad asarošana tikai sākas un drenāžas sistēma nav nosprostota pilnīgi, var mēģināt ārstēt ar pilieniem un skalošanām. Bet, ja process ilgst mēnešiem, tad bieži novērst šo patoloģiju ar konservatīvu ārstēšanu nav iespējams. Bet var palīdzēt ar ķirurģisku ārstēšanu: endoskopiski caur degunu var atvērt asaru maisu vai asaru kanālu un atjaunot asaru atteci dabiskā ceļā – deguna dobumā. Operācija (DCR – dakriocistorinostomija) notiek bez sāpēm, vispārējā narkozē, un uz sejas nepaliek nekādas sekas. Pastiprināta asarošana beidzas jau nākamajā dienā.
Kā izmeklēties, lai tiktu pie pareizas diagnozes?
Oftalmologs vai operējošais LOR speciālists ambulatori var veikt dažus testus, kas dod pareizu diagnozi ar lielāku varbūtību. Datortomogrāfija ar asaru ceļu kontrastēšanu mums palīdz noteikt "nosprostojuma" līmeni un anatomiskās īpatnības.
Kādā vecumā biežāk rodas šādas problēmas?
Ļoti bieži jaundzimušajiem var gadīties tāda kaite, bet nevajag uztraukties, jo pirmajā gadā tā spontāni izārstējas. Otra lielākā vecuma grupa, kam nepieciešama ķirurģiskā ārstēšana, – cilvēki pēc 50 gadu vecuma. Bet jaunākiem cilvēkiem asaru drenāžas traucējumi arī mēdz būt.
Vai operācija tiešām palīdzēs?
Operācijas (DCR) efektivitāte – 95%. Protams, rezultāts ir atkarīgs no diagnozes un ķirurga kvalifikācijas, un mūsu apmierinātie pacienti ir labākais novērtējums mūsu darbam.
Dr. Jekaterina Kondratiško, LOR speciāliste
Consilium Medicum
Tālrunis 67505047, 29804940
conmed.lv