Ārsts: Pacientam ar tikko notikušu insultu palīdzība jāsaņem 4,5 stundu laikā
Rīga, 29.okt., LETA. Kopš noticis insults pacientam palīdzība jāsaņem 4,5 stundu laikā, jo pretējā gadījumā asinsapgādes traucējumu dēļ izveidojas neatgriezeniski smadzeņu bojājumi, kā arī var iestāties nāve, aģentūrai LETA uzsvēra Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis.
Viņš norādīja, ka smadzeņu bojājumu sekas ir kustību, runas, redzes un domāšanas traucējumi, turklāt daļa pacientu visu atlikušo mūžu paliek guloši un aprūpējami.
Karelis skaidroja, ka insults ir pēkšņi galvas smadzeņu apasiņošanas traucējumi, kas rodas, ja nosprostojas vai plīst asinsvads. "Jo ātrāk pacients saņem medicīnisko palīdzību, jo lielāka iespēja, ka insults neatstās nopietnas sekas un pacients varēs atgriezties darbā un ierastajā dzīves ritmā," uzsvēra Karelis.
Šodien tiek atzīmēta Pasaules insulta diena, un Austrumu slimnīca vēlas atgādināt par to, cik nozīmīga ir savlaicīga palīdzības sniegšana pacientiem, kuriem noticis insults.
Kā informēja slimnīcas pārstāve Aija Lietiņa, RAKUS ik dienas tiek sniegta palīdzība vairākiem pacientiem, kurus skāris insults. Šādos gadījumos liela nozīme ir ne tikai mediķu operatīvai rīcībai, bet arī tam, cik ātri pacients vai viņa tuvinieki vēršas pēc palīdzības.
Lietiņa atgādina, ka par insultu visbiežāk liecina vienas ķermeņa puses paralīze, vājums vai notirpums, grūtības runāt vai saprast citu teikto, pēkšņi redzes traucējumi, galvas reibonis, līdzsvara un koordinācijas traucējumi. Diemžēl nereti pacienti nolemj nogaidīt līdz nākamajai dienai cerībā, ka simptomi pāries paši no sevis, atzina RAKUS pārstāve.
Šī iemesla dēļ slimnīca atgādina, ka kaut mazāko aizdomu gadījumā par insultu jāveic tests "ĀTRI", lūdzot cilvēku veikt trīs vienkāršas darbības - uzsmaidīt, noturēt rokas un parunāt.
Kā informēja Lietiņa, "Ā" nozīmē "atsmaidi", un šajā posmā jālūdz cilvēku pasmaidīt un jānovērtē, vai sejas vienā pusē acs vai mutes kaktiņš nav noslīdējis uz leju. "T" jeb "turi rokas" posmā jāpārbauda, vai cilvēks spēj vienlaikus sev priekšā pacelt un noturēt abas rokas - ja viena noslīd, tas liecina, ka rokā ir vājums. Savukārt trešajā posmā - "R" jeb "runā" - jāpārbauda, vai cilvēks spēj runāt un pateikt vai atkārtot vienkāršu teikumu. Pēdējā posmā "I", ja cilvēks nespēj veikt kaut vienu no šīm darbībām, jāizsauc neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādi, zvanot pa tālruni 113.