Ārstnieciskās kosmetoloģijas centrs- Jūsu skaistumam un veselībai
Ārstnieciskās kosmetoloģijas centrs- Jūsu skaistumam un veselībai
Rīgā, Čaka iela 83-85
Gunta Užāne
Ārste kosmetoloģe dermatoloģe
Ārstnieciskās kosmetoloģijas centrs
Čaka iela 83-85
Dr. Guntai Užānei ir pediatra pamatizglītība. Darbā tas lieti noder, jo tieši ar pusaudžu ādas problēmām nākas saskarties bieži. Kosmetologa un dermatologa specialitātes dr. Gunta apguvusi Rīgas Stradiņa universitātē. Viņa apgalvo, ka ārsti kosmetologi bieži mēdzot konsultēt, taču pašas procedūras veikt nosūtot klientu pie kosmētiķa. Tomēr viņa 12 gadu laikā vēl neesot atradusi nevienu kosmētiķi, kam varētu pilnībā uzticēties, turklāt pašai šis darbs ļoti patīkot - tāpēc viņa gan konsultējot, gan ārstējot pati.
Cik sen darbojas jūsu salons, un ko tas piedāvā?
Mūsu salons darbojas jau kopš 1996. gada. Mēs piedāvājam virkni pakalpojumu: gan vienkāršas konsultācijas, gan procedūras klienta problēmas novēršanai – maskas, sejas masāžas un citas. Līdz ar to konsultācija bieži ietver sevī ne tikai parunāšanu, bet arī tūlītēju ķeršanos pie lietas. Liekam ārstnieciskās maskas un speciālās masāžas sejai, veicam depilācija... Šai lietā es kā ārste uzskatu, ka vaksācijas metode ar olīvu vasku ir viena no labākajām.
Salonā mēs veicam arī muguras tīrīšanu, kas reizēm ir liela problēma pusaudžiem. Soli tālāk par pusaudžu problēmām ir skaistumkopšana, bieži – cilvēkiem gados. Manuprāt, tajā visu iespējamo palīdzību jāsniedz ar rokām – kur šīs iespējas beidzas, tur klientam jādodas pie plastiskā ķirurga. Tāpēc visu, ko iespējams izdarīt manuāli – limfodrenāžas, masāžas – es arī daru ar rokām.
Es nodarbojos arī ar aukstuma jeb krioterapiju. Tā ir viena no senākajām kosmētikas metodēm pasaulē. Daudzi saloni to nepiedāvā, jo ar slāpekli drīkst strādāt tikai ārsti. Taču šī metode ir ļoti laba, jo tādos ārstēšanas gadījumos, kad seju nemaz nedrīkst tīrīt, ar aukstumu sejas ādu var nomierināt, un tad jau tālāk var kaut ko darīt.
Kāda ir aukstumterapijas būtība?
Šķidrā slāpekļa temperatūra ir -180°C. Tas iekļūst dziļākajos ādas slānos un to ārkārtīgi labi nomierina – piemēram, infekcijas, iekaisuma un dziļu piņņu gadījumos, kad uzreiz pie sejas ar rokām nemaz nedrīkst ķerties. Tad droši var veikt šo aukstuma procedūru, kura noņem visu virsējo ādas kārtiņu. Tas aizņem 3-5 minūtes. Un, kad klients atnāk nākamreiz, tad jau sejai var ķerties klāt – likt maskas un veikt visu pārējo. Slāpeklis nekad neatstāj ne rētas, ne pigmentāciju, kas mēdz rasties pēc dažādām pašmāju procedūrām. Gluži pretēji – ar to šo pigmentāciju ārstē.
Cita izplatīta problēma ir asinsvadi sejas ādā. Arī to efektīvi palīdz risināt aukstumterapija, jo slāpekļa iedarbībā asinsvadi stipri sašaurinās un it kā ieiet dziļāk ādā. Asinsvadi uz sejas – tā ir iedzimta problēma, un pilnīgi to izārstēt nevar. To var laicīgi koriģēt jeb apārstēt, tam nepieciešams lietot arī K vitamīnu. Alternatīva būtu pašlaik stipri izplatītā lāzera terapija. Taču jāteic, ka pēdējā laikā, piemēram, no zobārstiem dzirdu, ka pēc lāzera lietošanas ir lielas komplikācijas.
Kā iedarbojas lāzeris?
Lāzeris dziļi iedarbojas uz ādas audiem. Visas lāzera operācijas, ieskaitot depilāciju, ir ļoti sāpīgas, turklāt dārgas. Pie tam vasarā šīs operācijas veikt nevar, jo ir ļoti jāsargājas no saules. Savukārt komplikācijas izveidojas tikai vēlāk. Esmu reiz pacienti ar izteiktiem asinsvadiem uz sejas, pie tam tikai 14 gadus vecu, aizsūtījusi uz lāzera operāciju. Šis risks neattaisnojās: meitenes situācija tikai pasliktinājās.
Ir atsevišķas lietas, ko kosmētikā var izdarīt tikai ar lāzeri, taču es ieteiktu censties tās ierobežot. Lāzera lietošanas blakusparādības – arī zobārstniecībā – tikai tagad kļūst redzamas. Piemēram, ādas tīrīšana ar lāzeri sievietēm bieži izraisa apkārtējo asinsvadu plīsumu...
Vai vēlāk šos defektus var kaut kā labot?
Jā. Ar to pašu aukstuma terapiju, ar speciālām ārstnieciskās kosmētikas sērijām.
Kā jūs veicat diagnostiku?
Vispirms kā jau pie ārstiem pieņemts, ar anamnēzi. Tad aplūkojam klienta ādu zem lupas, lielā palielinājumā. Visbeidzot pievienojam savu pieredzi... un rezultātā saprotam, kas tur mūsu priekšā guļ (smejas)!
Ar kādām problēmām cilvēki visbiežāk pie jums griežas?
Ar pinnēm, turklāt daudzi klienti ir ap 30 gadu veci. Pusaudžu vecums ir beidzies, bet pinnes joprojām ir... Tās nav ne īsti hormonālās, ne pārtikas pinnes – tās ir tā saucamās datorsejas (smejas).
Tas ir kas jauns! Ar ko šīs sejas atšķiras no citām?
Šīs sejas ir izteikti dehidratētas – dators atņem mitrumu ne tikai acīm, bet visai sejai. Sejas āda kļūst par 85% sausāka, un, ja ikdienā cilvēks nelieto mitrinātājus, tad seja kļūst ārkārtīgi sausa un jutīga. Sākotnēji sadalījums pēc dzimuma klientiem, kas ar šīm problēmām griezās mūsu salonā, bija 80% sieviešu un 20% vīriešu. Tagad šis rādītājs jau noteikti ir puse uz pusi, jo arī vīrieši, kuriem darbā nākas kontaktēties ar cilvēkiem, grib izskatīties labi. Vīriešu sejas āda ir ārkārtīgi jutīga – ja to pareizi nekopj, tad jau minētā datorstarojuma un stresa iedarbībā tā bojājas.
Vīriešiem pumpas bieži izspiež draudzenes. Kad kaut kas ir aplami saspaidīts, tad viņi, protams, nāk un meklē ārstu – jo ar skaistumkopšanu tur bieži vien vairs nav līdzams, nepieciešama plastiskā ķirurga palīdzība.
Tātad kopumā var teikt, ka cilvēki nāk tad, kad jau ir problēmas?
Jā. Mans līdz šim jaunākais klients uz sejas tīrīšanu ieradās 8 gadu vecumā. Manuprāt, mammas tagad domā pareizāk, nekā agrāk – viņa nevis pašas mēģina spiest bērnam pumpas, bet ved to pie speciālista, jo saprot, ka citādi var izveidoties rētas, kas pēc tam būs jālikvidē jau ķirurģiskā ceļā. Es tādiem pašdarbniekiem mēdzu pajautāt – vai arī kurpes jūs sev paši labojat? Ir lietas, ko cilvēks māk un var darīt pats, un ir citas, ko jāuztic profesionāļiem.
Tas, ka pie mums ierodas jau bērna vecumā, ir ļoti labi. Es bērniem allaž izstāstu par sejas kopšanu, arī domājot par nākamajiem gadiem. Sākt kopt seju astoņu vai deviņu gadu vecumā ir labi un pareizi. Tas nebūt nenozīmē, ka nepieciešams pirkt pašu dārgāko kosmētiku, bet palīdz samazināt 12–13 gadu vecumā gaidāmās problēmas.
Vai ir kādas universālas sejas kopšanas receptes, ko jūs varētu ieteikt, vai pieejai tomēr jābūt individuālai?
Universāls ir tas, ko nedrīkst: seju ne pie kādiem nosacījumiem nedrīkst mazgāt ne ar kādām ziepēm. Pārējais tomēr ir individuāli... Sejai ir pašattīrīšanās process, un, ja ir sabalansēta pārtika un samērā veselīgs dzīvesveids, tad seja pati tiek galā ar savām problēmām.
Cik lielā mērā uzturs un ikdienas režīms ietekmē sejas ādu?
Ļoti lielā mērā. Piemēram, ja bērns vai pusaudzis maz guļ un daudz sēž pie datora, tad uz salonu viņš atnāk jau maza, noguruša vecīša izskatā. Šādas lietas pilnīgi izjauc ādas pašattīrīšanās procesu. Āda elpo 24 stundas diennaktī. Tāpēc es meitenēm un sievietēm saku – jūs no rīta varat paņemt vates tamponu, samitrināt to ar ūdeni vai toniku, un noslaucīt seju, un jūs redzēsiet – tampons būs pelēks. Cilvēks guļ, bet āda strādā. Pie aplama režīma, pie sātīgām vakariņām pulksten vienpadsmitos vakarā ādai klājas grūti, jo tieši naktī āda attīrās – un, ja mēs to no rīta notīrām, tas tai ļoti palīdz.
Kā mēdz teikt, galva allaž staigās kopā ar kājām. Ja mēs pārējo ķermeni nekopsim tāpat kā seju, tad problēma parādīsies sejā.
Kā cīnīties ar datoru izraisīto dehidratāciju – vai jādzer daudz ūdens?
Tā ir viena no metodēm, ko kā universālu varu ieteikt gandrīz visiem – vajadzīgajā daudzumā jālieto šķidrums. Apmēram pusotra litra tīra ūdens dienā. Tēja, kafija, piens un sulas, ko bieži piemin rakstos sieviešu žurnālos, to neaizvieto. Ādu no iekšpuses mitrina tikai tīrs ūdens vai minerālūdens. Mitrinošais krēms sniedz tikai niecīgu daļu no nepieciešamā mitruma. Mitrināta āda nav tik jutīga pret vides faktoriem, pret datoru, mobilo tālruņu u.c. cieto starojumu. Rezultātā āda ilgi paliek nemiecēta, un izpaliek tādas problēmas, kā sievietēm 40 gadu vecumā, kuras atnāk uz salonu un jautā – vai es varētu izskatīties par 10 gadiem jaunāka?
Ko tad jūs ieteiktu darīt šī vecuma sievietēm, piemēram ar krunciņām? Vai ir kas darāms mājas apstākļos?
Ja cilvēks negrib veikt plastisko operāciju, tad pats svarīgākais ir ādu mitrināt gan no iekšpuses, gan ārpuses. Otrs, kas jāsaprot – grumbiņas var tikai mīkstināt. Nav metožu, ar ko tās noņemt. Arī izmantojot dažādu aparatūru, efekts turēsies tikai dažas nedēļas. Taču ir profilaktiskās metodes. Jākopj seja, jau 20–25 gadu vecumā jākopj dekoltē, jo, ādu regulāri mitrinot un mīkstinot, šo grumbiņu veidošanās procesu var aizkavēt.
Ikdienā sieviete mājās, visu pareizi darot, no 25 gadu vecuma lietojot vai nu acu balzamu, vai krēmu, var panākt, lai šīs krunciņas būtu mīkstas un neuzkrītošas. Ja viņa nedara neko, aizbildinoties ar frāzi, ka mūsu vecmāmiņas esot seju mazgājušas ar aukstu ūdeni un ziepēm, un viss bijis labākajā kārtībā, tad es atbildu: ja jūs man atnesīsiet tās ziepes, ar kurām seju mazgāja jūsu vecmāmiņa, tad es mīļuprāt ļaušu tās lietot arī jums... taču ne to ārprātu, ko sauc par ziepēm mūsdienās. It īpaši antibakteriālās – tās noārda visu ādas dabisko mikrofloru.
Ar kādiem materiāliem jūs strādājat?
Es strādāju ar Matis – franču kosmētiku, tā ir ārstnieciskā līnija ar īpašiem preparātiem gan sejas asinsvadiem, gan jūtīgai, gan kombinētai ādai. Otra līnija ir itāļu Bioline, kas tirgū ienākusi nesen. Esmu to izmēģinājusi, un tā ir labi piemērota jūtīgām sejām ar asinsvadu problemātiku, kura var parādīties jau 10–12 gadu vecumā. Kā arī, protams, strādāju ar speciālajām maskām, kas gatavotas aptiekās. Šīs maskas es klientiem pasūtu individuāli, atkarībā no viņu ādas problēmām, un tās pieder pie recepšu medikamentiem.
Kādas metodes jūs lietojat cīņā ar lieko apmatojumu?
Vaksācijas metode ar olīvu vasku, kas ir hipoalerģisks preparāts. Pēc apstrādājam ādu apstrāde ar speciālām Matis ampulām, kuras ne tikai to nomierina, bet arī apkaro ieaugušos matiņus. Pēdējie ir problēma mājas apstākļos, jo mēdz iekaist. Jā, var nopirkt dažādus preparātus vaksācijai mājas apstākļos, taču arī tā ir lieta, ko cilvēki ilgi mācās, lai varētu veikt kvalitatīvi un profesionāli. Jo no svara ir viss - virziens, stiprums, ātrums... dezinfekcija.
Jauniešiem, kuri paši izmēģina virslūpu krēmus, vai kādus spēcīgākus ķīmiskus līdzekļus, mums pēcāk nākas likt ārstnieciskās maskas, lai varētu izglābt viņu sejas ādu.