Ārstējot kontaktdermītu un atopisko dermatītu
I tipa alerģiskā reakcija rodas dažu minūšu laikā pēc saskares ar alergēnu, piemēram, cefalosporīna vai tetraciklīna lietošanas. Izpaužas ar niezi, plakstu tūsku un eritēmu, konjunktīvas apsārtumu un hemozi. Reizēm var attīstīties sistēmiska anafilakse.
IV tipa vēlīnā alerģiska reakcija sākas 24 līdz 72 stundu laikā pēc saskares ar alergēnu. Izpaužas kā ekzēma ar aritēmu, vēlāk ādas hiperpigmentācija, ādas rētošanās un apakšējā plaksta ektropijs.
Medikamentu grupas, kas biežāk izraisa kontaktdermītu:
- ciklopēģiskie preparāti - astropīns, homatropīns;
- aminoglikozīdi - neomicīns, gentamicīns, tombramicīns;
- pretvīrusu medikamenti;
- konservanti.
Lai ārstētu kontaktdermītu, nepieciešams pārtraukt saskari ar alergēnu (pārtraukt konkrētā medikamenta lietošanu). I tipa alerģisko reakciju gadījumā ir jālieto aukstas kompreses, lokāli antihistamīna preparāti, tuklo šūnu stabilizatori, nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi. IV tipa alerģisko reakciju gadījumā - īslaicīgs lokālu kortikosteroīdu (piemēram, ung. Hydrocortisino 1%) aplikāciju kurss.
Atopiskais dermatīts
Atopiskais dermatīts ir niezoša hroniska vai hroniski recivdivējoša alerģiska ādas slimība, ko ietekmē gan ģenētiskie, gan apkārtējās vides faktori. Atopiskais dermatīts ir daļa no sindroma, ko veido atopiskais dermatīts, bronhiālā astma, siena drudzis, alerģiskais konjunktivīts, rinīts un uztura izraisīta alerģija. Plakstiņus skar samērā reti. Sausa, niezējoša, sabiezēta plakstu āda, vertikālas rievas, ādas hiperpigmentācija. Var pievienoties hroniskskeratokonjunktivīts.
Ir nepieciešams pārtraukt saskari ar alergēnu, ja tas ir iespējams, ārstējot atopisko dermatītu. Ādu mitrinošie krēmi. Īslaicīgi, paasinājumu gadījumos, lokāli kortikosteroīdu ziedes (ung. Hydrocortisoni 1%). Per os antihistamīna preparāti.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Ivan McClellan