Ārste: Vieglu kognitīvu traucējumu novēršanā būtiska ir profilakse
Viegli kognitīvie jeb izziņas traucējumi cilvēkiem darbspējīgā vecumā ir nozīmīga mūsdienu attīstīto valstu problēma, kurai paši pacienti bieži pievērš nepietiekamu uzmanību. Vieglu kognitīvu traucējumu, kā arī iespējamu vēlāku saslimšanu novēršanā, būtiska ir profilakse, kas bieži no cilvēkiem prasa vien uzmanības pievēršanu savam veselības stāvoklim un ikdienišķu dzīves kvalitātes uzlabojumu veikšanu.
Kā norāda neiroloģe Dr.Med. Inese Blumberga, novērojumi ikdienas praksē liecina, ka cilvēki nevēršas pie ārsta un nepievērš pietiekamu uzmanību šķietami nekaitīgām pārstrādāšanās blakus parādībām. Tomēr būtu svarīgi tās neatstāt bez ievērības, bet gan doties pie ģimenes ārsta un nepieciešamības gadījumā arī ārsta speciālista. Pavirša attieksme pret viegliem kognitīviem traucējumiem var novest pie tā, ka jau dažu gadu laikā stāvoklis progresē un faktiski cilvēki darbspējīgā vecumā vairs nav spējīgi pilnvērtīgi veikt savu darbu.
I.Blumberga: „Gluži tāpat kā reizi gadā dodamies pie zobārsta, lai veiktu profilaktisko apskati, kamēr neesam saskārušies ar būtisku diskomfortu, ik gadu būtu nepieciešama konsultācija vismaz ar savu ģimenes ārstu pat tad, ja šķietami vēl nesastopamies ar veselības problēmām. Īpaši gadījumos, kad cilvēks jau saskaras ar atmiņas un koncentrēšanās spēju traucējumiem, ģimenes ārsts ieteiks piemērotākos profilaktiskos pasākumus, vai nepieciešamības gadījumā nosūtīs pacientu pie ārsta speciālista.”
Skābekļa trūkums smadzenēm veicina problēmas saasināšanos
Straujais ikdienas ritms ir galvenais cēlonis atmiņas un citu vieglu kognitīvu traucējumu straujajai izplatībai. Cilvēkiem neatliek laika nedz fiziskām aktivitātēm, nedz laika pavadīšanai svaigā gaisā, kas noved pie bīstamas kopsakarības – garīgā slodze pieaug, bet smadzeņu šūnu apgāde ar skābekli samazinās.
Tieši tāpēc problēmas novēršanai būtiskākā ir smadzeņu un sirds muskuļu šūnu apgāde ar skābekli, kura uzņemšanu var sekmēt dažādos veidos.
Turpina I. Blumberga: „Ikdienā un jo sevišķi gadījumos, kad cilvēks jau novēro atmiņas vai koncentrēšanās traucējumus, nepieciešams pievērst papildu uzmanību tam, lai palīdzētu mūsu organismam saņemt pietiekamu daudzumu skābekļa. Jācenšas atvēlēt laiku fiziskām aktivitātēm, vismaz nedēļas nogalēs doties svaigā gaisā. Tāpat smadzenes ar skābekli iespējams „pabarot” ar papildus dabīgo preparātu uzņemšanu. Vajadzīgās aktīvās vielas atrodamas ginka ekstrakta preparātā, tām normalizējot smadzeņu šūnu darbību un piegādājot skābekli.”
Divdaivu ginka ekstraktā esošās aktīvās vielas uzlabo asinsriti, paaugstina skābekļa un glikozes izmantošanu, veicina smadzeņu vielmaiņu un apgādi ar skābekli. Standartizēta divdaivu ginka ekstrakta labvēlīgā ietekme uz kognitīvajiem procesiem ir pierādīta un daudz pētīta, tomēr ne visi ginku saturošie preparāti ir vienādi iedarbīgi un droši. Lai būtu garantija par ginka preparātu efektivitāti un to, ka tas satur cilvēkam labā auga aktīvās sastāvdaļas vajadzīgajā koncentrācijā, zāļu instrukcijā jābūt norādei uz standartizēto divdaivu ginka koka lapu ekstraktu EGb 761.
Elīna Dreimane