Ārste: Melanomas profilaksē galvenais ir modrība!
"Arī melanomas pacientiem metastāzes mazinās un pat izzūd! Pēc klīnisko pētījumu rezultātiem 3. stadijas melanoma pēc profilaktiskās ārstēšanas var neprogresēt gadiem! Tas tiešām melanomas terapijā ir sasniegums, kādu pirms 10 gadiem nevarēja pat iedomāties, kas pamatoti motivē strādāt savā profesijā tālāk," atzīst Eva Vecvagare, onkoloģe ķīmijterapeite Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, Latvijas Onkoloģijas centra Dienas stacionārā.
Aizdomīgos – uz histoloģiju!
Autors: dermatologs
"Tas ir grūti nosakāms, kāpēc cilvēki saslimst ar vēzi un kāpēc tieši ar melanomu. Nevaru apgalvot, ka kāds no maniem pacientiem ir īpaši sauļojies saulē vai solārijā un tikai tāpēc viņam attīstījusies melanoma. Jā, sauļošanās var provocēt melanomas attīstību, bet tas nav vienīgais iemesls, kāpēc rodas audzējs. Tie, kam ir gaiša ādas krāsa, kā arī rudmatainie, ir riska grupā. To mēs zinām. Bet vēl ir daudz neskaidru ģenētisko mutāciju, kas var būt īstais iemesls, kādēļ ādā šūnas sāk nepareizi dalīties.
Tāpēc galvenais melanomas profilaksē ir modrība. Ja ir kāds ādas veidojums, kāda dzimumzīme, kura izskatās citādi, nevajag prātot, bet uzreiz doties pie ārsta. Būtiskākais – nevajag gaidīt, ka kāda nesmuka pumpa pati pāries. Ir jāiet pie ārsta ar zināšanām un pieredzi melanomas diagnostikā. Ja arī ārstam ādas veidojums šķiet aizdomīgs, tas radikāli jāizoperē un jānodod histoloģiskai analīzei. Nedrīkst pieļaut, ka izgriezts vai noņemts ādas veidojums netiek pārbaudīts," uzsver ārste.
Progress ārstēšanā
Autors: medikamenti
Pēdējos 10 gados medicīnas jomā zinātne ātriem soļiem gājusi uz priekšu. Tas arī metastātiskas melanomas pacientiem, kam audzējs izplatījies organismā, pavēris jaunas iespējas dzīvot. "Man ir bijuši pacienti, kas jau vairākus gadus saņēmuši ārstēšanu tā dēvētajās līdzjūtības programmās – ja pacients piekrīt, tiek dota iespēja konkrētā situācijā izmantot medikamentu, kamēr tas vēl nav reģistrēts Eiropā, bet ir reģistrēts ASV. Tas ļāvis uzkrāt labo pieredzi, ar ko varu dalīties, iedrošinot citus pacientus uzsākt terapiju tagad, kad pēdējos trīs gados jaunie terapijas veidi un medikamenti pakāpeniski tiek ieviesti arī pie mums. Kad redzu rezultātus, ko jaunās paaudzes zāles spēj paveikt, protams, gandarījums ir liels.
Tas tiešām ir zinātnes progress, kad ārstēšanas gaitā redzu – melanomas metastāzes samazinās un pat izzūd no vēža skartajiem orgāniem. Lai arī jaunajiem medikamentiem, protams, var būt blaknes, daudzi pacienti ar tām sadzīvo veiksmīgi un turpina strādāt, būt sociāli aktīvi.
Mums jau ir pieejami daudzi precīzi mērķēti medikamenti – tā ir nākotnes medicīna, uz ko lieliem soļiem ejam, bet vienlaikus tā turpina attīstīties. Pirms diviem gadiem Latvijā bijām sasnieguši līmeni, kad varējām piedāvāt samērā līdzīgu melanomas ārstēšanu kā Eiropas attīstītajās valstīs. Tagad dažās pozīcijās jau atpaliekam. Bet tiem metastātiskas melanomas pacientiem, kam vajadzīga tā dēvētā pirmās līnijas ārstēšana, varam to nodrošināt. Kā arī jau gadu mums ir pieejama adjuvantā jeb profilaktiskā terapija daļai no 3. stadijas melanomas pacientiem," stāsta onkoloģe ķīmijterapeite.
Adjuvantā jeb profilaktiskā terapija
Autors: staru_terapija
"Kopš 2020. gada pavasara pacientiem, kuriem ir BRAF pozitīva mutācija un melanoma 3. stadijā, kad metastāzes atrastas limfmezglos un radikāli izoperētas, valsts kompensē profilaktisko terapiju gada garumā. Šiem pacientiem ir liels risks, ka melanoma var progresēt, jo nav metodes, ar kurām noteikt, vai pēc operācijas kaut kur organismā vēl nav saglabājušās vēža šūnas. Adjuvantā terapija mērķēta uz tām.
Pētījumos pierādīts, ka, pateicoties adjuvantajai terapijai, ievērojami palielinās laiks, kad melanoma pēc operācijas neprogresē. Terapija nav viegla, tai ir blaknes, bet rezultāti ir ļoti iepriecinoši. Pētījumi ilgst jau vairāk nekā piecus gadus un pasaulē ir daudzi pacienti ar melanomas 3. stadiju pēc operācijas, kuri saņēmuši adjuvanto terapiju un kuriem visus šos piecus gadus melanoma nav progresējusi. Dati rāda, ka, salīdzinot ar placebo grupu – tiem, kas šķietami saņem šo terapiju, – līkne par labu īstajai terapijai ir pārliecinoša. Cilvēki dzīvo un melanoma neatgriežas vairākus gadus – tas ir priecējoši," atzīst ārste.
Citas ārstēšanas iespējas. Vēl atpaliekam!
"Tiek veikti pētījumi arī par to, vai profilaktiskā terapija ir efektīva arī melanomas 1. un 2. stadijā, bet šobrīd dati neparāda būtiskus ieguvumus. Mums ir jāstrādā pie tā, lai spētu palīdzēt tiem 3. stadijas pacientiem, kuriem BRAF mutācija netiek konstatēta un terapija nav valsts apmaksāta. Eiropas valstīs jau šobrīd šiem pacientiem profilaktiski tiek kompensēta imūnterapija," skaidro ārste.
"Latvijā arī 4. stadijas metastātiskās melanomas pacientiem ar BRAF negatīvu mutāciju mums ir tikai viens jaunās paaudzes imūnterapijas preparāts. Kad tas vairs nepalīdz, nav ko piedāvāt. Arī šajā situācijā Eiropas valstīs jau tiek izmantoti nākamās paaudzes medikamenti vai medikamentu kombinācijas.
Protams, pacientiem ārstēšanas rezultāti ir atšķirīgi. Mēs daudz ko vēl nezinām par onkoloģiskiem procesiem, liela nozīme ir katra pacienta veselības stāvoklim un audzēja izplatībai brīdī, kad tiek uzsākta terapija. Droši varu teikt, ka metastātiskas melanomas pacientiem vismaz ar pirmās līnijas ārstēšanu varam palīdzēt daudz labāk nekā pirms diviem trim gadiem, kad jaunie medikamenti un ārstēšanas pieejas vēl netika kompensētas. Ir tik nepatīkami, kad jālūdz sabiedrību ziedot vēža ārstēšanai. Tagad tas vajadzīgs daudz mazākam melanomas pacientu skaitam. Es apbrīnoju Melanomas pacientu atbalsta biedrības "Soli priekšā melanomai" dibinātāju Sondras Zaļupes un Olgas Valciņas spēku iedvesmot citus. Tikai kopā ar pacientu organizāciju pārstāvjiem mēs spējam pierādīt, cik svarīgi ir kompensēt jaunus medikamentus un veidus vēža ārstēšanai."
Vai metastātisku melanomu reiz varēs izārstēt?
"Nezinu, vai kādreiz varēs teikt, ka metastātiska melanoma ir izārstējama, bet ar to var sadzīvot. Pacienti citus pacientus sadzird labāk, tāpēc vēlreiz gribu pateikt, cik svarīga ir pacientu līdzestība. Un, ja vēl pietiek spēka iedvesmot parējos! LOC ir izveidots ārstu konsīlijs melanomas un citu ādas audzēju pacientiem, lai pēc iepējas vairāk varētu iedziļināties melanomas ārstēšanā. Zinātnē viss tik strauji virzās uz priekšu, un tāpēc tagad gadiem ilgi dzīvo pacienti ar diagnozēm, kuru dzīvildze agrāk bija tikai daži mēneši," atzīst onkoloģe ķīmijterapeite.