Ārpusdzemdes grūtniecība: Simptomi, cēloņi, ārstēšana
Grūtniecība sākas ar apaugļotu olšūnu, kas normālā situācijā piestiprinās dzemdes sieniņai. Ārpusdzemdes grūtniecība rodas, kad apaugļotā olšūna ieligzdojas un aug ārpus dzemdes galvenā dobuma: visbiežāk olvados, arī citās ķermeņa vietās, piemēram, olnīcā, vēdera dobumā vai dzemdes kaklā. Ārpusdzemdes grūtniecība nevar noritēt normāli, jo apaugļotā olšūna nevar izdzīvot: var sākties iekšēja asiņošana, kas ir bīstama sievietes veselībai un dzīvībai.
Simptomi
Sākotnēji nekādu simptomu var nebūt, tomēr atsevišķos gadījumos sievietēm, kurām noris ārpusdzemdes grūtniecība, var parādīties agrīnas grūtniecības pazīmes – mēnešreižu kavēšanās, krūšu jutīgums un slikta dūša. Veicot grūtniecības testu, rezultāts būs pozitīvs. Tomēr ārpusdzemdes grūtniecība nevar turpināties kā parasti.
Apaugļotā olšūna turpina augt vietā, kas nav pietiekami liela, un pēc laika pazīmes un simptomi kļūst arvien pamanāmāki. Viens no agrīniem brīdinājumiem par ārpusdzemdes grūtniecību ir asiņošana no maksts vai arī spēcīgas, asas sāpes iegurnī.
Ja apaugļotā olšūna turpina augt olvadā, olvada sienas tiek izstieptas un bojātas, un tas – visbiežāk 5.-7. grūtniecības nedēļā – var izraisīt tā plīsumu. Sākas spēcīga asiņošana vēdera dobumā. Sievietei tad pēkšņi rodas asas sāpes vēdera lejasdaļā, āda kļūst bāla, pārklājas ar aukstiem sviedriem, pulss ir ātrs, vāji pildīts, asinsspiediens strauji krītas. Šī dzīvībai bīstamā veselības stāvokļa simptomi ir spēcīgs reibonis, samaņas zaudēšana un šoks. Ja tūlīt nesniedz medicīnisko palīdzību, sieviete var iet bojā no akūtas mazasinības. Olvads ir steidzami jāoperē un šādos ārkārtas gadījumos to vairs nevar glābt.
Cēloņi
Olvadu grūtniecība – visizplatītākais ārpusdzemdes grūtniecības veids – notiek tad, kad apaugļota olšūna iestrēgst ceļā uz dzemdi, bieži tāpēc, ka ir bijis hronisks olvadu iekaisums. Dažkārt hlamidiozes un citu seksuāli transmisīvo slimību rezultātā veidojas rētas un saaugumi. Ārpusdzemdes grūtniecības cēlonis var būt arī endometrioze, proti, kad dzemdes audi sāk augt vēdera dobumā un olšūna ieligzdojas nepareizā vietā izaugušā endometrijā.
Ārpusdzemdes grūtniecību var izraisīt arī jau piedzīvota ārpusdzemdes grūtniecība. Daži pētījumi liecina, ka sievietes, kurām ir veikta IVF manipulācija jeb ekstrakorporālā (ārpusķermeņa) apaugļošana, var noritēt ārpusdzemdes grūtniecība. Ārpusdzemdes grūtniecības risku rada arī smēķēšana. Jo vecāka ir sieviete, jo lielāks ir saaugumu risks, attiecīgi lielāka iespēja iestāties ārpusdzemdes grūtniecībai.
Ārstēšana
Jāārstē dzimumorgānu iekaisumi; jāizvairās no abortiem un smēķēšanas. Menstruācijām aizkavējoties, jāgriežas pie ginekologa.
Apaugļota olšūna nevar normāli attīstīties ārpus dzemdes. Atkarībā no simptomiem laikā, kad tiek atklāta ārpusdzemdes grūtniecība, ārstēšanu veic, izmantojot medikamentus, laparoskopiskas operācijas vai vēdera operācijas. Pēc bojātā olvada operācijas ilgstoši jāārstē otrs olvads, lai novērstu atkārtotu ārpusdzemdes grūtniecību.