Aromterapija un ēteriskās eļļas – kā izvēlēties?
Aromterapija nav nekas jauns. Mūsu senči jau tūkstošiem gadu ir izmantojuši dažādas smaržas un aromātiskās eļļas dziedniecībā un garastāvokļa uzlabošanā. Aromterapijas pamatā ir ideja, ka noteiktas smaržas, mijiedarbojoties ar ķermeni caur smaržu receptoriem vai iesūcoties ādā, rada noteiktu iedarbību (relaksācija, uzmundrinājums, sāpju mazināšana u.c.) uz cilvēka ķermeni. Lai arī katrā konkrētā gadījumā izpausmes var nedaudz atšķirties, tomēr kopējās līnijās ietekme ir ļoti līdzīga. Piemēram, lavandas eļļa bieži tiek izmantota, lai mazinātu stresu un uzlabotu miegu, bet piparmētra muskuļu sāpju mazināšanai.
Aromterapijā var izmantot svaigus augus, taču praktiskos nolūkos (vienāda koncentrācija, uzglabāšanas iespējas) to smarža tiek saglabāta ēterisko eļļu formā. Ēteriskās eļļas var iegūt no ziediem, lapām, augļiem, mizas vai citām auga daļām, tās mehāniski saspiežot vai destilējot. Centīgākie to ar nelieliem kapitālieguldījumiem var mēģināt atkārtot mājās, bet vairums tomēr paļaujas uz ražotāju sagatavotajiem produktiem.
Vienkāršākais veids, kā izmantot ēteriskās eļļas, ir iepilināt dažus pilienus tām paredzētajā difuzorā. Šobrīd nopērkami gan tradicionālie difuzori ar svecīti apakšā, gan elektriskie gaisa mitrinātāji ar aromterapijas funkcijām. Jau pavisam drīz izvēlētā smarža izplatīsies pa visu istabu, piešķirot tai maigas vai aktīvas notis.
Ēteriskās eļļas var izmantot arī masāžas procedūrās, iepriekš tās sajaucot ar bāzes eļļām (kokosriekstu, mandeļu, jojobas, avokado, vīnogu kauliņu, sezama vai olīveļļu). Tā kā ēteriskā eļļa var dot gan tonizējošu, gan relaksējošu efektu, svarīgi izvēlēties mērķim piemērotu eļļu un lietot to samērīgā daudzumā. Paralēli ēterisko eļļu vai to maisījumu var izmantot vannas un SPA procedūrās, kompresēs, karstajās ietīšanās u.c.
Kā izvēlēties ēteriskās eļļas
Kvalitāte un drošība ir divi faktori, kas interesē ikvienu pircēju. Ēterisko eļļu kontekstā būtiski, lai pārdevējs preces aprakstā būtu norādījis ziņas par ēteriskās eļļas iegūšanas veidu, izcelsmes veidu un ražotāja zīmolu. Ja šī informācija nav atrodama, ir vērts apjautāties. Reizēm svarīga informācija tiek izlaista kļūdas vai nolaidības dēļ, bet citreiz pārdevējam šie dati vienkārši nav pieejami.
Lētas ēteriskās eļļas var neatbilst savam nosaukumam, jo tām var būt papildus pievienotas arī citas vielas, piemēram, mākslīgi aromatizētāji vai konservanti. Kvalitatīvām eļļām šādas piedevas nav vajadzīgas, jo eļļa savā koncentrētajā formā spēj ilgi saglabāt sākotnējās īpašības. Vairumtirgotāji, kas iepērk ēteriskās eļļas pa tiešo no ražotājiem, reizēm pieprasa arī eļļu ķīmiskā sastāva analīzi. Šo informāciju reizēm ir iespējams atrast ražotāja mājaslapā.
Biežāk pieļautās kļūdas
Neraugoties uz aromterapijas daudzajām priekšrocībām, tās lietošanā bieži tiek pieļautas kļūdas, kas var radīt nevēlamus efektus. Viena no izplatītākajām kļūdām ir eļļu uzklāšana tieši uz ādas bez atšķaidīšanas. Tas var izraisīt kairinājumu, apdegumus vai alerģiskas reakcijas, jo ēteriskās eļļas ir ļoti spēcīgas. Lai to novērstu, tās vienmēr jāatšķaida ar bāzes eļļām, ievērojot proporciju – vienam pilienam ēteriskās eļļas uz pieciem mililitriem bāzes eļļas.
Otra izplatīta kļūda ir eļļu pārmērīga lietošana. Daudzi uzskata, ka vairāk eļļas nozīmē labāku efektu, taču pārāk liels daudzums var radīt reiboņus, galvassāpes vai elpceļu kairinājumu. Aromterapijā mazāk bieži vien ir vairāk. Tāpēc difuzoram, vannai vai masāžas eļļai pietiek ar dažiem pilieniem eļļas, lai radītu vēlamo efektu.
Jāņem vērā arī ēteriskās eļļas derīguma termiņš. Lai arī šī tipa eļļas nebojājas tradicionālā veidā, tās, saskaroties ar gaisu, gaismu vai karstumu, zaudē vismaz daļu savu terapeitisko īpašību. Ja pēc ilgāka laika atverat iepakojumu un eļļa smaržo daudz vājāk nekā iepriekš, ir vērts apsvērt iespēju to aizstāt ar citu. Lai pagarinātu ēterisko eļļu lietošanas termiņu, tās vienmēr jāuzglabā vēsās un sausās vietās, ideālā gadījumā tumšās stikla pudelēs.
Nezināt, kuru ēterisko eļļu izvēlēties? Internetā un literatūrā ir pieejama plaša informācija par dažādu eļļu īpašību un arī internetveikala Gaisa1 speciālisti var sniegt ieteikumus. Tiesa, visprecīzāk varēs konsultēt pieredzējuši aromterapijas speciālisti, kas ēteriskās eļļas izmanto savā ikdienas darbā.