medicine.lv skaitļos

Lietotāji online152
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Arī bērni izdeg: Kā veicināt bērna produktivitāti, atgriežoties skolā? Skaidro psihologs : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Arī bērni izdeg: Kā veicināt bērna produktivitāti, atgriežoties skolā? Skaidro psihologs

Režīms ir viena no svarīgākajām lietām, kas palīdz uzturēt bērna fizisko un psihoemocionālo veselību. Taču šobrīd dienas režīma izstrādāšana un uzturēšana sagādās īpašas problēmas, jo bērni līdz ar aizvadīto mācību gadu, kas pavadīts mājās, un garo vasaras brīvlaiku no tā ir atraduši. "Gjensidige Latvija" sadarbībā ar Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra psihologu Jāni Lapu skaidro, kā organizēt bērna režīmu, atgriežoties klātienes mācībās, lai veicinātu produktivitāti un mazinātu izdegšanu. 

 “Bērni pēc dabas ir radīti tā, lai viņiem patiktu un gribētos mācīties, būt iesaistītiem un aktīviem. Ja viņam tiks nodrošinātas atbilstošas aktivitātes, atbalstoši vecāki un veselīgs dienas režīms (miegs, ēdiens, fiziskā slodze), tad vairumam bērnu nebūs grūtību atgriezties klātienes ritmā un grafikā, pat pēc ilgstoša pārtraukuma,” skaidro psihologs.

Kas traucē bērniem būt produktīviem?

Ja bērns nav aktīvs – nav motivēts, neiesaistās mācību procesā vai šķiet noguris, ir vērts aizdomāties par šīs uzvedības iemesliem. Visbiežāk vaina ir ikdienišķās lietas – ir par maz miega, nav sabalansēts uzturs vai ir radusies pārslodze. Pārslodze savukārt ne vienmēr nozīmē, ka jāsamazina aktivitāšu skaits. Tā var būt arī emocionāla un saistīta ar pastiprināto komunikācijas daudzumu – varbūt stresu izraisa atsākušās klātienes tikšanās ar pasniedzēju, ārpusskolas nodarbību treneri vai citiem bērniem. Šie jautājumi ar bērnu jāpārrunā, lai rastu risinājumu esošajām problēmām. Tāpat arī jāņem vērā vecumposma vajadzības. Liela daļa bērnu, īpaši zēni, pēc savas dabas ir aktīvi, viņu ķermeņi prasa kustības. Tas ir viens no iemesliem, kādēļ viņiem ir sarežģītāk mierīgi nosēdēt skolas solā un koncentrēties mācību procesam. Tādēļ sadarbībā ar skolotājiem būtu svarīgi ieplānot nelielas fiziskas aktivitātes, kuras veikt stundu laikā vai starpbrīžos. Pieredze citās valstīs liecina, ka izkustēšanās stundu laikā, mācīšanās staigājot un tamlīdzīgi bērniem atjauno gan interesi, gan motivāciju. Vairumā gadījumu bērna motivācijas trūkums, slinkums un līdzīgas problēmas ir saistītas tieši ar nepiemērotu vidi vai dienas režīmu. Tāpat arī vērts paturēt prātā, ka bērni ir ļoti dažādi – kāds pats vēlēsies iesaistīties mācību procesā vai ārpusskolas aktivitātēs, savukārt citam vajadzēs regulāru vecāku pamudinājumu.

Uzvedība un režīms ir jāiemāca

Banner 280x280

Īpaši pirmajās skolas nedēļās un pat mēnešos bērna dienas režīmam nepieciešams pievērst pastiprinātu uzmanību. Tas nozīmē ne tikai saplānot ikdienas aktivitātes, bet arī izrunāt, kādi konkrēti soļi bērnam katrā aktivitātē ir jāveic. Piemēram, ja viņam no rīta ir skola, bet pēcpusdienā treniņš, tad dienas plānā nepieciešams iekļaut līdzņemamo lietu saraksta sastādīšanu, skolas somas un treniņa mantu sakārtošanu un tamlīdzīgi. Tas var likties apgrūtinoši un papildu slogs vecākiem, taču jo vairāk enerģijas ieguldīsiet sākumposmā, mācot bērnam ievērot režīmu, jo vēlāk būs mazāk grūtību ar motivāciju, nepaklausību un tamlīdzīgi.

Lai bērna diena būtu organizēta, ir jāplāno skaidrs dienas plāns – jo tas būs detalizētāks, jo lielāka iespēja, ka viņš pie tā pieturēsies. Taču sastādīts dienas plāns ir tikai puse no lietas – pie tā ir jāprot pieturēties. Ja nepieciešams, veiciet īsus pārbaudes zvanus dienas laikā, vai sagatavojat bērnam aktivitāšu sarakstu, kurā bērns atzīmē izpildītos soļus. Savukārt vakarā kopā ar bērnu izejiet cauri dienas plānam – pārbaudiet un kopīgi konstatējiet, kā viņam veicies ar katru no soļiem. Ja bērns ievērojis lielāko daļu sava dienas režīma un ticis galā ar vairumu uzdevumu, noteikti uzslavējiet viņu. Ja nav veicies tik labi, nekritizējiet, bet kopā noskaidrojiet, kas radīja problēmu, un tad piekoriģējiet plānu, lai nākamajās dienās, viņam veiktos labāk.

Ārpusskolas aktivitātes

Daudzi vecāki papildus mācībām cenšas bērnu iesaistīt ārpusskolas nodarbībās – interešu izglītībā, pulciņos un nodarbībās ar privātskolotājiem, kas palīdzētu “atrast sevi” un atklāt savus talantus. Lai gan ikvienam bērnam noteikti ir nepieciešamas kādas brīvā laika vai pēcskolas aktivitātes, vecākiem ir jāatceras, ka tas, cik daudz un kādas aktivitātes nepieciešamas, ir ļoti individuāli un atkarīgs no konkrētā bērna, viņa fiziskās un emocionālās “jaudas”, kā arī daudziem citiem faktoriem. Kāds bērns labi mācīsies skolā, būs izcilnieks sportā, pabeigs mūzikas skolu un vēl atradīs laiku pulciņam, savukārt citam tikai mājasdarbu izpilde vien prasīs visu enerģiju un milzu piespiešanos. Eksperti iesaka organizēt bērna laiku, lai aktivitātes sagādā bērnam izaicinājumu, bet nepārslogo un nenomoka viņu.

“Pavērojiet, vai bērns ir enerģisks, aktīvs, vai arī tieši otrādi – knapi velk kājas no sporta uz mūzikas skolu. Ja bērns ir pārslogots, tas var radīt lielus riskus – pārslodzi, psihoemocionālās problēmas, grūtības mācībās un jebkādu motivācijas trūkumu. Taču tajā pašā laikā ir svarīgi atcerēties, ka katram bērnam jābūt vismaz kādam laika posmam katru dienu, kurā viņš var pabūt ar sevi un nedarīt neko. Nebaidieties ļaut bērnam mazliet garlaikoties – tā arī ir viena no prasmēm, kas jāapgūst, lai atpūtinātu prātu un ķermeni, lai vēlāk tas produktīvi funkcionētu,” uzsver psihologs.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...