Ar trīs universitātes slimnīcu ārstu konsīlija kopīgu lēmumu būs iespēja segt zāļu izmaksas individuālos gadījumos. Lemj arī nodrošināt nepārtrauktas glikozes monitorēšanas sistēmas noteiktām iedzīvotāju grupām
Lai uzlabotu medikamentu pieejamību pacientiem un novērstu gadījumus, kad dzīvībai nepieciešama ārstēšana nav pieejama valsts kompensācijas sistēmā, valdība 27. maijā apstiprināja grozījumus Ministru kabineta noteikumos par ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtību*.
Turpmāk Nacionālais veselības dienests (NVD) varēs apmaksāt zāļu vai medicīnisko ierīču iegādi neatliekamos gadījumos, pamatojoties uz trīs universitātes slimnīcu kopīgu lēmumu. Šim nolūkam katru gadu tiks rezervēts 1 miljons eiro no kompensējamo medikamentu budžeta.
“Esmu gandarīts, ka mērķtiecīgi īstenojam zāļu pieejamības pasākumus. Lai arī pacientu vajadzības diemžēl pārsniedz valsts piešķirtā finansējuma iespējas, katrs risinājums uzlabot pacientiem terapiju pieejamību ir ļoti svarīgs. Uzskatu, ka šie grozījumi ir mūsu apņēmības apliecinājums – darīt visu iespējamo, lai palīdzētu arī sarežģītākos, neatliekamos gadījumos. Tas ir pareizi un solis tuvāk līdzcietīgākai un pacientorientētai veselības aprūpei,” uzsver veselības ministrs H. Abu Meri.
Ja pacientam diagnosticēta saslimšana, kas apdraud dzīvību, un nepieciešamā terapija nav iekļauta kompensējamo zāļu sarakstā, ārstējošā slimnīca varēs rosināt lietas izskatīšanu konsīlijā. Ārstu konsīlijs, ko veidos speciālisti no trīs universitātes slimnīcām – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas –, izvērtēs konkrētā pacienta ārstēšanas nepieciešamību, balstoties uz starptautiskām klīniskām vadlīnijām un konkrēta pacienta terapijas nepieciešamību.
Noteikumu projekts izstrādāts, sadarbojoties ar pacientu organizācijām, kas atbalsta iniciatīvu paplašināt dzīvībai nepieciešamās terapijas nodrošināšanu. Jaunā kārtība stāsies spēkā 2025. gada 1. jūlijā.
2025. gadā kompensējamajiem medikamentiem no valsts budžeta paredzēti vairāk nekā 307,8 miljoni eiro, kompensējamās zāles saņem vairāk nekā 700 000 Latvijas iedzīvotāju, taču tas nav pietiekami. Latvijā zāļu kompensācijai piešķirtais budžets ir viens no zemākajiem Eiropas Savienībā, tajā skaitā par 34% mazāks nekā Lietuvā un Igaunijā.
Šodien pieņemtie grozījumi paredz arī nodrošināt valsts apmaksātas glikozes monitorēšanas sistēmas noteiktām iedzīvotāju grupām:
- grūtniecēm ar 1. vai 2. tipa cukura diabētu, kuras saņem insulīna terapiju (arī līdz 70 dienām pēc dzemdībām);
- pacientiem pēc orgānu transplantācijas;
- pacientiem pēc aizkuņģa dziedzera rezekcijas.
Šīs sistēmas uzlabo diabēta kontroli, palīdzot samazināt akūtu komplikāciju risku, hospitalizācijas biežumu un uzlabo pacienta ikdienas dzīves kvalitāti.
Tāpat noteikumu grozījumi mazinās administratīvo slogu gan kompetentajām iestādēm, gan komersantiem, vienkāršojot dokumentācijas apriti zāļu iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā.
*Noteikumu projekts "Grozījumi Ministru kabineta 2006. gada 31. oktobra noteikumos Nr. 899 "Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība"".