medicine.lv skaitļos

Lietotāji online111
Aktīvie uzņēmumi12758
Nozares raksti12025
Ekspertu atbildes21477
“Ar sāpēm vēderā nevajag ciesties!” Edgara stāsts par iekaisīgo zarnu slimību  : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

“Ar sāpēm vēderā nevajag ciesties!” Edgara stāsts par iekaisīgo zarnu slimību 

Edgars Kaplers
Foto: Edgars Kaplers; autors: Publicitātes foto

“Diagnoze bija šoks,” saka Edgars Kaplers, atminoties laiku, kad viņš piedzīvoja prātam neaptveramas sāpes vēderā. Tolaik viņam bija vien 16, un drīz arī tika uzstādīta diagnoze – Krona slimība.  

Slimība nosaukta gastroenterologa Barila Bernarda Krona vārdā un lepojas ar gana majestātisku nosaukumu, tomēr tā ir nešpetna, jo tiek dēvēta par vienu no smagākajām iekaisīgu zarnu slimības formām, kas ietekmē visu gremošanas sistēmu. Vīrietis teic: “Tā ir hroniska saslimšana, kas var pastiprināties jebkurā laikā, izraisot nopietnas sekas un būtiski ietekmējot dzīves kvalitāti.”  

Kas īsti ir Krona slimība 

Divas no visbiežāk sastopamajām iekaisīgu zarnu slimībām ir Krona slimība un čūlainais kolīts. Edgars skaidro, ka tās abas skar zarnas un ir gana nopietnas saslimšanas, taču atšķirība ir būtiska: čūlainais kolīts ietekmē tikai resno zarnu, kamēr Krona slimība var ietekmēt jebkuru gremošanas sistēmas daļu, sākot no mutes un beidzot ar anālo atveri: “Manā gadījumā slimība skāra visus gremošanas orgānus.”  

Lai gan zinātniekiem joprojām nav izdevies atrast konkrētus iemeslus, kāpēc šāda slimība uzrodas. Vīrietis atklāj, ka slimības izcelsme ir multifaktorāla – tas nozīmē, ka tā var rasties gan dažādu ģenētisku, gan arī vides faktoru dēļ: “Daudzi cilvēki, kuru ģimenē bijuši līdzīgi gadījumi, neslimo ar Krona slimību un otrādi – ja pašiem ir, tad ģimenē iepriekš nevienam nav bijusi šāda saslimšana. Tāpēc nevar teikt, ka tā ir ģenētiski pārmantojama slimība.”  

Viss ar čūlām... 

Banner 280x280

Edgars cīņu ar savu diagnozi uzsāka 16 gadu vecumā, kad slimība uzliesmoja ar pilnu jaudu – ar smagām čūlām, kas izveidojās visā gremošanas sistēmā: “Man bija ievērojams svara zudums, jo neuzsūcās barības vielas. Katra kumosa norīšana bija mokoša, ļoti sāpīga. Ārstēšana sākās ar nopietniem medikamentiem un ilgu hospitalizāciju, lai mazinātu iekaisumu. Pēc tās sākās remisija, taču tas nenozīmēja, ka esmu vesels.” 

Slimības remisija nozīmē simptomu un sāpju mazināšanos, taču ne izveseļošanos. “Tā joprojām ir mana dzīves sastāvdaļa, tas ir kaut kas, ar ko jāsadzīvo,” saka jaunais vīrietis.  

Pirmajos gados pēc diagnozes viņš centies atgriezties normālā dzīvē, taču tas izrādījies grūtāk paveicams, nekā sākotnēji šķitis. Slimība radījusi ne tikai fiziskas, bet arī emocionālas problēmas. Edgars atklāj: “Es, kā 16 gadus vecs jaunietis, centos saprast, kā sadzīvot ar slimību, kas bija neredzama citiem, bet ļoti reāla man. Ikdienā bija jāapzinās, ka, pat ja izskatos vesels, mans ķermenis turpina cīnīties ar hronisku iekaisumu. Turklāt pēc ilgstošas medikamentu lietošanas daudzi pacienti sāk izjust nomāktību, jo šī  ikdienas rutīna ir grūti izturama. Jebkurš cilvēks vēlas dzīvot pilnvērtīgi, un īpaši gados jauns, tāpēc nereti hroniskās slimības ārstēšana un uzraudzība kļūst par smagu nastu.”  

Viņš neslēpj, ka viena no lielākajām problēmām hronisku slimību pacientiem, kas ilgstoši ārstējas, ir vēlme pārtraukt zāļu lietošanu, bet tas savukārt nozīmē, ka visdrīzāk slimība atgriezīsies. “Zāles, kas palīdz uzturēt remisiju, ir dzīves sastāvdaļa,” Edgars saka un atklāj, ka viņam ārstēšanas grafiks ietver bioloģiskos medikamentus, kas reizi divos mēnešos tiek ievadīti injekciju veidā: “Tie iedarbojas uz manu imūnsistēmu un samazina iekaisuma reakciju, kas izraisa hroniskos simptomus.” 

Zāles apmaksā, analīzes ne 

Par laimi, nu jau gandrīz 10 gadus iekaisīgo zarnu slimību pacientiem nepieciešamie medikamenti ir valsts kompensējamo sarakstā, taču tik svarīgā kalprotektīna analīze, kas jānodod četrreiz gadā un kas parāda patieso stāvokli zarnās, gan ne. Edgars stāsta, ka visas citas analīzes, tostarp iekaisuma marķieri asinsanalīzēs var būt normas robežās, turpretī kalprotektīna analīze, kuru veic no izkārnījumiem paņemtā parauga, neļaus palaist garām, ja zarnās būs sācies aktīvs iekaisums. “Kalprotektīna analīze ir neinvazīva metode, kas palīdz objektīvi izvērtēt terapijas efektivitāti un zarnu stāvokli, tamdēļ iekaisīgu zarnu slimību pacientiem tā ir būtiska analīze, kas jāveic gana bieži – četrreiz gadā,” piebilst Edgars, uzsverot, ka arī to nepieciešams iekļaut valsts apmaksāto pakalpojumu sarakstā, jo “ne katrs var atļauties to veikt – analīze maksā virs 25 eiro, bet tā ir svarīga arī tad, ja slimība atrodas remisijā”.  

Vīrietis norāda, ka ārstēšana ir gana nopietna un prasa pastāvīgu uzraudzību: “Runa nav tikai par medicīniskajām vizītēm. Ir jāpievērš uzmanība arī emocionālajai un sociālajai dzīvei, jo dzīve ar hronisku slimību var radīt izstumtības sajūtu.”  

Sociālā stigma  

Edgars neslēpj, ka viens no emocionāli grūtākajiem aspektiem, ar kuru viņam vajadzējis sastapies, dzīvojot ar hronisku slimību, ir sociālā stigma: “Krona slimība ir gana intīma un bieži vien saistīta ar ķermeņa daļām, kuras cilvēki parasti nevēlas apspriest sabiedrībā. Un līdzcilvēkiem ir grūti saprast, kā dzīve ar hronisku slimību var mainīt visu ikdienu, ja simptomi nav acīmredzami. Man ir bijusi sajūta, ka cilvēki mani nesaprot un nereti atturas no jebkādas palīdzības vai atbalsta, jo viņi vienkārši nezina, kā reaģēt. Tas ir īpaši grūti, jo slimība ietekmē gan ķermeni, gan mentālo veselību.” 

Galvenais – neciesties un uzreiz meklēt palīdzību 

“Dzīve ar iekaisīgo zarnu slimību nav viegla, taču tā ir iespējama,” nosvērti saka jaunais vīrietis un mudina meklēt palīdzību, tiklīdz parādās pirmie simptomi. “Esmu pārliecināts, ka tad, ja es būtu meklējis palīdzību ātrāk, iespējams, būtu bijis vieglāks scenārijs. Tāpat kā jebkurai citai slimībai, arī iekaisīgu zarnu slimībām ir svarīgi laikus sākt ārstēšanu. Ne velti mediķi uzsver, ka agrīna ārstēšana ir labākais veids, kā novērst neatgriezeniskus bojājumus.”  

 

Atbalsts un padoms https://lkksb.lv/ 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: "Gusto" putas sejas mazgāšanai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar  SIA “Gusto" piedāvāja izmēģināt  “Gusto” putas sejas mazgāšanai.

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes