Erekcijas traucējumu cēloņi: Seksologa komentārs
Es biju ārkārtīgi (!) pārsteigta, kad psihoterapeits apgalvoja: "Erekcijas pazušana fiziski veselam vīrietim visbiežāk izpaužas tieši tad, ja partnere viņam liekas īpaši nozīmīga." Līdz šim pārdzīvoju, ka es partneri neesmu interesējusi, tāpēc bieži neradās erekcija vai tā pazuda. Kādu dienu viņš vienkārši pārstāja ar mani tikties, kas šķita vēl viens apliecinājums par viņa vienaldzību pret mani. Taču izrādās, ka mūsu nesatikšanās iemesls varētu būt bijis cits...
Erekcijas mehānisms
Jauniem vīriešiem līdz 40 gadu vecumam erekcijas pazušana visbiežāk saistīta ar psiholoģisko sajūtu, pēc 40 gadiem tās var būt somatiskas izmaiņas, kurām pievienojas psiholoģiskais faktors. Parasti var salīdzinoši viegli atšķirt, kas izraisījis erekcijas problēmas. Ja iepriekš viss bijis kārtībā un problēmas sākušās pēkšņi – kopš vienas vai pāris neveiksmju reizēm vairs neizdodas iegūt erekciju, visticamāk, to izraisījusi psiholoģiskā sajūta, ja savukārt erekcija vienkārši ar laiku palēnām kļūst vājāka un zūd pamazām, tad iemesls ir fizioloģisks.
Erekciju regulē parasimpātiskā nervu sistēma, savukārt simpātiskā nervu sistēma var bloķēt erekciju. "Dzimumloceklī atrodas divi kavernozie ķermeņi, kas veidoti no kavernām. Kavernu sieniņas izklātas ar gludām muskuļšķiedrām. Kad dzimumloceklis ir atslābinājuma stāvoklī, šī gludā muskulatūra ir sasprindzināta un kavernas ir sakļautas. Seksuāla uzbudinājuma laikā kavernas atslābst un izplešas," skaidro ārsts andrologs Juris Ērenpreiss.
"Dzimuloceklis izplešas, rodas vakuums, kas iesūknē asinis dzimumloceklī. Izpletušās kavernas aizspiež, noslēdz vēnas, neļaujot asinīm aizplūst projām." Tiklīdz ieslēdzas negatīvs psiholoģiskais faktors (vīrietis ir uztraucies vai nejūtas droši, vai ir nomākts, vai iedzerts par daudz alkohola), simpātiskā nervu sistēma nespēj pārslēgties uz parasimpātisko nervu sistēmu vai otrādi – parasimpātiskā nervu sistēma pārslēdzas atpakaļ uz simpātisko nervu sistēmu, kavernas atkal saraujas, asinis aizplūst, erekciju zūd.
Šie ir, piemēram, tie gadījumi, kad sākumā erekcija ir un, turpinot mīlēties, tā pazūd. Parasimpātiskās–simpātiskās nervu sistēmas darbības balanss ir ļoti jūtīgs. "Ja piedzīvota erekcijas pazušana, nākamajā reizē vīrietis uzreiz domās – kā būs šoreiz, vai būs viss kārtībā. Tajā brīdī uzreiz ieslēdzas simpātiskā nervu sistēma. Jo vairāk vīrietis nervozē, jo mazāk muskuļi var atslābt, jo sliktāka erekcija. Savukārt, jo sliktāka erekcija, jo vairāk vīrietis nervozē," par šo apburto loku stāsta J. Ērenpreiss.
Kas neļauj justies brīvi?
"Visbiežākais iemesls ir bailes un kauns. Vīrietis, kuram ir radusies iespēja apliecināt savu vīrietību, tiešā veidā ir satraucies, cik lielā mērā viņš to spēs īstenot," skaidro ārsts psihoterapeits seksologs Elmārs Vārpa. "Mūsdienās seksuālās attiecības no sieviešu puses kļuvušas daudz pieprasošākas. Sievietes vairs negrib samierināties ar kaut kādu seksu, bet viņas grib kvalitāti. Un viņām ir, iespējams, maldīgi, bet pietiekami skaidri priekšstati par to, kā tam jānotiek." Psihoterapeits stāsta, ka tādējādi uz vīrieti gulstas milzīga atbildība un, vīriešaprāt, nedrīkst sievieti pievilt. "Parādīt sevi kā pietiekamu labu seksuālu partneri bieži vien liekas nepietiekami, jo gribas būt lieliskākam un labākam par visiem iepriekšējiem. Līdz ar to emocionāli jutīgākajiem vīriešiem, kuriem ir īpaši nozīmīgs citu novērtējums, tas var būt milzīgs slogs, un viņi saspringst uz rezultātu." Bet sieviete no vīrieša taču to nemaz neprasa un viņai bieži vien ir svarīgākas citas nianses attiecībās.
"Vīrietis sievietē nemaz neklausās, viņš nedzird un neredz to, kā sieviete uz viņu reaģē. Viņā pašā dominē šī doma, ka viņam ir jābūt perfektam un lieliskam. No šīs idejas viņš nespēj atteikties. Viņš dzīvo ar šo domu un neredz, ka sievietei viņš ļoti patīk vienkārši tāpat, jo attiecību sākumā iemeslus var būt grūti izprast," stāsta E. Vārpa. "Bieži vien vīrietis nemaz nepamana, ka sieviete pati ļoti pārdzīvo, jo viņš ir tik ļoti fokusēts uz sevi, ka visas pārējās lietas nevis paliek otrajā plānā, bet viņš vispār tās neredz." Savukārt sieviete pārdzīvo un domā, ka viņa vīrieti nemaz neinteresē, ka ir izdarījusi kaut ko ne tā vai atklājusi par sevi kaut ko tādu, kas viņam izraisījis nepatiku. Un tas sievietei ir ļoti sāpīgi. Viņa to asociē ar sevis izbrāķēšanu tajā brīdī, kad līdz pēdējai vīlītei atklājusies otra priekšā," skaidro psihoterapeits.
Pat ja sieviete ir atbalstoša un vēlas turpināt attiecības, vīrietim šķiet, ka pēc šādas neveiksmes viņam labāk vispār vairs nerādīties partneres acīs. "Vīrieši parasti aiziet un meklē iespēju, kā sevi pārbaudīt citur un pārliecināties par savu vīrišķību," stāsta Elmārs Vārpa. Viņi meklē citas attiecības, jo viņiem ir kauns piedzīvot vēl vienu tādu pašu neveiksmi šīs sievietes acīs. "Viņi pat mēdz meklēt sievietes tādās vietās, kur ir mazāka iespēja sastapt kopīgas paziņas. Vīrietis baidās, ka varētu noplūst informācija par piedzīvoto neveiksmi. Viņam šķiet, ka viņu uzreiz uzskatīs par impotentu un par to tiks paziņots visai pasaulei."
Paradoksāla situācija, ņemot vērā faktu, ka sieviete būtu gribējusi turpināt ar šo vīrieti attiecības. "Pieredze rāda, ka vīrieši, kas aizmukuši no sievietes, ar kuru piedzīvota neveiksme, paši pēc savas iniciatīvas neatgriežas, pat ja sieviete viņam ļoti patīk," stāsta Elmārs Vārpa. "Viņš neatgriežas pat tad, kad ar kādu citu partneri seksuālās attiecības ir izdevušās un viņš ieguvis kaut arī trauslu, bet tomēr pārliecību, ka ar erekciju viss ir kārtībā." Atpakaļceļu pie sievietes meklēt negribas, jo joprojām valda iekšējas bailes, ka varētu notikt kā toreiz. "Vienīgi tad, ja sieviete būs pietiekami neatlaidīga un atradīs iespējas, kā vīrieti pamudināt uz attiecību atjaunošanu, tad tās var atkal veidoties. Bet vīrietis pats neies atpakaļ, jo domās, ka vēl un vēl vajag par savu erekciju pārliecināties. Tāpēc viņš visu laiku atradīs kādu attaisnojumu, lai atteiktu sievietei tikties, līdz būs jau par vēlu – viņa būs atradusi citu draugu." Sieviete savukārt to tulkos, ka viņa vīrieti neinteresē, un būs kauns uzstāt un pašai saņemt atraidījumu.
Dzimumlocekļa asinsvadi cieš pirmie
Pēc četrdesmit gadu vecuma vīrietim sekss fizioloģiski vairs nav tik prioritārs, nav vairs tik spēcīgas hormonālas tieksmes pēc seksa. Tas joprojām ir būtisks, bet pamazām tam vajadzētu pāriet citā līmenī – no kvantitātes uz kvalitāti. Interesanti, ka vīrietim pēc trīsdesmit uzbudinājumu radošie hormoni uz katru jaunu sievieti reaģē aptuveni divus gadus un tad pārstāj izstrādāties. Tad nepieciešams vai nu cits uzbudinājums, vai arī attiecībām jāpāriet citā kvalitātē. Sievietēm vajadzētu arī saprast, ka pēc četrdesmit gadu vecuma vīrietim tīri fizioloģiski krīt testosterona līmenis (par 1% gadā), kas ietekmē vēlmi pēc seksa.
"Pēc četrdesmit mēdz sākties arī problēmas ar asinsvadiem. Liekais svars, mazkustīgs dzīvesveids, ateroskleroze ietekmē erekciju, jo smalkākie asinsvadi vīrieša ķermenī ir dzimumloceklī. Tie cieš pirmie," stāsta andrologs Juris Ērenpreiss. "Smēķēšana vistiešākā veidā ietekmē erekciju, kas atsaucas pirmkārt uz dzimumlocekļa asinsvadiem. Erekcijas neesamība bieži vien ir pirmais simptoms sirds un asinsvadu saslimšanām, augstam asinsspiedienam, cukura diabētam, uzsver ārsts. Ja vīrietis ēd holesterīna bagātu pārtiku un maz kustas, holesterīns nogulsnējas uz asinsvadiem, un pirmie aizaug dzimumlocekļa asinsvadi. Tāpēc ārsts iesaka fizisku slodzi ar sirdsdarbības pulsu virs 100 trīs reizes nedēļā. Var skriet, peldēt, braukt ar riteni, bet spēka vingrojumi šajā gadījumā nebūs noderīgi. Galvenais – turēt asinsvadus kārtībā!" uzsver J. Ērenpreiss
Tikai bez prezervatīva? Prezervatīva uzvilkšana ir papildu riska moments erekcijas pazušanai. "Kad jau tā trauslā erekcija ir radusies un būtu iespēja uzsākt dzimumaktu, pēkšņi jāsāk meklēt prezervatīvs. Bieži vien vīrieši ir tik ļoti nocietinājušies un pārņemti ar neizbēgamās neveiksmes sajūtu, ka nespēj pieļaut pat mazāko intimitātes iespēju un prezervatīvu nenēsā sev līdzi," skaidro E. Vārpa. "Un pēkšņi vienā brīdī situācija ir nobriedusi, prezervatīvs ir jāsameklē, jāizpako un pareizi jāuzvelk. Kamēr vīrietis noņemas ar šīm tehniskajām lietām, erekcijas problēma var atkal uzpeldēt."
Kā sievietei reaģēt brīdī, kad partnerim vai vīram pazūd erekcija? "Vajadzīga ļoti smalka takta izjūta, ar ko varētu vīrieti iedrošināt. Sliktākais, ko var izdarīt, ir izlikties, ka nekas nav bijis, pagriezt otram muguru un pateikt arlabunakti vai arī apģērbties uz aiziet uz veikalu pēc piena," stāsta Elmārs Vārpa. "Jāmēģina atrast kaut kādus vārdus, kas liktu saprast, ka šī seksuālā neveiksme nav nekas tik traģisks un ka tas nevar pārvilkt svītru attiecībām." Viņaprāt, vērts attīstīt šīs attiecības, uz kādu laiku izslēdzot tieši pašu dzimumakta nepieciešamību. "Vērts meklē tuvināšanās iespējas citos veidos, seksualitāti atstājot kaut kur pa rokai brīdim, kad situācija būs atkal patiešām nobriedusi. Vienkārši dot iespēju abiem atslābt un aizmirst par šo neveiksmi," uzsver seksologs. "Fiziskā tuvība var būt skūpstu, glāstu un petinga veidā bez paša dzimumakta. Arī tas spēj sniegt milzīgu fizisku baudu." Ārsts iesaka mīlēties tikai tad, kad ir pietiekami daudz laika, nav steigas un ir iespēja pavadīt kopā ja ne visu nedēļas nogali, tad vismaz nakti līdz nākamajam rītam, lai bez iespringuma var nodoties baudai.
Arī ārsts Juris Ērenpreiss iesaka pārāk necensties domāt un pārdomāt par to, kā veiksies nākamajā reizē. Medicīniski radītus erekcijas traucējumus var arī ārstēt! Starp citu, arī Latvijā ir pieejami vingrojumu kompleksi, ko nodarbību veidā vīrietis var veikt erekcijas uzlabošanai.
Informāciju sagatavoja "Aptiekāra žurnāls"