Ar kādiem apaviem iepriecināt savas kājas
Labi apavi palīdzēs justies un izskatīties vislabāk. Svarīgi saprast, ka apavu izvēle var ietekmēt visu ķermeni, ne tikai kājas. Taču svarīgi ir arī valkāt mūsdienīgus apavus, ejot vienā solī ar laiku.
Tāpēc sākumā izskatīsim momentus, kad pienācis brīdis nomainīt apavus. Vispirms paskatieties uz papēdi. Lielākā daļa cilvēku ar laiku nomin papēža sānu malu. Kad papēdis kļūst iešķībs, tas apgrūtina katru soli, ko veicat, un var izraisīt sāpes kājā vai mugurā. Te nu jāsāk nopietni domāt par jauniem apaviem.
Vēl silti ieteicams šad un tad izmērīt pēdas garumu. Tas jādara vismaz reizi gadā, jo jūsu kājas mainās. Ar laiku tās kļūst garākas un platākas. Turklāt daudzām sievietēm viena kāja ir lielāka nekā otra. Tādā gadījumā jāiegādājas apavus, kas der lielākajai pēdai. Jā, atliciniet mazliet laika kurpju saišu sasiešanai un atraisīšanai, ja tādas eksistē.
Nākamais solis: centieties izvairīties no kļūdaina dizaina apaviem. Kļūdains dizains nozīmē, ka apavu veidotāji ir mazliet pārcentušies un radījuši kājai nepiemērotus apavus. Trīs galvenās iezīmes, kas sastopamas apavos – ieskaitot apavus un zābakus, kā arī daudzas sandales – negatīvi ietekmē pēdu veselību:
• papēža pacēlums
• maz vietas pirkstiem
• stingras, neelastīgas zoles
Apavi vai zābaki, kuriem piemīt šie kaitējošie dizaina elementi, sastopami diezgan bieži, lai gan arvien vairāk uzņēmumu ražo veselīgus apavus – pēc minimālisma dizaina, kurā ir mazāks (vai nav) papēža pacēlums, komfortabli daudz vietas pirkstiem un elastīgas zoles. Šādu apavu piemērus, lūdzu, skatiet pilsetasmode.lv sieviešu apavu lapās.
Vēl viena svarīga lieta, kas jāņem vērā, domājot par kāju veselību un veselīgu apavu maksimālu izmantošanu, ir zeķu ietekme uz pirkstu stāvokli apavu iekšpusē. Parastās vienlaidus zeķes, kurās visi pirksti ir ietverti vienuviet, dažos gadījumos var veicināt pirkstu deformāciju un pēdu problēmas, nobīdot īkšķus vairāk uz pēdas viduslīniju. Šādos gadījumos apsveriet iespēju izstiept zeķu šuves, it īpaši šuvi, kas stiepjas pāri pirkstu galiem, lai mazinātu saspringumu. Vai, pats labākais, nopērciet mazāk savilktas zeķes, piemēram, pirkstu zeķes.
Rūpes par kājām ietver tādu apavu izvēli, kas ir veidoti tā, kā ir veidota cilvēka pēda, tas ir, ar visplašāko daļu pirkstu galos, nevis pēdas vidū. Pierādījumus par cilvēka pēdas patieso formu var novērot jaundzimušajiem vai tiem cilvēkiem visā pasaulē – īpaši Āfrikā, Dienvidāzijā un Dienvidaustrumāzijā –, kuri lielāko daļu savas dzīves ir staigājuši bez apaviem. Piemēram, daudzi Nepālas kalnu šerpas, pārnēsājot smagas kravas, iet basām kājām vai valkā tikai plānas, neuzkrītošas sandales. Viņu kājas ir izturīgas, un tām ir lieliskas pirkstu spraugas, bet pēdu veselība šajās tautās ir izcila.