Ar izbraukumiem reģionos cilvēkus motivēs atmest smēķēšanu
Rīga, 1.jūl., LETA. Veselības ministrija (VM) ar kampaņu "Spēks pateikt nē!", kuras laikā plānoti vairāki izbraukumi pie iedzīvotājiem reģionos, mudinot un motivējot cilvēkus atteikties no smēķēšanas, aģentūru LETA informēja kampaņas organizētāju pārstāve Klinta Mežapuķe.
Pēc viņas paustā, Latvijā samazinās smēķētāju īpatsvars, tomēr šī nodarbe nemainīgi rada ievērojamu kaitējumu Latvijas iedzīvotāju veselībai un tautsaimniecībai. "Smēķēšana ir viens no galvenajiem iedzīvotāju mirstības un invaliditātes riska faktoriem Latvijā, tostarp sirds un asinsvadu slimībām un ļaundabīgiem audzējiem," atgādināja Mežapuķe.
"Spēks pateikt NĒ!" kampaņā tuvāko mēnešu laikā plānoti vairāki izbraukumi pie iedzīvotājiem reģionos, lai kopā ar psiholoģi Aiju Lukstraupi runātu par to, kas un kāpēc izraisa smēķēšanu un alkohola lietošanu, kā arī atbildētu uz iedzīvotāju interesējošiem jautājumiem un meklētu iespējas, kā palīdzēt līdzcilvēkiem pārvarēt atkarību problēmas.
Tāpat tiks īstenotas dažādas digitālās un klātienes aktivitātes, lai ikvienu aicinātu aizdomāties par savu un arī līdzcilvēku spēku pateikt "nē" smēķēšanai.
Mežapuķe informēja, ka smēķēšana nemainīgi ir viens no izplatītākajiem kaitīgajiem ieradumiem. 2017.gadā veiktā Eirobarometra aptauja liecina, ka starp Eiropas Savienības valstīm Latvijā reģistrēts augstākais iedzīvotāju īpatsvars, kuri pamēģinājuši lietot ūdenspīpi un elektronisko cigareti. Tas parādot to, cik plašu apdraudējumu cilvēku veselībai rada cigaretes un citi tabakas izstrādājumi neatkarīgi no to lietošanas veida.
Kampaņā lielāka uzmanība tiks pievērsta sabiedrības informēšanai par e-cigaretēm un mītiem, kas saistīti ar to lietošanu un uz veselību atstātajām sekām.
"Lai arī elektroniskās cigaretes tiek pozicionētas kā darvu nesaturošas, tas nenozīmē, ka tās ir mazāk kaitīgas. Pētījumi par to kaitīgumu lavīnveidīgi pieaug. Kaitīgi ir tvaiki un aromatizētāji, karsējošās spirāles satur un iztvaiko hromu, niķeli, propilēnglikolu, formaldehīdu un citus ķīmiskos savienojumus, kas tiek izmantoti, piemēram, automašīnu detaļu, dažādu šķīdinātāju un mīkstinātāju ražošanā, un kuru ietekme uz veselību ir kaitīga," skaidroja Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas bērnu pneimonoloģe Renāte Snipe.
Latvijā reģistrēts arī augstākais iedzīvotāju skaits, kuri pēdējā gada laikā smēķēšanu mēģinājuši atmest - 23% iedzīvotāju ir mēģinājuši, bet tikai nelielai daļai cilvēku tas ir izdevies.
Kampaņas trešajā posmā "Spēks pateikt NĒ!" komanda organizēs dažādas aktivitātes, aicinot sabiedrību iesaistīties un atrast savu spēku pateikt "nē" smēķēšanai. Trešais posms ilgs līdz šī gada augusta beigām.
Kampaņa tiek īstenota Eiropas Sociālā fonda pasākumā "Kompleksi veselības veicināšanas un slimību profilakses pasākumi".