Ar gudrību pret osteoporozi
Osteoporozes profilakse
- Regulāri vingrojot, kauls tiek pakļauts slodzei un tādējādi tiek stiprināts.
- Produktiem, kuri satur kalciju, ēdienkartē vajadzētu būt katru dienu, sākot no pavisam agras bērnības.
- Nepieciešamības gadījumā ir jāuzņem papildus kalcijs – dienas norma veselīgam cilvēkam ir vismaz 1 000 mg (1 g) kalcija.
- Tieši D vitamīns ir tas, kas nodrošina kalcija uzsūkšanos organismā. Rekomendētā dienas D vitamīna deva vecumā pēc 50 gadiem ir 800 SV (starptautiskās vienības).
Osteoporozes diagnostika
- Kaulu blīvuma mērījums jāveic visām sievietēm 5 gadus pēc menopauzes iestāšanās.
- Kaulu blīvuma mērījums jāveic agrāk, ja ir estrogēnu deficīts, kā arī, ja ir citas blakus slimības un tiek lietoti medikamenti, kuri ietekmē kaulu minerālblīvumu, piemēram, kortikosteroīdi, ja ir ilgstoša imobilizācija (nekustīgums), lūzumi minimālu traumu gadījumā vai augums samazinājies par 3 cm.
- Mērījumu nepieciešams atkārtot ne ātrāk kā pēc viena gada ārstēšanas terapijas lietošanas. Nākamos mērījumus vajadzētu veikt tikai pēc 18-24 mēnešiem.
- Mērījumus profilakses nolūkos, t.i., gadījumā, ja pirmajā mērījumā nav atklāta osteoporoze, nevajadzētu veikt biežāk kā reizi 2-3 gados.
- Atkārtots mērījums noteikti jāveic tajā kabinetā, kur veikti iepriekšējie mērījumi, jo tikai tad būs iespējams salīdzināt rezultātus.
- PIXI jeb perifērais mērījums (rokas, pēdas) ir tikai skrīninga mērījums, lai apzinātu pacientus, kuriem tālāk jāveic centrālais mērījums, pēc kura datiem tiek noteikta galīgā diagnoze.
- DXA ir pasaulē pieņemts osteoporozes diagnostikas "zelta standarts", ar ko tiek veikts kaula blīvuma mērījums mugurkaulā un gūžas kaulā.
- Ģimenes ārsts var izrakstīt kompensējamos medikamentus osteoporozes ārstēšanai tikai pēc centrālā mērījuma (DXA) veikšanas.
Osteoporozes ārstēšana
- Ikvienas osteoporozes terapijas pamatā ir ilgstoša medikamentu lietošana. Vidēji nepieciešamais ārstēšanas kurss ir vismaz 5 gadi.
- Priekšlaicīgi pārtraucot medikamentu lietošanu, osteoporozes lūzumu risks saglabājas, jo nebūs sasniegts vēlamais efekts – kaulu stiprība.
- Ikvienai osteoporozes terapijai papildus nepieciešams D vitamīns un pietiekoša kalcija uzņemšana – ar to nevar izārstēt osteoporozi, bet tā ir būtiska papildus terapija, kas veicina sekmīgu osteoporozes ārstēšanu.
- Bifosfonātu grupas medikamenti ir osteoporozes ārstēšanas "zelta standarts" – tie ir pirmās izvēles medikamenti* sievietēm pēcmenopauzes periodā, arī vīriešiem, kuriem ir mazs kaulu minerālais blīvums, kā arī tad, ja bijuši lūzumi.
Konsultēja Dr. I.Ādamsone,
Izmantota informācija no "Osteoporozes diagnostikas, ārstēšanas un profilakses vadlīnijas",
Latvijas Osteoporozes biedrība, Rīga, 2005.