Ar acu ārstiem pārrunā valsts apmaksātās terapijas pacientiem ar tīklenes saslimšanām un bērnu redzes skrīningu
Veselības ministrs Hosams Abu Meri ceturtdien tikās ar Latvijas Acu ārstu asociācijas pārstāvjiem, lai pārrunātu valsts apmaksātos pakalpojumus pacientiem un iespējas paplašināt ārstēšanas manipulācijas, kā arī redzes skrīningu bērniem.
Izvērtējot situāciju tīklenes saslimšanu jomā, Latvijas Acu ārstu asociācijas vadītājs Juris Vanags uzsvēra nepieciešamību nodrošināt no valsts budžeta finansējumu terapijai pacientiem, kas sirgst ar vecumu saistītu makulas deģenerāciju un diabētisku makulas tūsku. Runa ir par intravitreālu injekciju ar anti-VEGF līdzekļiem, skaidro speciālists. Terapija nodrošina redzes uzlabojumu vai pasargā no pasliktināšanās, kā arī samazina centrālās tīklenes biezumu, kas pasargā no akluma attīstības. Ļoti būtisks terapijas efektivitātes kritērijs ir regulāra medikamenta ievade.
Ja Veselības ministrijai nākošajam gadam tiks piešķirts papildu finansējums, tad intravitreālo injekciju apmaksa būs kā viens no prioritārajiem pasākumiem. Finanšu līdzekļu apjoms veselībai tiks vērtēts 2025. gada valsts budžeta kontekstā, kam patreiz tiek prognozētas ierobežotas iespējas ar vienīgo prioritāti drošību. Taču šim pakalpojumam ir ļoti augsta prioritāte, sarunā apliecināja VM amatpersonas.
Ziemeļkurzemes reģionālās slimnīcas Acu centra vadītājs dr. Kaspars Ozols ieskicēja jautājumu par bērnu redzes skrīninga iespējām. Kurzemes reģionā bērniem pie acu ārsta jāgaida apmēram nedēļa. Speciālists aicināja veidot e-rindu, kas vecākiem būtu ērti lietojama. Nacionālais veselības dienests šobrīd pilnveido e-pieraksta sistēmu, kur gaidāmi būtiski uzlabojumi iedzīvotājiem. Tāpat ārstiem svarīga ir datu pieejamība, nepārkāpjot datu drošību, piemēram, par reģionā esošajiem bērniem, kas ļautu aktīvāk un efektīvāk plānot vienmērīgu pacientu plūsmu. Risinājums varētu būt ciešāka sadarbība ar ģimenes ārstiem un pašvaldībām.
Šobrīd bērniem redzes pārbaudes nodrošina oftlamologs 13–24 mēnešu vecumā, trīs gadu vecumā un pirmsskolas periodā 6–7 gadu vecumā, kā arī ģimenes ārsts, kas nodrošina bērna veselības aprūpi un nepieciešamības gadījumā izsniedz nosūtījumu pie speciālista. Tika aktualizēts jautājums par esošā acu skrīninga pie oftalmologa pārskatīšanu, t.sk. vērtējot iespēju šajā skrīningā iesaistīt arī optometristus. Taču viedokļi un redzējums par to atšķiras, tādēļ diskusijas par jaunu, efektīvāku kārtību, kādā šis skrīnings būtu organizējams, vēl turpināsies, t.sk. vērtējot iespēju arī organizēt pilotprojektu, ja tam būs pieejami finanšu līdzekļi.
Finansējums pakalpojumiem oftalmoloģijā 2024. gadā no valsts budžeta sasniedz 19 085 847 eiro. Lai attīstītu pakalpojumus acu veselības jomā, 2023. gadā tika precizēti apmaksas nosacījumi 70 oftalmoloģijas manipulācijām. Tajā skaitā pēdējos gados būtiski uzlabojumi panākti kataraktas pacientiem, samazinot rindu uz operācijām.