Apvienība norāda uz ergoterapeitu izglītību ieguvušo speciālistu deficītu Latvijā
Rīga, 14.febr., LETA. Latvijā pastāv ergoterapeitu izglītību ieguvušo speciālistu deficīts, norāda Latvijas rehabilitācijas profesionālo organizāciju apvienības (LRPOA) prezidents Aivars Vētra.
LRPOA vēstulē Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai aicina pievērst uzmanību ergoterapeitu izglītību ieguvušo speciālistu deficītam Latvijā, jo tie ir pieprasīti gan rehabilitācijas medicīnas iestādēs, gan tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanas sfērā, gan pašvaldībās, bet absolventu skaits joprojām ir neliels, turklāt šo izglītību var iegūt tikai Rīgas Stradiņa universitātē.
Vētra norāda, ka satraukumu rada arī fakts, ka šie speciālisti galvenokārt ir koncentrēti Rīgā un ap Rīgu, kā rezultātā, piemēram, Daugavpilī un Latgalē ergoterapeitu faktiski nav vispār.
Līdz ar to LRPOA aicina Saeimas Sociālo un darba lietu komisiju, kontekstā ar aktualitātēm psihiatrijas ārstnieciskās palīdzības kvalitātē, pievērst uzmanību arī rehabilitācijas medicīnas profesionālo resursu sagatavošanas jautājumiem, multiprofesinālas ārstēšanas, rehabilitācijas un aprūpes organizēšanai un šis jomas profesionāļu sagatavošanas reģionalizēšanai Daugavpilī un Liepājā.
Pēc Vētras paustā, LRPOA ir gandarīta, ka Veselības ministrija (VM) un Latvijas Psihiatru asociācija ne tikai rūpējas par psihisko slimību ārstēšanu, bet arī ir pievērsusies šo pacientu rehabilitācijas problēmu risināšanai. "Kaut arī valsts apmaksāto rehabilitācijas medicīnas klāstā ir paredzēts nodrošināt šo pacientu rehabilitācijas medicīnas pakalpojumu sniegšanu ar psihiatru kā ārstējošo ārstu, realitātē, tostarp slimnīcā "Ainaži" praktisko ārstniecību veica galveno kārt tikai ārsts un medicīnas māsas ar nelielu funkcionālo speciālistu un psihologu iesaistīšanu," norāda rehabilitologs.
Vienlaikus LRPOA uzskata, ka arī psihiatrijas stacionāros būtu jāorganizē šo pacientu medicīniskā aprūpe psihiatriskās rehabilitācijas komandas veidā, proti, ārsts psihiatrs un medicīnas māsas, ergoterapeiti, mākslas terapeiti, fizioterapeiti, audiologopēdi, psihologi, sociālie darbinieki, psihoterapeiti bez ārsta kvalifikācijas un citu profesiju funkcionālie speciālisti. Ārstu un funkcionālo speciālistu līmeņa profesionāļu proporcija varētu tikt plānota līdzīgi kā rehabilitācijas medicīnā, proti, viens pret desmit. Šāda prakse jau ir sākta Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Psihiatrijas klīnikā, norāda Vētra.