Aptieku nozare iebilst pret jaunajiem aptieku izvietošanas kritērijiem
Aptieku nozari pārstāvošā nevalstiskā organizācija Aptieku īpašnieku asociācija (AĪA) neatbalsta Veselības ministrijas izstrādātos jaunos aptieku izvietojuma kritērijus, jo tie mazinās iedzīvotāju iespējas saņemt kvalitatīvu farmaceitisko aprūpi un iegādāties zāles, kā arī nepamatoti ierobežos un pat kropļos konkurenci aptieku darbības jomā, veicinot aptieku slēgšanu.
Noteikumu projekts neveicina vienmērīgu aptieku izvietojumu – paredzēts, ka šie noteikumi veicinās vēl lielāku aptieku koncentrēšanos peļņu nesošās vietās, bet iedzīvotājiem pastāvēs risks zaudēt farmaceitiskās aprūpes vietas to dzīvesvietas tuvumā. Vienlaikus noteikumi vairākos punktos pārkāpj godīgas konkurences un vienlīdzības principus, paredzot nepamatotas priekšrocības un izņēmumus atsevišķām komersantu grupām, radot tiem labvēlīgākus noteikumus, nekā citiem, tādējādi liedzot iespējas konkurēt ar vienlīdzīgiem noteikumiem. Piemēram, jaunie noteikumi sniedz priekšrocības komersantam, kas pastarpināti saistīts ar lielveikalu ķēdi, tādējādi radot šim tirgus dalībniekam priekšrocības nomas līgumu noslēgšanā, salīdzinot ar pārējiem tirgus dalībniekiem.
"Jaunā regulējuma mērķim ir jābūt farmaceitiskās aprūpes un zāļu pieejamības palielināšanai, piemēram, domājot par aptieku pieejamību attālākos lauku reģionos, tomēr noteikumu projekts šo jautājumu nerisina nekādi. Tieši pretēji – noteikumi aizliedz atvērt aptiekas ārpus apdzīvotām vietām - tur drīkstētu atrasties tikai aptieku filiāles! Vai tas nozīmē, ka nāksies slēgt šobrīd funkcionējošās aptiekas, kas atrodas ārpus apdzīvotām vietām? Šādā gadījumā piespiedu kārtā lauku iedzīvotāji nesaņems pilnvērtīgu farmaceitisko aprūpi, kā arī darbu var zaudēt farmaceiti, kuri šobrīd strādā laukos, turklāt netiek garantēts, ka apdzīvotās vietās izvietotās aptiekas vispār uzsāks filiāļu darbību laukos," satraukumu pauž AĪA izpilddirektore Kristīne Jučkoviča.
Jau zināms, ka Veselības ministrija augusta vidū nodeva Ministru kabinetam jaunus aptieku izvietojuma kritērijus, un noteikumu projekts tika izsludināts Valsts sekretāru sanāksmē. Publiskajā telpā izskanējis, ka ministrijas definētais mērķis ir aptieku skaita samazināšana, jo Latvijā esot pārāk daudz aptieku.
AĪA līdz šim organizējusi diskusijas ar nozari un jau ir iesniegusi Valsts kancelejā savus priekšlikumus un iebildumus jauno noteikumu redakcijai, kā arī ierosinājumu pagarināt apspriešanas termiņu, lai ar jauno regulējumu var iepazīties arī citas iedzīvotāju grupas, piemēram, pensionāri, pašvaldību pārstāvji, iedzīvotāji ar invaliditāti un citi, jo šie noteikumi skar plašāku iedzīvotāju loku, ne tikai komersantus un farmaceitus.
AĪA izpilddirektore Jučkoviča: "Aicinu iedzīvotājus iedomāties, ka tieši tā aptieka, uz kuru iets diendienā, saskaņā ar šiem noteikumiem tiks slēgta. Un tad – padomāt, kādu iespaidu tas atstās uz viņu dzīvi – cik tas būs ērti un parocīgi, un kā tas ietekmēs medikamentu pieejamību un farmaceitisko aprūpi. Kur nu vēl konkurenci - tā mazināsies."
Nevalstiskā organizācija aicina Veselības ministriju vēl nevirzīt izstrādātos noteikumus, bet sēsties pie sarunu galda ar nozari un meklēt kopīgus efektīvus risinājumus patiesām problēmām veselības aprūpes un farmācijas jomā, neskatot noteikumus atrauti no citiem jomu regulējošajiem normatīvo aktu projektiem (aptieku darbības noteikumi; aptieku licencēšanas noteikumi u.c.). Ministrijai uz aptiekām būtu jāraugās plašāk – kā uz vienu no daļai iedzīvotāju visvieglāk un ātrāk pieejamajiem veselības aprūpes pakalpojumiem, vienlaikus - uz aptieku kā vietu, kas nodrošina darba vietas farmaceitiem un farmaceitu asistentiem; turklāt jāņem vērā iedzīvotāju, ne tikai komersantu intereses.