medicine.lv skaitļos

Lietotāji online160
Aktīvie uzņēmumi12748
Nozares raksti12099
Ekspertu atbildes21477
Aptiekās pērn iedzīvotāji nodevuši gandrīz sešas tonnas nederīgo medikamentu : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptiekās pērn iedzīvotāji nodevuši gandrīz sešas tonnas nederīgo medikamentu

Freepik.com/  aleksandarlittlewolf
Foto: Freepik.com/ aleksandarlittlewolf

Apkopotie dati par "Apotheka" aptiekās nodotajiem nederīgajiem medikamentiem liecina, ka iedzīvotāji gadu no gada arvien atbildīgāk izturas pret vidi un atkritumu šķirošanu. Pēdējo piecu gadu laikā aptiekās nodoto nederīgo medikamentu apjoms gandrīz divkāršojies – ja 2017. gadā tika nodotas 3,2 tonnas, tad 2022. gadā jau 5,9 tonnas.

Rūpējoties par vidi, ik gadu iedzīvotāji arvien lielāku uzmanību pievērš atkritumu šķirošanai. To apliecina dažādu veikto pētījumu rezultāti. Piemēram, saskaņā ar AS “Latvijas Zaļais punkts” sadarbībā ar pētījumu centru SKDS 2022. gadā veiktās iedzīvotāju aptaujas rezultātiem atkritumus Latvijā šķiro 79 % iedzīvotāju, kas nozīmē, ka lielākā daļa sabiedrības ir izglītoti par sadzīves atkritumu šķirošanu. Vienlaikus gan kāda cita pētījuma, ko veica Ziemeļvalstu Ministru Padomes birojs un Vides reģionālās attīstības ministrija sadarbībā ar SKDS, rezultāti parāda, ka nederīgos medikamentus Latvijā šķiro tikai 13 % iedzīvotāju, kas, iespējams, norāda uz nepietiekamām zināšanām par to, ka nederīgie medikamenti ir bīstamie atkritumi, kurus nedrīkst izmest sadzīves atkritumu konteineros, jo tādējādi var tikt nodarīts kaitējums ne tikai videi, bet arī pašiem cilvēkiem.

“"Apotheka" apkopotie dati liecina, ka ik gadu palielinās aptiekās nodoto nederīgo medikamentu apjoms. Salīdzinājumā ar 2021. gadu, pērn iedzīvotāji nodevuši par 5 % vairāk nederīgo medikamentu. Savukārt, ja raugāmies uz datiem ilgākā laika periodā, tad redzam, ka piecu gadu laikā aptiekās nodoto nederīgo medikamentu apjoms ir gandrīz divkāršojies. Tomēr, kā rāda dažādu aptauju dati, salīdzinoši ļoti maz iedzīvotāju šķiro nederīgos medikamentus. Iemetot medikamentus klozetpodā vai miskastē, tiek riskēts ar bumeranga efektu, jo tīša dabas piesārņošana agri vai vēlu atstās ietekmi arī uz pašu cilvēku. Ja zāles tiek izmestas sadzīves atkritumos, tās var izraisīt saindēšanos dzīvniekiem, kuri tās atrod. Nepareizi utilizētas zāles rada potenciālo risku videi – ūdens un augsnes ķīmisku piesārņojumu, antibiotiku rezistences, dzīvnieku un augu hormonālo izmaiņu un mutāciju veidošanos,” norāda aptieku tīkla "Apotheka" sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

Regulāra zāļu skapīša satura pārskatīšana

Zāles kļūst nederīgas, ja beidzies to derīguma termiņš, nav zināms zāļu pielietojums, nav salasāms zāļu nosaukums, bojāts zāļu iepakojums, kā arī gadījumos, ja zāles ir nepareizi uzglabātas un mainījies zāļu izskats, smarža vai garša. Šādos gadījumos zāles lietot nedrīkst, un tās būtu utilizējamas drošā veidā.

Banner 280x280

Ikvienai mājsaimniecībai būtu ieteicams zāļu skapīša saturu pārskatīt vismaz reizi gadā. “Pirmkārt, noteikti jāpārliecinās  par medikamentu derīguma termiņu – tas dažādiem medikamentiem var ievērojami atšķirties, un zāles var būt derīgas no dažiem mēnešiem līdz pat vairākiem gadiem. Biežs klupšanas akmens ir derīguma termiņš tādiem medikamentiem kā sīrupi, suspensijas un pilieni. Pirms šo medikamentu lietošanas noteikti rūpīgi jāpārliecinās par derīguma termiņu pēc iepakojuma atvēršanas, jo var būt situācijas, ka neatvērts medikaments ir derīgs vairākus gadus, bet pēc tā atvēršanas vien dažus mēnešus. Piemēram, sīrupā pēc noteikta laika var sākties rūgšanas procesi un to vairs lietot nedrīkst. Tāpat ir būtiski medikamentu novērtēt vizuāli. Ja derīguma termiņš nav beidzies, bet redzamas izmaiņas, piemēram, nogulsnes sīrupā, mainījusies tabletes struktūra vai krāsa, medikamentu lietot nedrīkst. Iemesli izmaiņām var būt dažādi, piemēram, bojāts iepakojums vai neatbilstoši uzglabāšanas apstākļi. Nereti medikamenti tiek glabāti nepareizā temperatūrā, pārāk lielā mitrumā, piemēram, vannas istabā vai tiešos saules staros – lai arī zāles atrodas kārbiņā un gaisma tām klāt netiek, saules staru ietekmē būtiski paaugstinās temperatūra, stāsta aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa.

Kā nodot nederīgos medikamentus?

Rūpējoties par vides saudzēšanu, jau vairākus gadus visās "Apotheka" aptiekās iespējams bez maksas nodot nederīgos medikamentus. Iznīcināšanai var nodot visu veidu zāles – tabletes, ampulas, sīrupus, dažādus citus šķidrumus un krēmus. Pirms zāļu nodošanas tās jāizņem no ārējā iepakojuma – kartona kastītēm, taču tās nav jāizņem no zāļu plāksnītēm jeb blisteriem. Visi medikamenti jāsaliek maisiņā, un tas jāievieto speciāli nederīgajiem medikamentiem paredzētā kastē vai jāatdod farmaceitam aptiekā. Aptiekās var nodot arī nederīgos dzīvsudraba termometrus, bet tos nedrīkst ievietot kopējā maisiņā ar citām nederīgajām zālēm, tie jānodod atsevišķi farmaceitam aptiekā. Aptieku saraksts un darba laiks apskatāms https://www.apotheka.lv/aptiekas/

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.