Aptieka: Farmaceita kompetences stūrakmeņi ir plašās zināšanas un spēja iejusties pacienta situācijā
Farmaceita padomam iedzīvotāji uzticas, veselības krīzes notikumu gaisotnē profesijas loma augusi – farmaceits iedzīvotājiem ir vispieejamākais veselības aprūpes speciālists. Tomēr ikdienas vērojumi aptiekās liecina – apmeklētāji dažkārt pietiekami nenovērtē farmaceita kompetenci un farmaceitisko konsultāciju neizmanto pilnvērtīgi. Pasaules Farmaceita dienas, ko ik gadu 25. septembrī atzīmē visā pasaulē, gaisotnē ar saukli “Farmaceits – vienmēr uzticams tavai veselībai!” – par farmaceita kompetences stūrakmeņiem un jaunāko aptiekās.
Vadims Brižaņs aptiekas vadītājs, farmaceits „Mēness aptieka”: „Lai gan farmakoloģijas nozare ir diezgan konservatīva – ja reiz kas labs, cilvēkiem palīdzošs ir izgudrots, tas joprojām ir pieprasīts, vienlaikus tā milzu soļiem attīstās. Arī farmaceitiskā aprūpe un aptieku piedāvājums arvien pilnveidojas, farmaceits nemitīgi papildina zināšanas un ikdienas prasmes, tas ir stūrakmens mūsu profesionālajai izaugsmei. Aptiekās ienāk dažādi jaunumi, par kuriem mūsu apmeklētājiem ir būtiski zināt un mēs esam atvērti dialogam. Mūsu darbā svarīga empātija – spēja iejusties pacienta situācijā, saprast, ko viņš domā, kā jūtas, piedāvāt labāko risinājumu tieši konkrētā cilvēka veselībai.”
Inga Urtāne, Rīgas Stradiņa universitātes docētāja, "Repharm" farmaceitu profesionālo kompetenču centra vadītāja: „Mūsdienu farmaceita arsenālā ir ļoti daudzveidīgs aptiekas produktu klāsts ikdienas pašsajūtas veicināšanai un slimību profilaksei, par ko vienmēr ir vērts vaicāt farmaceitam. Taču būtisks farmaceita uzdevums saskarsmē ir izglītot un atbalstīt pacientu tieši zāļu lietošanas laikā. Farmaceitam ir svarīgi apzināt pacienta izpratni un līdzestības apmēru, to ietekmējošos faktorus veselības saglabāšanā un zāļu terapijas laikā, kā arī iespējami veicināt, lai pacients patiesi ir līdzestīgs – lai lieto medikamentus atbilstoši norādītajam, lai ievēro ārsta vai farmaceita ieteiktās izmaiņas dzīvesveidā. Aptiekas apmeklētāja un farmaceita dialogs palīdz noskaidrot faktorus, kuri ietekmē pacientu lēmumu lietot vai nelietot zāles, ievērot vai neievērot ārsta rekomendācijas un farmaceita ieteikumus.”
Farmaceits augstskolā mācās piecus gadus, zina cilvēka uzbūvi, bioloģiju un saprot, kā zāles organismā darbojas. Diagnosticēt slimības vai izmaiņas organismā ir ārsta kompetencē. Taču farmaceitam ir visplašākās zināšanas par zālēm, viņš pazīst slimības, simptomus, blaknes, kontrindikācijas, izvērtē, kādus medikamentus drīkst lietot kopā, kādus – nē, kas jālieto pirms, kas – pēc ēšanas, kā zāles mijiedarbojas ar pārtikas produktiem, cik ilgi medikamentu drīkst lietot un kad noteikti jāpārtrauc. Farmaceita uzdevums ir sniegt informāciju par zāļu lietošanu, blaknēm, mijiedarbību un pārrunāt ar pacientu neskaidros jautājumus.
Farmaceita ieteikumi no aptieku jaunumu klāsta
Multivitamīni – dalīti, taču vienā iepakojumā. Organismam ik dienu jāuzņem veselībai nepieciešamās minerālvielas un vitamīni. Ar uzturu tas ne vienmēr izdodas, tādēļ talkā var nākt multivitamīni. Vēl nesen vienā multiviatmīnu kapsulā vai tabletē bija viss – vitamīni, minerālvielas, dažreiz arī ekstrakti un eļļas. Pašlaik aptieku piedāvājumā ir preparāti, kuru sastāvs ir dalīts – uz plāksnītes jeb blistera atsevišķi ir kapsulas ar eļļā šķīstošiem vitamīniem un nepiesātinātajām aminoskābēm (omega-3, omega-6) un atsevišķi – ūdenī šķīstoši vitamīni. Šīs kapsulas jālieto dažādos laikos – ūdenī šķīstošos vitamīnus lieto pirms ēšanas, bet eļļā šķīstošos – tikai ēšanas laikā, uzlabojot vitamīnu un minerālvielu uzsūkšanos organismā. Šādu iepakojumu ražošanas izmaksas ir lielākas, taču tāds ir mūsdienu labi informētās sabiedrības pieprasījums un daudzi ražotāji tam seko.
Lielāka koncentrācija – ērtāk un izdevīgāk. Farmakoloģijas nozares uzņēmumi dažādi gādā par to, lai medikamenti kļūtu lētāki, piemēram, tiklīdz tirgū ienāk ģenēriķi, lētākas kļūst arī oriģinālās zāles, cenas samazināšanu veicina lētāk pieejamas izejviela, tiek strādāts pie tā, lai tablete vai kapsula satur lielāku vielas koncentrāciju. Arī jauna iespēja pārstrādāt kādas nozares ražošanas blakusproduktus var būt izdevīga. Piemēram, pirms dažiem gadiem atklāja, kā no zivju un dzīvnieku ražošanas blakusproduktiem izdalīt kolagēnu, kas nepieciešams locītavu, kaulu, saistaudu, muskuļu, ādas, matu veselībai. Ja kādreiz preparātos kolagēna koncentrācija bija niecīga un dienā vajadzēja lietot līdz desmit kapsulām, pašlaik kapsula var saturēt pat ap desmit tūkstoš reižu vairāk kolagēna, tādēļ pietiek ar vienu kapsulu dienā.
Līdzestību veicinoši recepšu medikamenti – trīs vienā. Dažu samērā izplatītu slimību, piemēram, arteriālās hipertensijai ārstēšanai, ārsti parasti izraksta vairākus preparātus – urīndzenošu līdzekli, inhibitoru un beta blokatoru. Tie vairs nav jālieto atsevišķi, jo ir apvienoti vienā tabletē, padarot zāļu lietošanu mazāk apgrūtinošu.
Hroniskas obstruktīvas plaušu slimības jeb HOPS ārstēšanas inhalatorā vēl nesen bija viena aktīvā viela, tad – divas, taču nu tās ir trīs un arī pieejamas visas vienā pūtienā.
Nav teikts, ka zālēm jābūt rūgtām. Ne viena vien paaudze uzaugusi ar pilnīgi nebaudāmu zivju eļļu un rūgtām zālēm. Lai rūgtums nekairinātu kuņģa gļotādu, zāles allaž bija jālieto ēšanas laikā. Rūgto zāļu laiks ir pagājis! Pārtikas garšvielas, ko mēdz pievienot bezrecepšu zālēm un uztura bagātinātājiem, ir kvalitatīvas, drošas, neizraisa alerģiju un padara lietošanu patīkamāku. Arī cukuru vairs nepievieno, jo no tā cieš cilvēki ar cukura diabētu, turklāt uzņemt lieku devu cukura nav ieteicams nevienam. Tā vietā izmanto organismam nekaitīgus cukura aizvietotājus.
Ir arī mutē šķīstošas recepšu zāles. Vairāki recepšu medikamenti, kas kādreiz bijuši tikai perorāli lietojamā veidā, tagad pieejami kā mutē šķīstošas tabletes. Liekot tableti uz mēles, zāles ļoti īsā laikā izšķīst, daļa aktīvās vielas uzsūcas nekavējoties un daļa nonāk kuņģa zarnu traktā. Šāds zāļu uzņemšanas veids ir sevišķi svarīgs, ja medikamentam ir ātri jāsasniedz mērķis. Iespējams, var šķist mazliet mulsinoši un neparasti ierasto medikamentu uzņem šādi, taču no mutē šķīstošas tabletes nudien nav jābaidās. Tā ir tik pat droša – zāles ir oriģinālas, izgājušas visas klīnisko pētījumu stadijas un iedarbības ātruma ziņā ir pat efektīvākas. Kādēļ nepamēģināt?
25. septembris ik gadu visā pasaulē atzīmējams kā Pasaules Farmaceitu diena. Šī gada Pasaules farmaceitu dienas tēma – “Farmaceits – vienmēr uzticams tavai veselībai!”.