medicine.lv skaitļos

Lietotāji online102
Aktīvie uzņēmumi12199
Nozares raksti1447
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: Vismaz reizi gadā D vitamīna līmeni mēra 75% iedzīvotāju : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: Vismaz reizi gadā D vitamīna līmeni mēra 75% iedzīvotāju

Freepik.com/ jcomp
Foto: Freepik.com/ jcomp

Kopumā 75% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju D vitamīna līmeni asinīs mēra vismaz reizi gadā, tai skaitā 57% to dara reizi gadā, 16% – reizi pusgadā, bet vēl 2% – biežāk, secināts zīmola "Vigantolvit®" aptaujā, kas veikta sadarbībā ar pētījumu kompāniju GEMIUS, aptaujājot vairāk nekā 1500 respondentus. Tikmēr 23% D vitamīna līmeni mēra retāk nekā reizi gadā, bet vēl 2% konkrētu atbildi sniegt nevarēja.

Aptaujāto vidū augsts D vitamīna līmenis (> 55 ng/ml) bija 6%, optimāls (45-55 ng/ml) tas bija 18%, pietiekams (30-45 ng/ml) – 29%, nepietiekams (20-29,9 ng/ml) – 21%, ar D vitamīna deficītu (< 19,9 ng/ml) – 15%, kritiski zems – 3%, bet precīzu atbildi sniegt nevarēja 9% respondentu.  

Saules vitamīns

Ģimenes ārste Zane Zitmane uzsver, ka D vitamīnam organismā ir būtiska ietekme uz veselību un labsajūtu – tas veicina kalcija uzsūkšanos, ir nepieciešams kaulu veselībai, uzlabo imūnsistēmas darbību, samazina muskuļu vājumu, kā arī pozitīvi ietekmē kognitīvās funkcijas. Tāpat ģimenes ārste norāda, ka šobrīd ir pieejami atsevišķi pētījumi, kas parāda, ka cilvēkiem ar D vitamīna deficītu saslimšana ar Covid-19 un citām elpceļu slimībām var noritēt smagākā formā nekā tiem, kuriem D vitamīna līmenis ir optimāls, tomēr šīs hipotēzes apstiprināšanai ir nepieciešami tālāki pētījumi. Ilgstošs D vitamīna deficīts var:

  • pasliktināt kaulu veselību – tā rezultātā kauli kļūst trauslāki, ir iespējami kaulu lūzumi un osteoporoze,
  • radīt aknu un nieru problēmas,
  • veicināt nogurumu, sliktu pašsajūtu, nomāktību,
  • izraisīt muskuļu sāpes, krampjus un vājumu,
  • negatīvi ietekmēt zobu, matu, nagu un ādas stāvokli.

Ģimenes ārste atgādina, ka D vitamīnu nelielā daudzumā iespējams uzņemt ar saules staru starpniecību, kā arī uzturā iekļaujot treknas zivis, aknas, olas un sarkano gaļu, tomēr tāpat lielākajai daļai pacientu ir novērojams D vitamīna deficīts, tādēļ vairumam vienīgais veids, kā uzturēt optimālu D vitamīna līmeni, ir lietot to saturošus medikamentus vai uztura bagātinātājus. Vienlaikus eksperte atgādina, ka, pirms sākt lietot D vitamīnu, būtu nepieciešams laboratoriski noteikt D vitamīna līmeni, jo no tā ir atkarīgas šo preparātu devas. Tāpat jāņem vērā – katrs pacients ir individuāls, tādēļ svarīgi ir novērtēt arī citus faktorus, kas var ietekmēt D vitamīna līmeni asinīs, tā uzsūkšanos un sintēzi, piemēram, pacienta blakusslimības, lietotos medikamentus, miesas uzbūvi, vecumu, rasi, atrašanās ilgumu saulē u. tml.

Deficīts un pārdozēšana

Par D vitamīna trūkumu organismā visbiežāk signalizēs slikta pašsajūta, nogurums, nomāktība, kā arī sāpes kaulos un muskuļos. Retākos gadījumos var rasties stresa lūzumi. Vienlaikus eksperte atgādina, ka pašsajūta var būt subjektīva un vislabāk ir izmērīt D vitamīna līmeni asinīs, lai ģimenes ārsts var noteikt tālākās darbības.

Lai arī vairumam cilvēku D vitamīna līmenis organismā ir nepietiekams, ģimenes ārste atgādina arī par atbildīgu uztura bagātinātāju un medikamentu lietošanu. D vitamīna līmenim asinīs nevajadzētu pārsniegt 100 ng/ml. Ilgstoši lietojot D vitamīnu lielākā devā, nekā nepieciešams, var parādīties sāpes, slikta dūša, vemšana, aizcietējumi, neritmiska sirdsdarbība, apetītes trūkums, galvassāpes un citi simptomi, tomēr iespējams, ka neliela paaugstinājuma gadījumā nekādu simptomu nav un šis fakts apstiprinās tikai asins analīzēs. Tāpat paaugstināts D vitamīna līmenis var izraisīt hiperkalcinēmiju (paaugstināts kalcija līmenis asinīs) un nieru bojājumus. Ja konstatēts, ka D vitamīna līmenis organismā ir paaugstināts, jāpārtrauc tā lietošana līdz brīdim, kad tas normalizējas. Jāņem vērā, ka šis process notiek lēni, jo D vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kas uzkrājas taukaudos un aknās.

Ģimenes ārste atgādina, ka normāla D vitamīna deva pieaugušajiem ir 4000 SV dienā, bērniem no viena gada vecuma – 2000 SV, bet zīdaiņiem – 1000 SV. Ja analīzēs konstatēts, ka D vitamīna līmenis ir pazemināts, ārsts var ieteikt kādu laiku lietot augstāku D vitamīna devu, kamēr tiek sasniegts optimāls līmenis, bet pēc tam devu samazināt.

Aptauju veica D vitamīna zīmols VIGANTOLVIT® sadarbībā ar kompāniju "Gemius Latvia", aptaujājot Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem par D vitamīna lietošanas paradumiem. Aptaujā piedalījās 1501 respondents.

Dalies ar šo rakstu

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Lai pacients viegli atrod ārstu: SEO medicīnas pakalpojumu vietnēm

Jebkuram veselības aprūpes uzņēmumam vai ārstu praksei vieglāk komunicēt ar saviem pacientiem, izveidojot tīmekļa vietni. Pastāstīsim, kādai tai jābūt, lai pēc iespējas ātrāk jūs atrastu ne vien klienti, kuri jau zina par jums, bet arī tie, kuri meklētājprogrammās ieraksta noteiktus atslēgvārdus.

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Nakts hormons melatonīns – labam miegam

Slikts miegs un neizgulēšanās rada nogurumu, pazemina produktivitāti un paaugstina slimību risku, kā arī paātrina ādas novecošanās procesus. Noskaidrosim, kas ir melatonīns un kā tas var palīdzēt atrisināt miega problēmas! 

Video

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Izglītojošā video aicina pievērst uzmanību ādas veselībai (VIDEO)

Noslēdzot šī gada melanomas modrības kampaņu “Dzimumzīmei vajag uzmanību”, melanomas pacientu atbalsta biedrība “Soli priekšā melanomai” ir sagatavojusi izglītojošu video, kāpēc ikvienam ir svarīgi veikt ķermeņa ādas pašpārbaudes un kā laikus atklāt bīstamo ādas vēzi.

Produktu testi

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST – izsmidzināms līdzeklis ādas atjaunošanai un intensīvai mitrināšanai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Baltic Beauty Prof" piedāvā testēt ādu atjaunojošu izsmidzināmo līdzekli CELLTERMI PEPTOSOME REPAIR ESSENCE MIST.

"BestBerry Skincare" ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai

Novembrī un decembrī Medicine.lv sadarbībā ar "BestBerry" piedāvā testēt "BestBerry Skincare" kosmētiku ādas labsajūtai, skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: "Vegan Fox" kafijas skrubis ķermenim

Testa rezultāti:

Oktobrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Amber Cosmetics" piedāvāja testēt "Vegan Fox" kafijas skrubi ķermenim.

"Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksi gremošanas sistēmai

Novembrī, decembrī un janvārī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas tēja" piedāvā izmēģināt "Acorus Balance Fiber" – šķiedrvielu kompleksu gremošanas sistēmai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

"Unifarma Herbals": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

UNIFARMA HERBALS – tradicionāli un dabiski produkti jūsu veselībai! Mūsdienu pasaulē skaistums un labsajūta ir būtiskas sastāvdaļas. Skaistums, tā ir iekšēja sajūta, kas ir jūsu labākais pārliecības avots. Jūs esat savas iekšējās pasaules veidotājs un, ietekmējot savu iekšējo pasauli, jūs ietekmēsiet arī apkārtējo.

 

AS "Sirowa Rīga": Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

AS

AS "Sirowa Rīga", kas ir lielākais profesionālās matu kosmētikas vairumtirgotājs, pārstāv tādus pasaulē zināmus zīmolus kā "Wella Professionals", "Kadus Professional", "Nioxin", "Sebastian Professional" un "System Professional".