medicine.lv skaitļos

Lietotāji online541
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1618
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: Vismaz reizi gadā D vitamīna līmeni mēra 75% iedzīvotāju : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: Vismaz reizi gadā D vitamīna līmeni mēra 75% iedzīvotāju

Freepik.com/ jcomp
Foto: Freepik.com/ jcomp

Kopumā 75% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju D vitamīna līmeni asinīs mēra vismaz reizi gadā, tai skaitā 57% to dara reizi gadā, 16% – reizi pusgadā, bet vēl 2% – biežāk, secināts zīmola "Vigantolvit®" aptaujā, kas veikta sadarbībā ar pētījumu kompāniju GEMIUS, aptaujājot vairāk nekā 1500 respondentus. Tikmēr 23% D vitamīna līmeni mēra retāk nekā reizi gadā, bet vēl 2% konkrētu atbildi sniegt nevarēja.

Aptaujāto vidū augsts D vitamīna līmenis (> 55 ng/ml) bija 6%, optimāls (45-55 ng/ml) tas bija 18%, pietiekams (30-45 ng/ml) – 29%, nepietiekams (20-29,9 ng/ml) – 21%, ar D vitamīna deficītu (< 19,9 ng/ml) – 15%, kritiski zems – 3%, bet precīzu atbildi sniegt nevarēja 9% respondentu.  

Saules vitamīns

Ģimenes ārste Zane Zitmane uzsver, ka D vitamīnam organismā ir būtiska ietekme uz veselību un labsajūtu – tas veicina kalcija uzsūkšanos, ir nepieciešams kaulu veselībai, uzlabo imūnsistēmas darbību, samazina muskuļu vājumu, kā arī pozitīvi ietekmē kognitīvās funkcijas. Tāpat ģimenes ārste norāda, ka šobrīd ir pieejami atsevišķi pētījumi, kas parāda, ka cilvēkiem ar D vitamīna deficītu saslimšana ar Covid-19 un citām elpceļu slimībām var noritēt smagākā formā nekā tiem, kuriem D vitamīna līmenis ir optimāls, tomēr šīs hipotēzes apstiprināšanai ir nepieciešami tālāki pētījumi. Ilgstošs D vitamīna deficīts var:

  • pasliktināt kaulu veselību – tā rezultātā kauli kļūst trauslāki, ir iespējami kaulu lūzumi un osteoporoze,
  • radīt aknu un nieru problēmas,
  • veicināt nogurumu, sliktu pašsajūtu, nomāktību,
  • izraisīt muskuļu sāpes, krampjus un vājumu,
  • negatīvi ietekmēt zobu, matu, nagu un ādas stāvokli.

Ģimenes ārste atgādina, ka D vitamīnu nelielā daudzumā iespējams uzņemt ar saules staru starpniecību, kā arī uzturā iekļaujot treknas zivis, aknas, olas un sarkano gaļu, tomēr tāpat lielākajai daļai pacientu ir novērojams D vitamīna deficīts, tādēļ vairumam vienīgais veids, kā uzturēt optimālu D vitamīna līmeni, ir lietot to saturošus medikamentus vai uztura bagātinātājus. Vienlaikus eksperte atgādina, ka, pirms sākt lietot D vitamīnu, būtu nepieciešams laboratoriski noteikt D vitamīna līmeni, jo no tā ir atkarīgas šo preparātu devas. Tāpat jāņem vērā – katrs pacients ir individuāls, tādēļ svarīgi ir novērtēt arī citus faktorus, kas var ietekmēt D vitamīna līmeni asinīs, tā uzsūkšanos un sintēzi, piemēram, pacienta blakusslimības, lietotos medikamentus, miesas uzbūvi, vecumu, rasi, atrašanās ilgumu saulē u. tml.

Deficīts un pārdozēšana

Banner 280x280

Par D vitamīna trūkumu organismā visbiežāk signalizēs slikta pašsajūta, nogurums, nomāktība, kā arī sāpes kaulos un muskuļos. Retākos gadījumos var rasties stresa lūzumi. Vienlaikus eksperte atgādina, ka pašsajūta var būt subjektīva un vislabāk ir izmērīt D vitamīna līmeni asinīs, lai ģimenes ārsts var noteikt tālākās darbības.

Lai arī vairumam cilvēku D vitamīna līmenis organismā ir nepietiekams, ģimenes ārste atgādina arī par atbildīgu uztura bagātinātāju un medikamentu lietošanu. D vitamīna līmenim asinīs nevajadzētu pārsniegt 100 ng/ml. Ilgstoši lietojot D vitamīnu lielākā devā, nekā nepieciešams, var parādīties sāpes, slikta dūša, vemšana, aizcietējumi, neritmiska sirdsdarbība, apetītes trūkums, galvassāpes un citi simptomi, tomēr iespējams, ka neliela paaugstinājuma gadījumā nekādu simptomu nav un šis fakts apstiprinās tikai asins analīzēs. Tāpat paaugstināts D vitamīna līmenis var izraisīt hiperkalcinēmiju (paaugstināts kalcija līmenis asinīs) un nieru bojājumus. Ja konstatēts, ka D vitamīna līmenis organismā ir paaugstināts, jāpārtrauc tā lietošana līdz brīdim, kad tas normalizējas. Jāņem vērā, ka šis process notiek lēni, jo D vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kas uzkrājas taukaudos un aknās.

Ģimenes ārste atgādina, ka normāla D vitamīna deva pieaugušajiem ir 4000 SV dienā, bērniem no viena gada vecuma – 2000 SV, bet zīdaiņiem – 1000 SV. Ja analīzēs konstatēts, ka D vitamīna līmenis ir pazemināts, ārsts var ieteikt kādu laiku lietot augstāku D vitamīna devu, kamēr tiek sasniegts optimāls līmenis, bet pēc tam devu samazināt.

Aptauju veica D vitamīna zīmols VIGANTOLVIT® sadarbībā ar kompāniju "Gemius Latvia", aptaujājot Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem par D vitamīna lietošanas paradumiem. Aptaujā piedalījās 1501 respondents.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...