Aptauja: Vislielākais diabēta pacientu izaicinājums – nepārtraukts cukura līmeņa monitorings
"Euroaptieka" novembrī sociālā projekta ietvaros pievērsa pastiprinātu uzmanību saslimšanai ar I un II tipa diabētu, sniedzot padomus dzīves kvalitātes uzlabošanai un aicinot lielākajās aptiekās bez maksas noteikt cukura un holesterīna līmeni asinīs. Papildus tam sadarbībā ar Latvijas Diabēta federāciju diabēta pacienti tika aicināti aizpildīt anonīmu anketu, lai noskaidrotu dzīves apstākļus, paradumus un grūtības, ar ko ikdienā nākas saskarties diabēta pacientiem, un uzlabotu sabiedrības zināšanas par to, kā iespējams palīdzēt līdzcilvēkiem ar diabētu.
Pasaules veselības organizācijas kopējā statistika liecina, ka diabēts aizvien biežāk tiek diagnosticēts gados jauniem cilvēkiem, līdz ar to uzskats, ka šī ir gados vecu cilvēku kaite, ir maldīgs. To apstiprina arī aptaujas dati, kur jaunākajam diabēta pacientam ir trīs, bet vecākajam 80 gadi.
Apkopojot aptaujas datus, secināts: vairums aptaujas dalībnieku – 39% – norādījuši, ka vislielākais izaicinājums, slimojot ar diabētu, ir nepārtraukts cukura līmeņa monitorings; 24% apgrūtinoša šķiet nepieciešamība mainīt dzīvesveidu un ēšanas paradumus, bet vēl 17% norāda, ka tas ir arī papildu finansiālais slogs. Tāpat starp biežākajiem ikdienas apgrūtinājumiem minēta ierobežota fiziskā aktivitāte (5%), ādas sausums un pārmērīgs jutīgums (4%), kā arī apkārtējās sabiedrības izpratnes trūkums un noraidošā attieksme (3%).
Cukura līmeņa pārbaudes – vajadzīgas ikvienam
Atšķirībā no daudzām citām slimībām diabēta esamību sākotnēji ne vienmēr var pamanīt. Lai konstatētu, ka diabēta risks pastāv, cukura līmenis asinīs ir jāpārbauda divas reizes gadā un mērījumi jāapspriež ar savu ārstu. Pat ja nav nekādu sūdzību par pašsajūtu, cukura līmenis būtu regulāri jāpārbauda ikvienam.
Sociālā projekta ietvaros novembra mēnesī sabiedrība tika informēta par to, kas ir diabēts, kā atšķiras tā tipi un kā ar to sadzīvot, sniedzot padomus gan konsultācijās "Euroaptiekās", gan izplatot informāciju klientiem izglītojošos materiālos. Tāpat lielākajās aptiekās Rīgā, Liepājā, Daugavpilī un Rēzeknē ar "Medus karti" bija iespējams bez maksas noteikt cukura un holesterīna līmeni asinīs.
"Izglītojošā informācija un pieejamie servisi aptiekās sniedz atbalstu diabēta pacientiem un piedāvā iespēju pārbaudīt savu veselības stāvokli ikvienam. Esam gandarīti, ka sociālā projekta ietvaros ik gadu pievēršam sabiedrības uzmanību saslimšanai ar I un II tipa diabētu, ko pierāda aktīvi aizpildītās pierakstu vietas paškontroles mērījumiem mūsu lielākajās aptiekās. Šobrīd saskaņā ar aptaujas datiem jau 25% respondentu ir informēti par šo salīdzinoši jauno iespēju veikt cukura līmeņa paškontroles mērījumus ne vien pie ārsta, bet arī aptiekā. Cilvēku atsaucība veikt mērījumus ir liela, un saņemam pozitīvas atsauksmes. Cilvēki rūpējas par savas dzīves kvalitātes uzlabošanu, vēršoties pie farmaceitiem ar dažādiem jautājumiem. Tāpēc tas, ko mēs ikdienā darām, sniedz patiesu atdevi," komentē farmaceite Svetlana Savinova.
Diabēta pacientiem trūkst līdzcilvēku izpratnes
"Farmaceits ir vislabākais palīgs jautājumos par jaunāko sortimentu aptiekās. Tāpat farmaceiti var konsultēt par zāļu lietošanu un ieteikt piemērotākos līdzekļus sausas ādas kopšanai, kas nereti ir aktuāli diabēta pacientiem," stāsta farmaceite.
Lai uzlabotu dzīves kvalitāti, ja diagnosticēts diabēts, ir būtiski ikdienā rūpēties par savu veselību, tomēr ne mazāk svarīgi ir sekot līdzi jaunākajai informācijai. Lai gan trešā daļa aptaujas dalībnieku norāda, ka viņu zināšanas par diabētu ir pietiekamas, vairāki respondenti atzīst, ka labprāt saņemtu izsmeļošāku informāciju par jaunumiem diabētam piemērotu produktu klāstā, uzturu un diētām, izdevīgiem piedāvājumiem diabēta slimniekiem un psiholoģisko atbalstu (sevišķi bērniem un pusaudžiem).
Tāpat vairāki respondenti norādījuši, ka lielākoties publiskajā telpā pieejama informācija par II tipa cukura diabētu, taču gribētos, lai cilvēki kopumā būtu labāk informēti par galvenajām slimības tipu atšķirībām.
I tipa diabēts sastopams 10–15% gadījumu. Tas ir insulīna deficīts, jo aizkuņģa dziedzera ß šūnas neražo insulīnu pietiekamā daudzumā. Tāpēc insulīns no slimības konstatēšanas brīža jāievada injekciju veidā – tā ir vienīgā iespēja likvidēt insulīna trūkumu. Saskaņā ar Latvijas Diabēta federācijas datiem ar I tipa diabētu parasti saslimst bērni un jauni cilvēki.
II tipa diabēts sastopams 85–90% gadījumu, kad insulīna ražošana aizkuņģa dziedzerī ir traucēta (tā notiek par maz un par lēnu) un insulīns nedarbojas pietiekami efektīvi. II tipa diabētu parasti konstatē pēc 40 gadu vecuma. To ārstē ar veselīga uztura un regulāras ēšanas režīma palīdzību, piemērotu fizisku aktivitāti un medikamentiem, kas pazemina cukura līmeni asinīs, kaut arī dažkārt var būt nepieciešamas arī insulīna injekcijas.
*Aptauja diabēta pacientiem un viņu vecākiem veikta 2019. gada novembrī, internetā aptaujājot ne mazāk kā 160 cilvēkus.