Aptauja: Vairāk nekā puse skolēnu brīvo laiku pavada pie datora
Foto: Waag Society/Flickr
55,5% skolēnu savu brīvo laiku pavada, sēžot pie datora, liecina biedrības "Esi brīvs!" un pētījumu kompānijas TNS veiktā aptauja.
Pētījuma dati rāda, ka to skolēnu skaits, kas savu brīvo laiku pavada pie datora, ir lielāks nekā to bērnu un jauniešu skaits, kuri apmeklē pulciņus (51,3%) un uzturas svaigā gaisā - to dara attiecīgi 51,3% un 48,7% aptaujāto.
Aptaujas dati atklāja, ka tikai 51,9% aptaujāto vecāku atzinuši, ka viņu atvases brīvais laiks lielākoties tiek veltīts mācībām.
Biedrības "Esi brīvs!" vadītāja Dace Caica norāda, ka tiem skolēniem, kuri visu savu brīvo laiku pavada pie datora, atkarības risks ir ļoti augsts. Balstoties uz zinātniskajiem pētījumiem, tie bērni un jaunieši, kuriem ir izveidojusies atkarība no sociālajiem tīkliem un interneta lietošanas, visbiežāk šādā veidā apmierina saskarsmes trūkumu ar cilvēkiem reālajā pasaulē - galvenokārt tuviniekiem un vienaudžiem.
Tas nozīmē, ka viņiem šādā veidā ir vieglāk slēpt savu emocionālo nedrošību saziņā gan ar sava vecuma cilvēkiem, gan vecākiem un citiem tuviniekiem, jo virtuālajā realitātē viņi jūtas pasargāti un var kļūt par to, kas vēlas būt, uzskata Caica.
Kā vienu no galvenajiem problēmas cēloņiem Caica min tieši attiecības ģimenē un saskarsmes trūkumu, kas rada nedrošību par sevi.
Apzinoties, ka arī jaunajā mācību gadā lielai daļai vecāku darbdienu vakaros nogurums nemazināsies un laika nekļūs vairāk, Caica mudina viņus veltīt laiku, lai apjautātos ne tikai par atzīmēm un citiem ikdienišķiem jautājumiem, bet arī ieklausītos bērnos, lai sekmētu uzticību un emocionālo tuvību ar savu atvasi.
Tos vecākus, kuriem ir aizdomas, ka bērns virtuālajā realitātē pavada pārāk daudz laika, biedrības "Esi brīvs!" vadītāja aicina pievērst uzmanību tām uzvedības tendencēm un veselības problēmām, kas var liecināt par atkarību. Kā galvenās pazīmes, kas var liecināt, ka bērns vai jaunietis ir pārlieku aizrāvies ar būšanu sociālajos tīklos, ir vienaldzība pret apkārt notiekošo un ātra aizkaitināmība, ja laiks, kas tiek pavadīts virtuālajā tīmeklī, tiek ierobežots. Par iespējamo atkarību var signalizēt arī tādas veselības problēmas kā sausums acīs, biežas galvas un muguras sāpes, kā arī miega traucējumi.
Biedrības "Esi brīvs!" radošā komanda - psihologi un psihoterapeiti - regulāri viesojas dažādās skolās, bērnu namos, bērnu un jauniešu centros, lai neierastā veidā uzrunātu un izglītotu ne tikai bērnus un jauniešus par smēķēšanas, alkohola un narkotiku atkarības bīstamību, bet sniegtu atbildes arī vecākiem un pedagogiem, kā atpazīt un reaģēt nestandarta situācijās, kas saistītas ar vielu un procesu atkarībām. Sākta arī plaša informatīva kampaņa, lai brīdinātu sabiedrību par modernajām atkarībām.