medicine.lv skaitļos

Lietotāji online250
Aktīvie uzņēmumi12678
Nozares raksti1657
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: Reizi nedēļā vai pat biežāk pārēsties mēdz katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: Reizi nedēļā vai pat biežāk pārēsties mēdz katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs

Svētku laikā bagātīgi klātais galds un dažādi našķi tā vien vilina, lai ieturētu pamatīgākas un biežākas maltītes, tomēr BENU Aptiekas Veselības monitoringa rezultāti liecina, ka regulāra pārēšanās un našķēšanās starp ēdienreizēm Latvijas iedzīvotāju vidū ir izplatīta parādība arī ikdienā. Kopumā reizi nedēļā vai pat biežāk pārēsties mēdz 27% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju (4% – katru vai gandrīz katru dienu, 9% – 2 līdz 4 reizes nedēļā, 14% – reizi nedēļā), tikmēr 61% respondentu starp ēdienreizēm regulāri našķējas (14% to dara bieži, 47% – dažkārt). Tādēļ par to, kāpēc regulāra pārēšanās un pārmērīga našķēšanās var būt kaitīga, stāsta sertificēta uztura speciāliste Liene Sondore.  

Tāpat pāris reižu mēnesī pārēsties mēdz 20% Latvijas iedzīvotāju, 22% to dara retāk nekā pāris reizes mēnesī, bet 25% respondentu norādījuši, ka nemēdz pārēsties. Salīdzinot rezultātus pēc dzimuma, secināms, ka nedaudz biežāk pārēdas sievietes. Vīriešu vidū vismaz reizi nedēļā pārēdas 25% respondentu  (2% – katru vai gandrīz katru dienu, 8% – 2 līdz 4 reizes nedēļā, 15% – reizi nedēļā), bet sievietēm šis rādītājs ir 28% (5% – katru vai gandrīz katru dienu, 10% – 2 līdz 4 reizes nedēļā, 13% – reizi nedēļā). Tikmēr, analizējot iegūtos datus pēc vecuma, novērojama sakarība starp respondentu vecumu un pārēšanās biežumu, proti, gados jaunāki cilvēki pārēdas ievērojami biežāk. Piemēram, vecumā no 18 līdz 24 gadiem vismaz reizi nedēļā pārēdas 45%, vecumā no 25 līdz 34 gadiem – 36%, no 35 līdz 44 gadiem – 29%, no 45 līdz 54 gadiem – 24%, no 55 līdz 63 gadiem – 20%, bet vecumā no 64 līdz 75 gadiem šis rādītājs ir 14%. 

Pārpilnības raga kārdinājums

Mūsdienās apkārt ir daudz dažādu kārdinājumu, un pasaules vēsturē cilvēkiem nekad nav bijis tik daudz iespēju, lai tiktu pie ēdiena, pašiem to negatavojot. “Apkārt ir dažādi kairinātāji, kas mūs mudina ēdienu pirkt aizvien vairāk, našķēties biežāk un regulāri pārēsties, – tās ir reklāmas, košas krāsas un skanīgi saukļi. Lai arī ēdiens ir viena no galvenajām baudām, tomēr bieži tas pilda arī stresa noņemšanas un mierināšanas funkciju – mēs ēdam gan labos, gan ne tik labos brīžos. Vienlaikus jāsaprot, ka pārmērīga ēšana mūsu organismam nenāk par labu,” skaidro uztura speciāliste L. Sondore. Regulāra pārēšanās izraisa smaguma sajūtu vēderā, rada nogurumu, kā arī lielu slogu kuņģim un zarnu traktam. Tāpat biežas pārēšanās rezultātā var ciest vielmaiņa, palielinās svars, paaugstinās riski saslimt ar 2. tipa diabētu, sirds un asinsvadu slimībām, locītavu saslimšanām un citām kaitēm. 

Banner 280x280
Banner 280x280

Arī svētku laikam nebūtu jāsaistās tikai ar lieliem ēdiena apjomiem un pārēšanos. “Laiks, kad svētku galdā bija jābūt vairākiem salātiem ar majonēzi, trekniem cepešiem, uzgriežamajām gaļām, siltajam un saldajam ēdienam, ir pagājis! Labāk ir izbaudīt gardu pamatēdienu, desertu, augļus un ļauties sarunām un kopā būšanai,” uzsver L. Sondore. Tāpat svētku laikā nevajadzētu aizrauties ar saldinātiem dzērieniem un sīrupiem, bet gan dzert tīru ūdeni. “Ja cilvēks pats saprot, ka svētku laikā apēd vairāk, nekā organismam ir nepieciešams, pirms došanās ciemos ieteicams paēst mājās, lai viesībās nebūtu jāēd viss mielasta piedāvājums,” piebilst speciāliste. Ne mazāk svarīgi ir regulāri izkustēties. “Lai arī pēc senču tradīcijām gada nogalē galdā tika servēti pat 9 vai 12 ēdieni, tomēr jāatceras, ka ēdienreizes tika organizētas starp dažādām aktivitātēm – iešanu ķekatās, bluķa vilkšanu, dziedāšanu un rotaļām,” skaidro L. Sondore. 

Pandēmijas sekas un pārmērīga našķēšanās

Covid-19 laikā, kad daudzi turpina strādāt attālināti, nereti darba, atpūtas un ēšanas režīms ievērojami mainās un robežas starp “darbu un mājām” ir izplūdušas. “Bieži vien attālinātajā darbā ēdam steigā un nesakošļājam ēdienu, jo esam stresā, atrodamies starp sapulcēm, kā arī ledusskapis atrodas turpat blakus. Šādos apstākļos daudz būtiskāka kļūst ēdienreižu plānošana, kas ietver iepirkumu saraksta veidošanu, pašu iepirkšanās procesu un ēdiena gatavošanu. Šāda plānošana ļauj apzinātāk rūpēties par savu uzturu, kā arī izvairīties no pārmērīgas našķēšanās starp ēdienreizēm, ” stāsta uztura speciāliste. Plānošana ir jāattiecina arī uz našķēšanos, jo pretējā gadījumā cepumi, konfektes, smalkmaizītes un citas garšīgas lietas tiek ēstas nekontrolētā apjomā, kas var radīt svara problēmas un ilgtermiņā arī veselības sarežģījumus. Kā “labos našķus” L. Sondore min augļus, riekstus (~30 g dienā), tomēr našķi ir ļoti individuāli – vienam tā ir rudzu maizes šķēle ar kaņepju sviestu, bet citam saldējums. Ja cilvēks apzinās, ka starp ēdienreizēm vēlas panašķēties, labāk to plānot, laikus sagatavojot mazas kastītes ar riekstu dienas devu, pilngraudu kēksiņu, auzu pārslu cepumiem vai augļiem. “Ja našķēšanās sāk kļūt nekontrolējama, ir jāpārskata diennakts režīms un jāskatās, vai tiek ieturētas pilnvērtīgas maltītes, jo nereti našķēšanās ir sekas tam, ka nav paēstas brokastis vai pusdienas un netiek pilnvērtīgi uzņemtas olbaltumvielas, ogļhidrāti un labas kvalitātes taukvielas.” Speciāliste atgādina, ka attiecībā uz ēšanu atslēgas vārds ir “mērenība.”

Aptauja veikta sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS, aptaujājot 1001 respondentu.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

HY+ līnija – biorevitalizācija, bet bez injekcijām

HY+ līnija – biorevitalizācija, bet bez injekcijām

Hialuronskābe ir dabiska viela mūsu organismā, kas spēj absorbēt ūdeni no mūsu ādas dziļajiem slāņiem. Tā ir atbildīga par kolagēna un elastīna ražošanu un pozitīvi ietekmē ādas reģeneratīvo funkciju. FREIHAUT HY+ sērija satur biotehnoloģisko hialuronskābi ar dažādu molekulmasu. Uzzināsim vairāk par HY+ līniju! 

Aktuālie piedāvājumi

Kā atbalstīt imunitāti rudenī un izvairīties no sezonālām slimībām?

Kā atbalstīt imunitāti rudenī un izvairīties no sezonālām slimībām?

Katrs no mums rudens periodā tā vai citādi saskaras ar nepatīkamiem sezonas saaukstēšanās gadījumiem. Imunitātes samazināšanās ir galvenais rudens saaukstēšanās iemesls. Pastāstīsim par vienkāršiem nosacījumiem, kas var palīdzēt uzturēt imunitāti!

Hammamas rituāls: sena tradīcija Rīgas centrā

Hammamas rituāls: sena tradīcija Rīgas centrā

Rīgas centrā Inlux Spa Hammam rituāls piedāvā mierīgu atpūtu no ikdienas steigas un burzmas. Hammam, kas sakņojas senos turku rituālos, ir gan attīroša, gan atjaunojoša procedūra. Uzzināsim vairāk par Inlux Spa sejas kopšanas un SPA procedūrām!

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Jaunības eliksīrs: kompleksa atjaunošanas programma GESR klīnikā

Mūsdienu pasaulē rūpes par izskatu un veselību iegūst aizvien lielāku nozīmi, un katra sieviete cenšas pēc iespējas ilgāk saglabāt jaunību un skaistumu. Uzziniet, kā atgūt jaunību un pašpārliecību ar progresīvu pārveidošanās tehnoloģiju palīdzību estētiskās medicīnas un skaistumkopšanas klīnikā GESR!

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

"Acorus Balance" produkti imunitātei

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvā testēt "Acorus Balance" produktus imunitātei

OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

OstroVit magnija bisglicināts normālai nervu sistēmas un muskuļu darbībai

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Fit & Healthy" piedāvā izmēģināt zīmola "OstroVit" uztura bagātinātāju - magnija bisglicinātu.

RUUTe® Sejas krēms Roze

RUUTe®  Sejas krēms Roze

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas krēmu Roze, kas domāts jebkuram sejas ādas tipam, arī sausai un iekaisušai ādai.

Pau D'Arco skudru koka mizas pulveris ar selēnu imūnsistēmas atbalstam

Pau D'Arco skudru koka mizas pulveris ar selēnu imūnsistēmas atbalstam

Septembrī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā testēt unikālu imūnsistēmas atbalsta produktu - Pau D'Arco skudru koka mizas pulveri ar selēnu. 

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jelgavas poliklīnika nodrošina pieejamus un kvalitatīvus medicīnas pakalpojumus diagnosticēšanā, slimību ārstēšanā, rehabilitācijā, slimību novēršanā un profilaktisku pasākumu veikšanā.

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.