medicine.lv skaitļos

Lietotāji online389
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: Pēdējā gada laikā vismaz vienu reizi saaukstējušies 71% Latvijas iedzīvotāju : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: Pēdējā gada laikā vismaz vienu reizi saaukstējušies 71% Latvijas iedzīvotāju

Freepik.com/ prostooleh
Foto: Freepik.com/ prostooleh

Vairāk nekā puse jeb 71% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā ir saaukstējušies  (vienu līdz divas reizes –50%, trīs līdz četras reizes –17%, piecas līdz sešas reizes – 2%, vēl vairāk – 2%). Tā secināts "BENU Aptiekas" Veselības monitoringa datos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS, aptaujājot vairāk nekā 1000 respondentu. Turklāt visbiežāk saaukstējušies gados jaunāki respondenti, bet retāk – seniori.

Vien 26% respondentu norāda, ka pēdējā gada laikā nav saaukstējušies. Turklāt, salīdzinot ar 2021. gada datiem, to iedzīvotāju īpatsvars, kuri pēdējā gada laikā ir bijuši saaukstējušies, ir pieaudzis. Tā 2021. gadā vismaz reizi gadā saaukstējās 55% aptaujāto, bet 2022. gadā – 71% aptaujāto. Ģimenes ārste Zane Zitmane apstiprina, ka šāda tendence novērojama arī praksē un to varētu skaidrot ar Covid-19 ierobežojumu atcelšanu. Tādējādi netiek izmantotas sejas maskas un respiratori, vairāk notiek pulcēšanās, saviesīgi pasākumi, ciemošanās, arī mācības notiek klātienē un darbs no mājām kļūst retāks. Visi šie faktori veicinājuši saaukstēšanās skaita palielināšanos.

Ģimenes ārste Z. Zitmane atgādina – par saaukstēšanos tiek dēvētās vīrusu infekcijas, kas skar augšējos elpceļus. To raksturīgākie simptomi ir aizlikts vai tekošs deguns, iesnas, kakla sāpes, klepus, paaugstināta temperatūra, muskuļu sāpes, galvassāpes un slikta vispārējā pašsajūta. Visbiežākie “saaukstēšanās” vīrusi ir adenovīrusi, rinovīrusi, enterovīrusi, paragripas vīrusi, koronavīrusi, respiratori sincitiālais vīruss. Visvairāk ar tiem slimo, kad notiek strauja laikapstākļu maiņa – gan rudens, gan ziemas, gan pavasara iestāšanās periodos, bet visizteiktāk tieši rudens un ziemas sākumā. Arī pirms apkures sezonas iestāšanās var novērot saaukstēšanās maksimumu.

Vai sievietes saaukstējas biežāk?

Kā atklāj pētījuma dati, nedaudz biežāk par saaukstēšanos pēdējā gada laikā apstiprinoši atbildējušas sievietes, no kurām vismaz reizi gada laikā ir saaukstējušās 73% aptaujāto (48% vienu divas reizes, 21% trīs četras reizes gadā, 2% piecas līdz sešas reizes gadā un vēl 2% vēl vairāk). Tikmēr no aptaujātajiem vīriešiem tie ir 69% (52% saaukstējās vienu divas reizes gadā, 13% trīs četras reizes gadā, 3% piecas līdz sešas reizes gadā un 1% vēl biežāk). Kā skaidro ģimenes ārste, literatūrā arī tiek minēts, ka sievietes nedaudz biežāk slimo, jo parasti tieši sievietēm ir ciešāks kontakts ar bērniem, piemēram, skolās, bērnudārzos. Taču, vērtējot ikdienas praksi, ģimenes ārste nav novērojusi, ka sievietes saaukstējas izteikti biežāk nekā vīrieši. Sievietes bieži vien ir rūpīgākas pret savu veselību, tādēļ biežāk apmeklē ģimenes ārstu.

Seniori saaukstējas retāk

Banner 280x280

Skatoties pēc vecuma grupām, pētījuma dati atklāj, ka visbiežāk pēdējā gada laikā saaukstējušies respondenti vecuma grupā no 25 līdz 34 gadiem – šajā vecuma grupā vismaz reizi gadā ir saaukstējušies 85% aptaujāto. Tikmēr visretāk pēdējā gada laikā saaukstējušies aptaujātie seniori vecuma grupā no 64 līdz 75 gadiem, no kuriem pēdējā gada laikā vismaz reizi vai biežāk ir saaukstējušies 47%. Arī ģimenes ārste apstiprina, ka biežāk slimo gados jauni cilvēki. To varētu skaidrot ar to, ka gados jauni cilvēki ir sociāli aktīvāki, kā arī biežāk ir pakļauti lielākai gan garīgai, gan fiziskai pārslodzei nekā seniori.

Interesanti, ka nedaudz biežāk par saaukstēšanos pēdējā gada laikā atbildējuši Zemgales iedzīvotāji (77%), bet visretāk – rīdzinieki (69%).

Cik bieži ir par biežu?

Kā skaidro ģimenes ārste, pieaugušo vecumā saaukstēšanās biežuma norma ir divas līdz četras reizes gadā. Saslimšanas ilgums ir no septiņām līdz 10 dienām, taču cilvēkiem ar blakussaslimšanām tas var būt arī ilgāk.

Ja saaukstēšanās epizodes ir ļoti biežas vai ieilgušas, ir nepieciešama ārsta konsultācija, lai izslēgtu kādu citu saslimšanu, kas var novājināt organisma imūnsistēmu jeb aizsargspējas. Izplatītākie faktori, kas var veicināt biežas saaukstēšanās, ir stress, miega trūkums, garīga un fiziska pārslodze, neveselīgs uzturs, smēķēšana, slikti higiēnas paradumi. Arī tas, ja ilgstoši tiek pavadīts laiks iekštelpās vai cilvēku pūļos.

Lai mazinātu biežas saaukstēšanās epizodes, būtu jāpārskata ikdienas paradumi, kā arī jāizslēdz citas iespējamās saslimšanas, to visu pārrunājot ar ģimenes ārstu.

Ikdienas profilakse

Lai stiprinātu organisma aizsargspējas ikdienā, ģimenes ārste atgādina par profilakses pamatprincipiem. Tie ir sabalansēts uzturs ikdienā, D vitamīna uzņemšana, rūpes par personīgo higiēnu, tai skaitā roku mazgāšana, sportiskas aktivitātes vismaz divas trīs reizes nedēļā (30 minūšu garumā), regulāra iekštelpu vēdināšana un pastaigas ārā, kā arī kvalitatīvs miegs ikdienā un miega režīma ievērošana.

Ja tomēr gadījies saaukstēties, noteikti jāatceras par adekvāta šķidruma daudzuma uzņemšanu, kā arī jāievēro miera režīms un jāuzņem D un C vitamīns. Ja saaukstēšanās simptomi ir izteikti, piemēram, izteiktas iesnas, tad var lietot aptiekā pieejamos pretiesnu līdzekļus, bet sāpju gadījumā – paracetamolu vai ibuprofēnu saturošas zāles atbilstošās devās. Klepus gadījumā ir īpaši svarīgi uzņemt daudz šķidruma un nepieciešamības gadījumā lietot klepus sīrupus (pirms tam noteikti konsultējoties ar ārstu). Veselības pasliktināšanās gadījuma konsultācija ar ārstu ir obligāta.

Veselības monitoringu veic "BENU Aptieka" sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījumā aptaujāti 1005 Latvijas pastāvīgie iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem. 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...