Aptauja: Pandēmijas ietekmē 63% iedzīvotāju uzlabojušies roku mazgāšanas paradumi
Vērtējot savus roku mazgāšanas paradumus, 63% Latvijas iedzīvotāju norāda, ka tie viņiem kopumā ir uzlabojušies (ievērojami uzlabojušies – 33%, nedaudz uzlabojušies – 30%), 34% roku mazgāšanas paradumi Covid-19 rezultātā nav mainījušies, 1% tie ir pasliktinājušies, bet vēl 2% konkrētu atbildi sniegt nevarēja, secināts "BENU Aptiekas" Stresa termometra datos, kas iegūti sadarbībā ar kompāniju GEMIUS, aptaujājot vairāk nekā 1700 respondentu.
Nedaudz biežāk roku mazgāšanas paradumi uzlabojušies sievietēm – tie kopumā uzlabojušies 64% sieviešu (ievērojami uzlabojušies – 35%, nedaudz uzlabojušies – 29%), kamēr vīriešiem šis rādītājs ir 63% (ievērojami uzlabojušies – 30%, nedaudz uzlabojušies – 33%). Tāpat 35% sieviešu un 33% vīriešu roku mazgāšanas paradumi Covid-19 ietekmē nav mainījušies, 1% vīriešu tie ir pasliktinājušies, bet vēl 1% sieviešu un 3% vīriešu konkrētu atbildi sniegt nevarēja.
Salīdzinot datus pēc ģimenē lietotās sarunvalodas, atklājas, ka biežāk Covid-19 ietekmē roku mazgāšanas paradumi uzlabojušies latviešiem – viņu vidū šis rādītājs ir 65% (ievērojami uzlabojušies – 34%, nedaudz uzlabojušies – 31%), kamēr krievvalodīgajiem – 57% (ievērojami uzlabojušies – 33%, nedaudz uzlabojušies – 24%). Roku mazgāšanas paradumi pandēmijas laikā nav mainījušies 34% latviešu un 42% krievvalodīgo, bet konkrētu viedokli sniegt nevarēja 1% latviešu un tikpat krievvalodīgo.
Ģimenes ārste Zane Zitmane norāda, ka, lai arī Covid-19 izplatība šobrīd ir būtiski mazinājusies, tomēr pareiza roku mazgāšana savu aktualitāti saglabā vienmēr. Tas ir viens no vienkāršākajiem, bet efektīvākajiem profilakses pasākumiem infekcijas slimību ierobežošanai. Tā palīdz pasargāt no gremošanas trakta un augšējo elpceļu infekcijām, tostarp Covid-19, skaidro ārste.
Īpaša uzmanība ir jāpievērš roku mazgāšanas tehnikai:
- rokas jāsaslapina zem tīra, tekoša ūdens,
- jāuzliek ziepes un kārtīgi jāsaputo,
- rokas jāmazgā 20 sekundes, rūpīgi nomazgājot plaukstas, to virspuses, pirkstu starpas un vietas zem nagiem,
- rokas kārtīgi jānoskalo,
- atrodoties publiskā vietā, ūdens krānu ieteicams aizgriezt ar salvetes palīdzību.
Tāpat jāatceras, ka svarīgs ir nevis roku mazgāšanas skaits, bet gan situācijas, kad tas ir īpaši svarīgi, piemēram:
- ierodoties mājās pēc sabiedrisku vietu apmeklēšanas,
- pēc tualetes apmeklējuma,
- pēc šķaudīšanas, klepošanas, deguna šņaukšanas,
- pēc pieskaršanās dzīvniekiem,
- pirms ēšanas, ēdiena gatavošanas,
- pirms un pēc brūču apkopes,
- pirms un pēc saskarsmes ar infekcijas slimnieku,
- pirms kontaktlēcu ievietošanas/izņemšanas,
- pirms kosmētikas uzklāšanas,
- kad rokas acīmredzami ir netīras.
Aptauja veikta sadarbībā ar interneta pētījumu kompāniju GEMIUS, aptaujājot 1718 respondentus.