Aptauja: Latvijā 23% iedzīvotāju nekad nav pārbaudījuši cukura līmeni asinīs
Rīga, 10.jūl., LETA. Latvijā teju ceturtdaļa jeb 23% iedzīvotāju nekad nav pārbaudījuši cukura līmeni asinīs, liecina pētījumu aģentūras "Norstat" veiktā aptauja.
Kā atgādina aptaujas veicēji, cukura diabēts var skart jebkuru cilvēku jebkurā dzīves posmā. Pēdējās desmitgades laikā visā pasaulē īpaši pieaug jaunu cilvēku skaits, kuriem ir diagnosticēts cukura diabēts.
Nesen veiktajā socioloģiskajā aptaujā tika noskaidrots, ka lielākā daļa iedzīvotāju jeb 65% aptaujāto ir informēti par faktoriem, kas var izraisīt cukura diabētu.
Aptaujas veicēji norādīja, ka pie diabēta riska grupām var pieskaitīt cilvēkus, kuriem ģimenē kāds jau slimo ar cukura diabētu. Vienlaikus esot jāatceras, ka, mainot savus paradumus, piemēram, nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm un pievēršoties veselīgākām maltītēm, iespējams samazināt risku sekot radinieku pēdās.
Lielāka iespējamība saslimt ar diabētu esot arī cilvēkiem, kuriem jau ilgāku laiku cukura līmenis asinīs ir virs normas, bet slimība nav diagnosticēta. Īpaši būtiski šajā gadījumā esot konsultēties ar savu ģimenes ārstu, lai izlemtu, kā rīkoties tālāk. Pie riska grupām pieder arī cilvēki ar lieko svaru, kuri nav fiziski aktīvi.
Cilvēkiem, kuriem ir paaugstināts asinsspiediens, ir bijusi sirds slimība, un sievietēm ar policistisko olnīcu sindromu arī ir lielāka iespējamība saslimt ar cukura diabētu. Īpaši uzmanīgām esot jābūt sievietēm, kuras grūtniecības laikā diagnosticētas ar grūtniecības diabētu. Iespēja saslimt ar otrā tipa cukura diabētu pieaug līdz ar vecumu, taču diabēts nav ierasta daļa no novecošanas procesa. Šī iemesla dēļ cilvēkiem, kuri ir vecāki par 45 gadiem, savs veselības stāvoklis un cukura līmenis asinīs jāpārbauda regulāri, lai izvairītos no nepatīkamiem pārsteigumiem nākotnē, skaidroja aptaujas veicēji.
Cilvēkiem ar diabētu, pēc aptaujas veicēju paustā, raksturīgi tādi simptomi kā izsalkums un nogurums, bieža urinēšana un slāpes, sausa mute un niezoša āda, neskaidra redze, brūču dzīšanas process krietni ieilgst. "Ja cilvēks ir novērojis kādu no šiem simptomiem, tad noteikti jādodas pie sava ārstējošā ārsta, kas veiks padziļinātākas pārbaudes un nosūtīs uz asins analīzēm, lai noteiktu precīzu diagnozi," piebilda aptaujas veicēji.
Aptaujā interneta vidē aptaujāti 1046 iedzīvotāji no visas Latvijas.