medicine.lv skaitļos

Lietotāji online74
Aktīvie uzņēmumi12813
Nozares raksti1616
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: Katru piekto Latvijas iedzīvotāju uztrauc emocionāla vardarbība ģimenē : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: Katru piekto Latvijas iedzīvotāju uztrauc emocionāla vardarbība ģimenē

20 % Latvijas iedzīvotāju uztraucas par iespējamu emocionālu vardarbību ģimenē. Bažas par to ir gandrīz uz pusi lielākas nekā satraukums par fizisku vardarbību mājās, par ko ir noraizējušies 11 % aptaujāto, liecina apdrošināšanas sabiedrības ERGO Drošības indeksa* rezultāti. Savukārt iespējamība piedzīvot vardarbību uz ielas uztrauc katru trešo jeb 36 % iedzīvotāju.

“Salīdzinājumā ar laiku pirms trim gadiem, kad veicām iepriekšējo Drošības indeksa pētījumu, vērojama pozitīva tendence – sabiedrība jūtas nedaudz drošāk. Fiziskās drošības kategorijā šogad sasniegts līdz šim labākais rādītājs jeb 35 Drošības indeksa punkti. Salīdzinājumam – 2019. gadā tie bija 29, bet 2015. gadā – tikai 26 punkti. Tāpat katrā atsevišķajā jautājumā par fizisko drošību, kriminogēno situāciju un drošību ģimenē redzam nelielu drošības izjūtas pieaugumu. Piemēram, kopš 2019. gada par 2 % samazinājies to cilvēku skaits, kurus uztrauc emocionāla vai fiziska vardarbība ģimenē, un par 6 % mazāk ir to, kuri baidās saskarties ar vardarbību uz ielas. Taču, ņemot vērā konkrēto jautājumu specifiku, baiļu rādītāji saistībā ar tiem ir vērtējami kā augsti un joprojām ir gana daudz darba, lai nodrošinātu, ka katrs no mums savās mājās un ģimenē jūtas absolūti droši gan emocionāli, gan fiziski,” skaidro Gints Konrads, "ERGO Life Insurance SE" Dzīvības un Veselības apdrošināšanas departamentu direktors Baltijā.

Viņš arī norāda, ka līdz ar Covid-19 pandēmijas sākumu iedzīvotājiem izteikti aktualizējās nepieciešamība pēc psihoterapeita pakalpojumiem, kas arvien vairāk tika iekļauti veselības apdrošināšanas polisēs: “Arī vardarbības kontekstā ir svarīgi, lai cilvēks rastu iespēju par to runāt, nevis noklusēt, un vizīte pie psihoterapeita ir viens no veidiem, kā sākt risināt šīs situācijas.”

Bailes par iespējamu emocionālu vardarbību ģimenē vīriešu un sieviešu vidū ir visai līdzīgas – attiecīgi 19 % un 21 %. Vienlīdz aktuāls šis jautājums ir gan jaunākajiem respondentiem 18-24 gadu vecumā, gan 25-34 un 35-44 gadu vecumu sasniegušajiem. 25 % respondentu katrā no šīm vecuma grupām apstiprinājuši bažas par emocionālu vardarbību. Vecāka gada gājuma cilvēkus šis jautājums uztrauc mazāk.

Banner 280x280

Savukārt par iespēju ciest no fiziskas vardarbības mājās visvairāk raizējas iedzīvotāji vecumā no 35 līdz 44 gadiem – 14 %. Par to uztraucas 12 % sieviešu un katrs desmitais (10 %) vīrietis.

Resursu centra sievietēm “Marta” vadītāja Iluta Lāce stāsta: “Neskatoties uz to, ka vairs nav pandēmijas ierobežojumu un nav ilgstoši jāuzturas kopā šaurās telpās, no vardarbības cietušo cilvēku skaits pieaug. Piemēram, klientu skaits, kas vēršas pie speciālistiem Rīgā, pieaudzis par 20 %, salīdzinot ar laiku pirms pandēmijas, un mēnesī vidēji 60 mūsu klientes saņem psihologa, bet 13 – juristu konsultācijas.”

Viņa norāda, ka pieaug gan fiziskās, gan seksuālās vardarbības gadījumu skaits: “Abi šie vardarbības veidi cieši saistīti ar emocionālo vardarbību, kas izpaužas kā draudi, kontrole un pazemojums. Emocionālā vardarbība īpaši bīstama ar to, ka tiek iznīcināta cilvēka integritāte un pašcieņa, radot neuzticēšanos sev, kā rezultātā var veidoties dažādas garīgas saslimšanas.”

“Jāatzīst, ka pēdējo gadu laikā daudz izdevies mainīt likumos, kas skar vardarbību, piemēram, to, ka rehabilitācija iespējama gan klātienē, gan attālināti. Tas ir īpaši atbalstāmi cilvēkiem, kas atrodas reģionos, mazos ciematos vai ir ļoti noslogoti. Turklāt, sākot ar šo gadu, Valsts policijai ir iespēja pieņemt lēmumu par nošķiršanu bez cietušā piekrišanas, savukārt cietušais var pieprasīt pagaidu aizsardzību jebkurā, ne tikai deklarētās dzīvesvietas, tiesā. Būtiski arī likuma grozījumi, kas stājušies spēkā pērn, nosakot, ka tiesas vardarbības nozieguma veicējiem var nozīmēt piespiedu rehabilitāciju.

Viens no jautājumiem, kas joprojām prasa darbu: vienota izpratne visās institūcijās par to, kas ir vardarbība, vardarbība ģimenē, pret sievieti vai ar dzimumu saistītā vardarbība, lai novērstu to, ka sievietes visvairāk cieš no vardarbības, ko veicis partneris,” uzsver centra vadītāja

Centrālās statistikas pārvaldes 2021. gada aptaujā par vardarbību, katra ceturtā (25,1 %) sieviete un katrs piektais (19,5 %) vīrietis 18–74 gadu vecumā ir pieredzējuši fizisku vai seksuālu vardarbību.

Savukārt Drošības indeksa pētījumā 14 % iedzīvotāju norādījuši, ka viņus uztrauc iespējamība ciest no seksuālas vardarbības. Visvairāk potenciāls seksuālas vardarbības apdraudējums satrauc respondentus vecumā no 35 līdz 44 gadiem (18 %). Par to vairāk raizējas sievietes (18 %) nekā vīrieši (10 %).

*ERGO Drošības indeksa pētījuma rezultāti iegūti Latvijas iedzīvotāju aptaujā, kas veikta interneta vidē no 2022. gada 31. augusta līdz 2. septembrim. Aptauju izstrādājis un īstenojis pētījumu centrs SKDS. Kopumā aptaujāti 1005 Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 75 gadiem. Pēc SKDS metodoloģijas, Drošības indekss izteikts punktos, kas aprēķināti, no pozitīvo vērtējumu īpatsvara atņemot negatīvo vērtējumu īpatsvaru, turklāt pilnībā pozitīvo un pilnībā negatīvo vērtējumu īpatsvars tiek reizināts ar 1, bet daļēji pozitīvo un daļēji negatīvo vērtējumu īpatsvars – ar 0,5.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Lauma Medical kompresijas izstrādājumi

Kompresijas izstrādājumi ir viens no galvenajiem līdzekļiem vēnu varikozes slimību profilaksei un ārstēšanai. Uzzināsim vairāk par Lauma Medical kompresijas izstrādājumiem! 

Aktuālie piedāvājumi

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Kā sagatavoties vasarai? Un ne tikai…

Pavisam drīz mūs sagaida vasara, kad dzīve šķiet vienkāršāka, patīkamāka, interesantāka un garšīgāka. Šajā rakstā aplūkosim svarīgus gremošanas trakta slimību profilakses aspektus un sniegsim praktiskus padomus, kas palīdzēs rūpēties par savu organismu. 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvā testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai "Liepa"

RUUTe pieniņš sejas ādas attīrīšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar dabiskās kosmētikas zīmolu RUUTe® piedāvā testēt sejas ādu attīrošo pieniņu "Liepa", kas domāts jebkuram sejas ādas tipam un ko var izmantot arī acu zonai. 

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

“Ginerra” gremošanas sistēmas veselībai

Aprīlī Medicine.lv sadarbīobā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvā testēt uztura bagātinātāju “Ginerra”.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...