medicine.lv skaitļos

Lietotāji online155
Aktīvie uzņēmumi12757
Nozares raksti11969
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: Kā pēdējā gada laikā ir mainījusies Latvijas iedzīvotāju atmiņas darbība? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: Kā pēdējā gada laikā ir mainījusies Latvijas iedzīvotāju atmiņas darbība?

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Vērtējot savas atmiņas darbību pēdējā gada laikā, gandrīz katrs otrais jeb 46% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju snieguši atbildi, ka tā viņiem ir pasliktinājusies (ievērojami pasliktinājusies – 6%, nedaudz pasliktinājusies – 40%), tā secināts "BENU Aptiekas" Veselības monitoringa datos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu centru SKDS.

Tikmēr 44% norāda, ka viņu atmiņas darbība pēdējā gada laikā nav mainījusies, 7% tā  kopumā ir uzlabojusies (ievērojami uzlabojusies – 5%, nedaudz uzlabojusies – 2%), bet vēl 3% konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Kopumā biežāk sievietes ir norādījušas, ka viņu atmiņas darbība pēdējā gada laikā ir pasliktinājusies – viņu vidū šādu atbildi sniedza 52% (ievērojami pasliktinājusies – 7%, nedaudz pasliktinājusies – 45%), kamēr vīriešiem šis rādītājs ir 39% (ievērojami pasliktinājusies – 4%, nedaudz pasliktinājusies – 35%). Tāpat aptaujas datos parādās sasaiste starp atmiņas pasliktināšanos un respondentu vecumu, respektīvi, gados vecāki iedzīvotāji biežāk norādījuši, ka viņu atmiņas darbība pēdējā gada laikā ir pasliktinājusies, piemēram, starp iedzīvotājiem vecumā no 64 līdz 75 gadiem šādu atbildi sniedza 59% (ievērojami pasliktinājusies – 7%, nedaudz pasliktinājusies – 52%), iedzīvotājiem vecumā no 55 līdz 63 gadiem – 51% (ievērojami pasliktinājusies – 6%, nedaudz pasliktinājusies – 45%), iedzīvotājiem vecumā no 45 līdz 54 gadiem – 50% (ievērojami pasliktinājusies – 6%, nedaudz pasliktinājusies – 44%), kamēr visretāk šādu viedokli pauda respondenti vecumā no 18 līdz 24 gadiem – 32% (ievērojami pasliktinājusies – 6%, nedaudz pasliktinājusies – 26%).

Īsumā par atmiņu

RAKUS Gaiļezers Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas klīniskā psiholoģe Dr. Psych. Jeļena Harlamova skaidro, ka atmiņa ir spēja glabāt un pielietot iegūto informāciju un zināšanas. Šī spēja palīdz kodēt, glabāt un atjaunot informāciju. Mūsu atmiņa ir cieši saistīta ar citām psihiskām funkcijām, piemēram, uzmanību, uztveri u. tml., tas nozīmē, ka, piemēram, uzmanības koncentrēšanas spēju pavājināšanās ietekmēs arī atmiņu. Tāpat eksperte skaidro, ka mūsu atmiņu var ietekmēt gan fiziskās, gan psihiskās veselības stāvoklis, piemēram, smadzeņu asinsrites traucējumi, kā arī depresija vai miega traucējumi var palēnināt mūsu kognitīvās spējas. Arī pārslodze un izdegšana negatīvi ietekmē mūsu spējas saglabāt informāciju. Vienlaikus atmiņu veicinošie faktori ir pilnvērtīgs miegs, sabalansēts darba un atpūtas režīms, kā arī līdzsvarota fiziskā un intelektuālā slodze.  

Atmiņas veidi

Banner 280x280

Psiholoģe skaidro, ka pastāv vairākas atmiņas klasifikācijas pēc iegaumējamiem stimuliem, informācijas saglabāšanas laika u. c. – izšķir tēlaino, emocionālo, motoru un semantisko atmiņu, mehānisko un asociatīvo, ilglaicīgu un īslaicīgu atmiņu, kā arī izdala darba atmiņu (operatīvo) – informācijas saglabāšanu un manipulēšanu ar to dažu sekunžu laikā. Vēlāk šī informācija tiek „izdzēsta” vai tiek saglabāta ilglaicīgajā atmiņā.

Tāpat ir deklaratīvā un nedeklaratīvā atmiņa. Deklaratīvā atmiņa glabā enciklopēdisko informāciju un zināšanas par pasauli, autobiogrāfiskiem datiem, kamēr nedeklaratīvā atmiņa ir saistīta ar mūsu iemaņām – gan kognitīvām, gan darbības un uztveres iemaņām. Semantiskā atmiņa piešķir nozīmi vārdiem, objektiem, situācijām u. c.

Kā atmiņu saglabāt labā formā?

Eksperte atgādina, ka mēs visi kādreiz kaut ko aizmirstam un tā ir normāla parādība, bet, ja aizmāršība pieaug, sāk traucēt ikdienā un cilvēks kļūst izklaidīgs, tad būtu jākonsultējas ar speciālistu, piemēram, ģimenes ārstu, kurš novērtēs situāciju un nepieciešamības gadījumā nosūtīs pie citiem speciālistiem. Tāpat jārēķinās, ka ar vecumu jaunu zināšanu apguve var kļūt sarežģītāka, jo informācijas apstrāde ar laiku paliek lēnāka, tomēr, ja cilvēks regulāri nodarbina savas smadzenes, apgūst jaunu informāciju, zināšanas un tās pielieto, tad laba atmiņas darbība saglabājas ievērojami ilgāk.

Tāpat kā mēs rūpējamies par savu fizisko veselību, nedrīkstam aizmirst arī par psihisko veselību un kognitīvajām spējām. Kopumā nav vienas receptes, kā uzturēt atmiņas darbību, drīzāk jābūt kompleksai pieejai, kas ietver:

  • regulāras fiziskās aktivitātes (sports, dejošana, nūjošana u. tml.) – tās palīdz apgādāt mūsu smadzenes ar pietiekamu skābekļa daudzumu;
  • sabalansētu uzturu;
  • regulāru mācīšanos un jaunas informācijas apguvi (piemēram, grāmatu lasīšana, jaunu ēdiena recepšu izmēģināšana, profesionāla attīstība);
  • pilnvērtīgu atpūtu un miegu;
  • jārūpējas arī par patīkamām emocijām, iespaidiem, jāvelta laiks saviem hobijiem.

Aptauja veikta sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Varikoze ir apakšējo ekstremitāšu slimība, kas var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Lauma Medical sortimentā ir dažādu modeļu kompresijas izstrādājumi, un tos noteikti var izmantot varikozes gadījumā. Kompresijas izstrādājumi palīdz uzlabot asins plūsmu un samazināt diskomfortu, kas saistīts ar šo slimību. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Lai izprastu, cik liela nozīme bijusi veselības mācības apguvei izglītības iestādēs un kā tā ietekmē sieviešu veselības pratību reproduktīvā vecumā, tiek veikts medicīnas pētījums, kura ietvaros tiek aicinātas piedalīties sievietes reproduktīvā vecumā. Uzzināsim vairāk! 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu kompleksu.

Testa rezultāti: MARUSHA Dabīgs dezodorants ar citronzāli un saldo apelsīnu

Testa rezultāti: MARUSHA Dabīgs dezodorants ar citronzāli un saldo apelsīnu

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Eirobaltik" zīmolu "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgu pretsviedru dezodorantu.

 "Gusto" putas sejas mazgāšanai

 

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Gusto" piedāvā izmēģināt putas sejas mazgāšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Baltic Beach Hotel & SPA medicīnas SPA centrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Baltic Beach Hotel & SPA medicīnas SPA centrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas kūrortviesnīca “Baltic Beach Hotel & SPA” priecē ar unikāliem piedāvājumiem! 

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Jūrmalas slimnīca - augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Augsta līmeņa ultrasonogrāfiski izmeklējumi grūtniecēm - Jūrmalas slimnīca nodrošina augļa izmeklējumus grūtniecēm, izmantojot jaunākās paaudzes premium klases ultrasonogrāfijas (USG) iekārtu Volusan Expert 22.