medicine.lv skaitļos

Lietotāji online229
Aktīvie uzņēmumi12744
Nozares raksti12099
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: Kā pēdējā gada laikā ir mainījusies Latvijas iedzīvotāju atmiņas darbība? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: Kā pēdējā gada laikā ir mainījusies Latvijas iedzīvotāju atmiņas darbība?

Freepik.com/ freepik
Foto: Freepik.com/ freepik

Vērtējot savas atmiņas darbību pēdējā gada laikā, gandrīz katrs otrais jeb 46% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju snieguši atbildi, ka tā viņiem ir pasliktinājusies (ievērojami pasliktinājusies – 6%, nedaudz pasliktinājusies – 40%), tā secināts "BENU Aptiekas" Veselības monitoringa datos, kas iegūti sadarbībā ar pētījumu centru SKDS.

Tikmēr 44% norāda, ka viņu atmiņas darbība pēdējā gada laikā nav mainījusies, 7% tā  kopumā ir uzlabojusies (ievērojami uzlabojusies – 5%, nedaudz uzlabojusies – 2%), bet vēl 3% konkrētu viedokli sniegt nevarēja.

Kopumā biežāk sievietes ir norādījušas, ka viņu atmiņas darbība pēdējā gada laikā ir pasliktinājusies – viņu vidū šādu atbildi sniedza 52% (ievērojami pasliktinājusies – 7%, nedaudz pasliktinājusies – 45%), kamēr vīriešiem šis rādītājs ir 39% (ievērojami pasliktinājusies – 4%, nedaudz pasliktinājusies – 35%). Tāpat aptaujas datos parādās sasaiste starp atmiņas pasliktināšanos un respondentu vecumu, respektīvi, gados vecāki iedzīvotāji biežāk norādījuši, ka viņu atmiņas darbība pēdējā gada laikā ir pasliktinājusies, piemēram, starp iedzīvotājiem vecumā no 64 līdz 75 gadiem šādu atbildi sniedza 59% (ievērojami pasliktinājusies – 7%, nedaudz pasliktinājusies – 52%), iedzīvotājiem vecumā no 55 līdz 63 gadiem – 51% (ievērojami pasliktinājusies – 6%, nedaudz pasliktinājusies – 45%), iedzīvotājiem vecumā no 45 līdz 54 gadiem – 50% (ievērojami pasliktinājusies – 6%, nedaudz pasliktinājusies – 44%), kamēr visretāk šādu viedokli pauda respondenti vecumā no 18 līdz 24 gadiem – 32% (ievērojami pasliktinājusies – 6%, nedaudz pasliktinājusies – 26%).

Īsumā par atmiņu

RAKUS Gaiļezers Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas klīniskā psiholoģe Dr. Psych. Jeļena Harlamova skaidro, ka atmiņa ir spēja glabāt un pielietot iegūto informāciju un zināšanas. Šī spēja palīdz kodēt, glabāt un atjaunot informāciju. Mūsu atmiņa ir cieši saistīta ar citām psihiskām funkcijām, piemēram, uzmanību, uztveri u. tml., tas nozīmē, ka, piemēram, uzmanības koncentrēšanas spēju pavājināšanās ietekmēs arī atmiņu. Tāpat eksperte skaidro, ka mūsu atmiņu var ietekmēt gan fiziskās, gan psihiskās veselības stāvoklis, piemēram, smadzeņu asinsrites traucējumi, kā arī depresija vai miega traucējumi var palēnināt mūsu kognitīvās spējas. Arī pārslodze un izdegšana negatīvi ietekmē mūsu spējas saglabāt informāciju. Vienlaikus atmiņu veicinošie faktori ir pilnvērtīgs miegs, sabalansēts darba un atpūtas režīms, kā arī līdzsvarota fiziskā un intelektuālā slodze.  

Atmiņas veidi

Banner 280x280

Psiholoģe skaidro, ka pastāv vairākas atmiņas klasifikācijas pēc iegaumējamiem stimuliem, informācijas saglabāšanas laika u. c. – izšķir tēlaino, emocionālo, motoru un semantisko atmiņu, mehānisko un asociatīvo, ilglaicīgu un īslaicīgu atmiņu, kā arī izdala darba atmiņu (operatīvo) – informācijas saglabāšanu un manipulēšanu ar to dažu sekunžu laikā. Vēlāk šī informācija tiek „izdzēsta” vai tiek saglabāta ilglaicīgajā atmiņā.

Tāpat ir deklaratīvā un nedeklaratīvā atmiņa. Deklaratīvā atmiņa glabā enciklopēdisko informāciju un zināšanas par pasauli, autobiogrāfiskiem datiem, kamēr nedeklaratīvā atmiņa ir saistīta ar mūsu iemaņām – gan kognitīvām, gan darbības un uztveres iemaņām. Semantiskā atmiņa piešķir nozīmi vārdiem, objektiem, situācijām u. c.

Kā atmiņu saglabāt labā formā?

Eksperte atgādina, ka mēs visi kādreiz kaut ko aizmirstam un tā ir normāla parādība, bet, ja aizmāršība pieaug, sāk traucēt ikdienā un cilvēks kļūst izklaidīgs, tad būtu jākonsultējas ar speciālistu, piemēram, ģimenes ārstu, kurš novērtēs situāciju un nepieciešamības gadījumā nosūtīs pie citiem speciālistiem. Tāpat jārēķinās, ka ar vecumu jaunu zināšanu apguve var kļūt sarežģītāka, jo informācijas apstrāde ar laiku paliek lēnāka, tomēr, ja cilvēks regulāri nodarbina savas smadzenes, apgūst jaunu informāciju, zināšanas un tās pielieto, tad laba atmiņas darbība saglabājas ievērojami ilgāk.

Tāpat kā mēs rūpējamies par savu fizisko veselību, nedrīkstam aizmirst arī par psihisko veselību un kognitīvajām spējām. Kopumā nav vienas receptes, kā uzturēt atmiņas darbību, drīzāk jābūt kompleksai pieejai, kas ietver:

  • regulāras fiziskās aktivitātes (sports, dejošana, nūjošana u. tml.) – tās palīdz apgādāt mūsu smadzenes ar pietiekamu skābekļa daudzumu;
  • sabalansētu uzturu;
  • regulāru mācīšanos un jaunas informācijas apguvi (piemēram, grāmatu lasīšana, jaunu ēdiena recepšu izmēģināšana, profesionāla attīstība);
  • pilnvērtīgu atpūtu un miegu;
  • jārūpējas arī par patīkamām emocijām, iespaidiem, jāvelta laiks saviem hobijiem.

Aptauja veikta sadarbībā ar pētījumu kompāniju SKDS, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

Kāpēc jūtamies noguruši, pat ja labi gulējām?

2024. gada rudenī “IKEA Group” uzdevumā tika veikta tiešsaistes aptauja 57 valstīs, tostarp arī Latvijā, lai noskaidrotu, kāda ir miega kvalitāte šo valstu iedzīvotājiem. Tika secināts, ka apmēram 40% Latvijas iedzīvotāju vismaz 3-4 dienas nedēļā pamostas noguruši. Tā ir kļuvusi par ikdienu daudziem – modinātājs noskan, ķermenis it kā ir pamodies, bet ir jūtams nogurums pēc miega. 

Raksta turpinājumā apskatīsim, kas ietekmē mūsu enerģijas līmeni un kāpēc pat “labs miegs” ne vienmēr nozīmē pilnvērtīgu atpūtu. 

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.