Aptauja: Izvēloties dāvanu bērniem, tikai 16% pircēju pievērš uzmanību drošībai
93 % Latvijas iedzīvotāju plāno šajos Ziemassvētkos apdāvināt bērnus – gan savējos, gan tuvāko radu un draugu atvases vai pat visus svētkos satiktos bērnus, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA (PZU grupa) veiktā aptauja*. Vairums dāvinās rotaļlietas, dāvanu maisos liks saldumus, kā arī aktīvās atpūtas aprīkojumu vai viedierīces. BALTA atgādina – dāvināšanas prieks ir brīnišķīgs, tomēr ir ieteicams rūpīgi izvērtēt iecerētās dāvanas, lai svētki neizvērstos drāmā un dāvana neapdraudētu bērna veselību un drošību. Savukārt Bērnu slimnīcas ārsti aicina pārbaudīt rotaļlietu marķējumu un izvēlēties bērniem dāvanas atbilstoši viņu vecumam.
Pieaugušie vairāk rūpējas par dāvanas pievilcību un cenu, mazāk – par drošības aspektiem
Bažas par dāvanu nepiemērotību nebūt nav nepamatotas – saskaņā ar aptaujas rezultātiem gandrīz katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs paša ģimenē vai tuvu cilvēku lokā ir piedzīvojis, ka bērnam pasniegtā dāvana apdraud viņa drošību, veselību vai dzīvību. Lielākoties – 36 % gadījumu – tas noticis, rotaļlietai salūstot un bērnam savainojoties ar bojātajām detaļām. Savukārt 32% gadījumu bērns aizrijies ar sīkām rotaļlietas detaļām vai arī mēģinājis tās iebāzt ausīs vai degunā. Vēl 19% gadījumu bērni guvuši traumas, lietojot viņam uzdāvināto aktīvās atpūtas ekipējumu, un tikpat bieži bērniem no sadāvinātajiem saldumiem sākusies alerģija vai gadījies aizrīties ar tiem.
Apdrošināšanas sabiedrības BALTA pieredzē lielākoties ziemā traumas saistītas ar sniegu un ledu, tomēr netrūkst arī dažādu traumu iekštelpās. Apdrošinātāja dati liecina, ka sadzīvē traumas visbiežāk tiek gūtas ar asiem priekšmetiem – bērni vai nu sagriežas ar saplīsušu rotaļlietu detaļām, vai arī neuzmanīgi apejoties ar nazi. Ir pat bijuši gadījumi, kuros traumas tiek gūtas jau dāvanas iepakojuma atvēršanas brīdī. Ziemā apdrošinātājs ik mēnesi saņem aptuveni 200 atlīdzību pieteikumu par traumām, kuras guvuši bērni.
“Noteikti visi vecāki piekritīs, ka bērnu drošība ir pirmajā vietā, un mūsu visu rokās ir pasargāt bērnus, lai svētkus sagaidītu ģimenes lokā mājās, nevis slimnīcā. Protams, nav jābaidās no Ziemassvētku dāvanām vai jāpārstāj tās dāvināt, taču jāpatur prātā, ka negadījumi reizi pa reizei notiek. Bērni pēc dabas ir pētnieki, eksperimentētāji un savu spēju pārbaudītāji, tāpēc jebkura rotaļlieta vai cita dāvana ir jāizvēlas maksimāli apdomīgi un ar iespējami mazākajiem riskiem bērnu drošībai. Mūsu pieredze liecina, ka bieži vien vecvecāki rūpējas par mazbērnu drošību, pasniedzot viņiem apdrošināšanas polisi kā papildu dāvanu,” stāsta BALTA nelaimes gadījumu produkta vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva. Viņa vērš uzmanību arī uz to, ka, dāvinot sporta inventāru, ir svarīgi ne tikai pasniegt dāvanu, bet arī iemācīt to droši izmantot, it īpaši tad, ja dāvana ir paredzēta aktīvai ziemas atpūtai.
Aptauja rāda, ka galvenais kritērijs, kam pieaugušie pievērš uzmanību, izvēloties dāvanas bērniem, ir bērna vēlmes un intereses – tā norādījuši 90 % aptaujāto; 78 % ir svarīga konkrētās dāvanas atbilstība bērna vecumam, spējām un prasmju līmenim, bet svarīgāko kritēriju TOP 3 noslēdz cena – to atzīmējuši 69 %. Tikai 16 % pārbauda CE marķējumu, kas apliecina dāvanas atbilstību ES drošības standartiem, bet 14 % pērk to, kas pašiem patīk, vispār nepievēršot uzmanību citiem kritērijiem.
Kā bērnu apdāvināt droši? Iesaka ārsti
Bērnu slimnīcas ārsti atgādina, ka labāk izvēlēties bērniem tādas dāvanas, kad neapdraud viņu veselību un pat dzīvību. Šķietami interesantas un radošumu attīstošas rotaļlietas var izrādīties bīstamas, bet sporta preces bez pietiekama drošības aprīkojuma – radīt traumas. Bērnu ārsti aicina vienmēr pārbaudīt rotaļlietu marķējumu un dāvināt tikai atbilstoša vecuma bērniem paredzētas mantas, kā arī izvairīties no magnētus saturošu konstruktoru dāvināšanas vai rotaļlietām, kuru detaļās ir magnēti vai baterijas. Norijot magnētu vai bateriju, var gūt kuņģa un zarnu trakta bojājumus, smagi saindēties, iedzīvoties nopietnās ilgtermiņa veselības problēmās, un diemžēl šādi gadījumi var arī beigties letāli. Tāpat jāizvērtē, vai dāvanas, kas uzdāvinātas vecākajiem brāļiem un māsām, neapdraud jaunākos bērnus ģimenē. Jāpadomā, kā tiks uzglabātas vecākajiem bērniem dāvinātās rotaļlietas ar sīkām detaļām, un tas jāpārrunā ar visiem ģimenes locekļiem.
Savukārt, dāvinot velosipēdu, skrituļslidas vai jebkuru citu mobilitātes rīku, ārsti aicina bērnam komplektā dāvināt arī ķiveri un pārējo drošības ekipējumu – ceļu, elkoņu, plaukstu, lai pasargātu mazo velosipēdistu vai skrituļotāju no sāpīgām un smagām traumām.
Dāvinot bērniem viedierīces, vecākiem jāatceras, ka viedierīce nav aukle. Ir jānosaka veselīgas robežas bērna ekrānlaikam, ierobežojot kopējo viedierīces izmantošanas laiku vai piekļuvi konkrētām lietotnēm, un jāizglīto bērni par datu drošību, nepieciešamību sargāt sevi digitālajā vidē un par virtuālās realitātes atšķirībām no reālās dzīves, lai pasargātu viņus no traumām, kas var rasties, mēģinot atdarināt kādu internetā redzētu darbību.
Arī saldumu paciņas nav visveselīgākā izvēle, un noteikti ir vērts raudzīties citu dāvanu virzienā. Būtiski padomāt par iespējamām alerģiskām reakcijām un tradicionālo saldumu paciņu padarīt veselīgāku, tajā liekot, piemēram, žāvētus vai svaigus augļus, bet no veikalos nopērkamajām paciņām izņemt bērna vecumam neatbilstoši lielas ledenes, ar kurām var viegli aizrīties.
Lai izvēlētā dāvana būtu droša, arī eksperti iesaka dāvināt lietas, par kurām var priecāties bez riska. Aptauja rāda, ka daudzi tieši tā arī izlēmuši darīt: 35 % aptaujāto dāvinās bērniem grāmatas, 29 % – apģērbu, bet 21 % – kino, koncertu un citu pasākumu biļetes, ko izbaudīt kopā ar pašiem tuvākajiem.
* Aptauju veikusi apdrošināšanas sabiedrība BALTA 2024. gada decembrī, interneta vietnē drosak.lv aptaujājot 800 respondentu.