Aptauja: Cilvēkiem neizdodas izveidot ilgstošas partnerattiecības nesaskaņu un atšķirīgu vērtību dēļ
Visbiežāk noteicošie apstākļi, kāpēc cilvēkiem neizdodas izveidot ilgstošas partnerattiecības ir nespēja risināt nesaskaņas un atšķirīgas vērtības un prioritātes. Tas noskaidrots Ģimenes psiholoģijas centra LĪNA veiktajā iedzīvotāju aptaujā.
Iedzīvotāju aptaujā, kur tika vaicāts viedoklis par to, kādi iemesli ir noteicošie, kāpēc cilvēkiem neizdodas izveidot ilgstošas partnerattiecības, 48% respondentu pauda, ka tā ir nespēja risināt nesaskaņas. Savukārt 43% sacīja, ka problēmas sagādā atšķirīgas vērtības un prioritātes. Trešā populārākā atbilde, kuru izvēlējās 30% iedzīvotāju bija nespēja pārvarēt krīzes un problēmas, kam sekoja 29% respondentu paustais – pārāk lielas un nerealizējamas gaidas pret partneri.
“Katrās partnerattiecībās dabiski ir piedzīvot nesaskaņas, tomēr ne visi pāri prot ar tām veiksmīgi tikt galā. Tāpat arī nespēja pārvarēt krīzes ir mūsdienu sabiedrības milzīga problēma. Pārlieku ātri “atmetam ar roku” tādām attiecībām, nereti uzskatot, ka vienkārši nav atrasts īstais cilvēks. Taču daudz svarīgāk par “īstā” meklēšanu ir pazīt sevi, savus konfliktu risināšanas modeļus un apgūt nepieciešamās prasmes, lai grūtībās paliktu kopā,” saka Ģimenes psiholoģijas centra LĪNA dibinātāja Vita Kalniņa, “lai gan varētu šķist, ka finansiālas grūtības vai tuvinieku ietekme, kā arī sabiedrības uzspiestie stereotipi varētu būt pie vainas, kādēļ daļa no ģimenēm izjūk, aptauja parāda, ka izplatītākie iemesli tomēr ir citi, ko patiesībā varētu risināt ar profesionāļu iesaisti.”
Analizējot datus padziļināti, var secināt, ka nespēja risināt nesaskaņas īpaši aktuāla ir jauniešu vidū, ko atzina 53% respondentu vecumā no 18 līdz 29 gadiem pretstatā vecāka gada gājuma cilvēkiem, kuri to pauda 46% gadījumu (vecumā no 40 līdz 74 gadiem). Tāpat arī jaunieši biežāk saskaras ar uzticības problēmām, ko norādīja 24%, savukārt tie, kuri sasnieguši 40 gadu vecumu par savām partnerattiecībām jūtas daudz drošāk, izvēloties šo atbildi tikai 14% gadījumu.
“Uzticības un uzticēšanās problēmas parasti atspoguļo to, cik droši cilvēks ir juties iepriekšējās attiecībās, tai skaitā attiecībās ar saviem vecākiem. Tomēr jauni cilvēki, biežāk izjūt arī lielāku iekšēju nedrošību paši par sevi, kas atspoguļojas arī attiecībās. Iedzīvotāju aptauja rāda, ka ar gadiem situācija uzlabojas,” piebilst V. Kalniņa.
Vēl aptaujā noskaidrots, cik partnerattiecību respondentiem ir bijis pēdējo piecu gadu laikā. Vairāk nekā puse jeb 69% respondentu bijušas vienas partnerattiecības, savukārt 15% nav bijuši attiecībās. Divas attiecības bijušas 10% iedzīvotāju, tai skaitā jauniešiem vecumā no 18 līdz 29 gadiem - 28% gadījumu, bet tikai 7% cilvēku vecumā no 30 līdz 39 gadiem. “Jaunieši ir eslastīgāki pieņemt to, ka attiecības nav izdevušās un doties meklēt nākamo partneri, īpaši jau tāpēc, ka abus partnerus jaunībā daudz retāk saista kopīgi bērni, īpašumi, kredītsaistības, kas vēlāk mēdz būt apgrūtinājums attiecību pārtraukšanai. Jāatzīst arī, ka tas, ka vēlākā vecumā attiecības pārtraukt ir grūtāk dažādu ārēju faktoru dēļ, mēdz kļūt par motivāciju tomēr risināt savstarpējās nesaskaņas, nevis doties katram uz savu pusi.,” skaidro V.Kalniņa.
Pēdējo gadu laikā pieprasījums pēc pāru psihoterapijas pakalpojuma ir ievērojami audzis. Tāpat audzis arī to cilvēku skaits, kas vēlas saprast, kā pārvarēt savstarpējās nesaskaņas, un kā izveidot veiksmīgas partnerattiecības.
Iedzīvotāju aptauja tika veikta pēc Ģimenes psiholoģijas centra LĪNA pasūtījuma tirgus izpētes kompānijai “Norstat”, 2023.gada martā. Kopumā tika aptaujāti vairāk nekā 1000 iedzīvotāju visā Latvijā, vecumā no 18 līdz 74 gadiem.