medicine.lv skaitļos

Lietotāji online322
Aktīvie uzņēmumi12819
Nozares raksti1621
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: 57% vecāku zināšanas par kibermobingu aizvien ir zemas : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: 57% vecāku zināšanas par kibermobingu aizvien ir zemas

Kā liecina mobilo sakaru operatora BITE iniciatīvas "Iekod pirkstā!" veiktās aptaujas dati, 57% vecāku Latvijā aizvien vērtē savas zināšanas par kibermobingu jeb emocionālo pazemošanu internetā kā viduvējas un pat vājas. Tas ir teju divas reizes vairāk nekā 2018. gadā, kad līdzīgā aptaujā katrs trešais aptaujātais vecāks novērtēja savas zināšanas par šo problēmu kā nepietiekamas. Eksperti norāda, ka rezultātus galvenokārt ietekmējušas mainīgās kibermobinga formas un izpausmes.

Analizējot aptaujas datus, 45% Latvijas vecāku ir norādījuši, ka viņu zināšanas par emocionālo pazemošanu internetā ir viduvējas. Proti, viņiem teorētiski ir nojausma, kas ir kibermobings, taču nav izpratnes, kā tas izpaužas praksē, tāpat vecāki nezina, kā palīdzēt bērnam, kurš no tā cieš. Vēl 12% aptaujāto atzinuši, ka viņu zināšanas par kibermobingu ir vājas – šie cilvēki nespēj ne atpazīt emocionālo pazemošanu internetā, ne palīdzēt tiem, kuri no tā cieš. Vienlaikus 87% no aptaujātajiem atbildējuši, ka ne viņi paši, ne viņu bērni aizvadītā gada laikā nav saskārušies ar kibermobingu.

"Saskaņā ar aptaujas datiem, tikai teju katrs 10. vecāks norāda, ka pēdējā gada laikā viņš pats vai viņa bērns ir saskāries ar kibermobingu. Tiesa, ir jāņem vērā, ka vairāk nekā puse aptaujas dalībnieku nespēj pilnvērtīgi atpazīt kibermobingu, tātad – reālo gadījumu skaits, visticamāk, ir krietni lielāks. Jāteic, ka reģistrēto kibermobinga gadījumu skaits jau gadiem ir bijusi vien aisberga redzamā daļa. Liela daļa paliek neatpazīti, nesaprasti un ignorēti. Lai cīnītos pret šo problēmu, līdz šim esam gan izstrādājuši izglītojošus materiālus par kibermobingu bērniem, vecākiem un pedagogiem, gan devušies stāstīt par to uz Latvijas skolām, gan izveidojuši interaktīvu testu. Mums priekšā aizvien ir ilgs un mērķtiecīgs darbs sabiedrības izglītošanā, ko mēs turpināsim darīt," norāda BITES Korporatīvo un sabiedrisko attiecību vadītāja Una Ahuna - Ozola.

28% respondentu savas zināšanas par kibermobingu novērtējuši kā labas, un, lai gan viņi prastu atpazīt kibermobingu, zina dažādus tā izpausmes veidus, tomēr šie vecāki nav pārliecināti, kā palīdzēt savam vai citiem bērniem, kuri ar to ir sastapušies. 16% atbildējuši, ka viņu zināšanas ir ļoti labas – viņi spēj gan atpazīt kibermobinga izpausmes veidus, gan zina, kā rīkoties un palīdzēt šādās situācijās nonākušajiem.

Banner 280x280

Arī Latvijas Drošāka interneta centra (Drossinternets.lv) vadītāja Maija Katkovska ir vienisprātis. Pēdējos divos gados kibermobinga tematika ir kļuvusi redzamāka un aizvien vairāk vecāku un pedagogu par to ne tikai interesējas, bet arī preventīvi izglīto atvases un audzēkņus.

"Jā, mēs esam uz pareizā ceļa, arvien biežāk aktualizējot jautājumus par emocionālo pazemošanu internetā. Taču kibermobings ir mainīgs – katru gadu bērnu un pusaudžu redzeslokā parādās arvien jaunas platformas, kur tas tiek novērots. Arī kibermobinga formas dažādojas. Piemēram, pirms dažiem gadiem "TikTok" neeksistēja, bet tagad tā ir vide, kur bērni mēdz likt pazemojošus video un aizskarošus tekstus. Arī "Instagram" "storiji", kuru saturs 24 stundu laikā pazūd no publiskas apskates, pirms dažiem gadiem vēl nebija. Līdzīgas iespējas ierobežot pazemojošo tekstu un video saņēmēju loku vai parādīšanās ilgumu, ir arī citos sociālajos medijos, līdz ar to kibermobingu ir grūtāk pamanīt. Tādēļ es vēlos mudināt sabiedrību, jo īpaši vecākus un pedagogus, turpināt ne tikai aktualizēt šo tēmu, izglītot bērnus un izglītoties pašiem par to, bet arī rīkoties, saskaroties ar šo problēmu. Diemžēl emocionāla pazemošana pati par sevi nekur nepazudīs, un, tikai iejaucoties un ziņojot drossinternets.lv vai konkrētās platformas administrācijai, ir iespējams pārtraukt vai vismaz ierobežot bērnu pazemojošā satura izplatību," stāsta Latvijas Drošāka interneta centra vadītāja.

Abas papildina, ka gan skolēniem, gan viņu vecākiem un izglītības iestāžu vecākiem ir pieejama virkne materiālu, lai apgūtu pamata zināšanas par kibermobingu skaidrojot būtiskāko: kas tas ir, kā to atpazīt, kā rīkoties, sastopoties ar to, un kur meklēt palīdzību. Piemēram, mājas lapā "drossinternets.lv" ir pieejami daudzi izglītojoši materiāli, bet iniciatīvas "Iekod pirkstā!" izveidotajā vietnē "bite.lv/kibermobings" ir atrodama ne tikai dažāda informācija par šo problēmu, bet arī interaktīvs tests skolēniem par emocionālo pazemošanu internetā, kas pieejams https://iekodpirksta.lv/tests, un ļaus pārliecināties par savām zināšanām. 

*Aptauju veica mobilo sakaru operators BITE 2020. gada septembrī, sadarbojoties ar pētījumu aģentūru "Norstat Latvija". Tajā piedalījās vairāk nekā 500 vecāku ar skolas vecuma bērniem visā Latvijā.

**Datu salīdzinājums veikts ar aptauju, kuru 2018. gada septembrī veica BITE un "Norstat Latvija", aptaujājot 700 Latvijas iedzīvotājus, kuriem ir skolas vecuma bērni.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...