Aptauja: 55% Latvijas iedzīvotāju neseko līdzi fiziskajām aktivitātēm
Vairāk nekā puse jeb 55% Latvijas iedzīvotāju neseko līdzi noieto soļu skaitam vai citu fizisko aktivitāšu rezultātiem, kas pieejami dažādās veselības un sporta lietotnēs, bet vienlaikus 20% aptaujāto uzsver, ka fiziski aktīvs dzīvesveids uzlabo pašsajūtu, vēsta "Samsung" veiktās aptaujas dati.* Funkcionālā fitnesa trenere Nika Linde uzsver, ka sporta un veselības lietotņu izmantošana var kļūt par labu motivatoru, lai pakāpeniski ikdienā ieviestu vairāk fizisko aktivitāšu.
Piektdaļai Latvijas iedzīvotāju vienīgā fiziskā aktivitāte ir pastaigas
Aptaujas dati norāda, ka Latvijas iedzīvotāji visbiežāk izvairās no fiziskajām aktivitātēm, jo pārņem slinkums (41%), nepietiek laika (26%), kā arī traucēklis ir veselības problēmas (24%). Savukārt, 28% jeb piektdaļai Latvijas iedzīvotāju vienīgā fiziskā ikdienas aktivitāte ir pastaigas.
"Esmu novērojusi, ka cilvēki, kuri sākumā ir apņēmības pilni ikdienā uzsākt aktīvi kustēties un sportot, mēdz uzstādīt pārāk augstus mērķus, kas bieži vien cieš neveiksmi un liek padoties", stāsta trenere. "Viena no pirmajām izvēlēm parasti ir skriešana, taču tik intensīva aktivitāte ne vienmēr ir piemērota cilvēkiem ar sēdošu dzīvesveidu, jo ķermenim ir jāpierod pie slodzes. Ir jāsāk pakāpeniski un regulāri dienas laikā veikt noteiktu soļu skaitu – šeit var palīdzēt viedtālrunī esošās lietotnes, kas seko līdzi un motivē sasniegt mērķi".
Lietotnes motivē skaitīt soļus un pievērsties fiziskām aktivitātēm
Funkcionālā trenere stāsta, ka cilvēkiem, kuri lielāko dienas daļu pavada sēžot, ir jāsāk ar regulārām pastaigām, dienas laikā veicot vismaz 6000 soļu, kuru pēc laika var palielināt līdz 10 000 soļiem. Soļu skaits ir liels un ir jāpārdomā ikdienas darbības, lai sasniegtu mērķi, piemēram, sabiedriskā transporta izmantošanu var aizstāt ar pastaigu, liftu ar kāpnēm, bet uz tikšanos var doties ar kājām, izvēloties patīkamu pilsētas maršrutu.
Trenere iesaka cilvēkiem izvēlēties sev piemērotāko lietotni, lai sekotu saviem ikdienas ieradumiem vai vismaz pievērstu uzmanību soļu skaitītājam, kas visbiežāk jau ir iebūvēts mūsdienu viedtālruņos. Ir vairākas lietotnes, kas var pamazām iepazīstināt ar fiziski aktīvāku un veselīgāku dzīvesveidu, piemēram, Samsung Health (Android) lietotnē ir iespējams izaicināt draugu un nospraust nedēļā veicamo soļu skaitu mērķi vai sekot līdzi izdzerto ūdens glāžu skaitam, Move (iOs) lietotne atgādinās, ka esot darbā ik pa laikam ir jāpieceļas un jāizskustas, savukārt, Stretching Exercises – Flexibility Training (Android) ikdienā palīdz iekļaut stiepšanās vingrinājumus, kas mazina muskuļu stīvumu, sāpes, un mazina stresu.
Sporta lietotnes motivē mainīt pasīvu dzīvesveidu
Funkcionālā trenere norāda, ka, ik dienu palielinot noieto soļu skaitu, ir lielāka iespēja veiksmīgi uzsākt fiziskus treniņus un saglabāt spēcīgas locītavas, veselīgu asinsriti un uzlabot vielmaiņu. Pašsajūtas uzlabošanās var motivēt uzsākt fiziskus treniņus. Papildus tam fiziskas nodarbes normalizē glikozes un insulīna reakcijas asinīs, kas ilgtermiņā samazina iespēju saslimt ar otrā tipa diabētu [1]. Dienā veicot ieteicamos 10 000 soļus, jau pēc neilga laika var novērot miega kvalitātes uzlabošanos, kas palīdz izstrādāt veselīgu gulētiešanas rituālu. Ilgtermiņā tiek uzlabota smadzeņu darbība, kas ļauj koncentrēties un veiksmīgāk uztvert un sakārtot dažāda veida informāciju [2].
*Aptauju pēc "Samsung Electronics Baltics" pasūtījuma veica socioloģisko pētījumu kompānija "Norstat" 2020. gada augustā, aptaujājot vairāk nekā 3000 Baltijas valstu iedzīvotāju.
[1] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2992225/
[2] https://getpocket.com/explore/item/what-happens-to-your-body-when-you-walk-10-000-steps-every-single-day