medicine.lv skaitļos

Lietotāji online260
Aktīvie uzņēmumi12742
Nozares raksti12095
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: 48 % iedzīvotāju bieži strādā attālināti; lielākie izaicinājumi – ergonomika un privātā laika robežas : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: 48 % iedzīvotāju bieži strādā attālināti; lielākie izaicinājumi – ergonomika un privātā laika robežas

Darbs birojā, hibrīdrežīms vai attālinātais darbs – tās ir jaunās iespējas, ko liela iedzīvotāju daļa var izvēlēties savu ikdienas pienākumu veikšanai. Arī Latvijā arvien vairāk cilvēku izvēlas strādāt attālināti – teju puse jeb 48 % Latvijas iedzīvotāju katru dienu vai vairākas reizes nedēļā strādā ārpus ierastās darba vietas, liecina tehnoloģiju uzņēmuma "Huawei" aptaujas rezultāti*.

Attālinātais darbs nenoliedzami veicina lielāku mobilitāti un iespēju ērtāk plānot ikdienas pienākumus, vienlaikus tas sekmē arī virkni apgrūtinošo apstākļu. Respondenti atzinuši, ka, strādājot  ārpus ierastās darba vietas, bieži saskaras ar: ergonomiski nepiemērotu darba vidi (47 %), darba un privātā laika robežu nojukšanu (47 %), grūtībām koncentrēties (31 %), nepiemērotu tehnisko aprīkojumu (29 %) un apkārtējiem trokšņiem (27 %).

Darba ergonomika – mūsdienās vitāli svarīgs ikdienas aspekts

Foto: Ergonomiska darba poza pie galda

Arī fizioterapeits Gustavs Mellenbergs pēdējo gadu laikā ir novērojis pastiprinātu pieplūdumu ar savstarpēji līdzīgām sūdzībām pacientu vidū – sāpes muguras lejasdaļā – tāpēc sniedz vērtīgus padomus ergonomiskas darba vides iekārtošanai dažādās attālinātā darba lokācijās.

“Strādājot jebkurā darba vidē, es ieteiktu pievērst uzmanību muguras izliekumam, kas atgādina muguras izliekumu, ko pacients gribētu sev redzēt, stāvot kājās. Tāpat kā stāvot kājās, sēžot nevajadzētu noliekties pārāk tālu vai pavirzīt iegurni pārāk daudz uz priekšu. Ja darba vidē ir pieejams galds, uz kura novietot klēpjdatoru, tad vajadzētu pievērst uzmanību tam, lai ekrāns ir acu augstumā un rokas var atbalstīt uz galda elkoņu augstumā. Tāpat jāpievērš uzmanība arī iegurnim, ko vajag novirzīt pēc iespējas tuvāk krēsla atzveltnei, lai muguras lejasdaļai būtu nepieciešamais atbalsts ilgstošas sēdēšanas laikā,” norāda fizioterapeits.

Foto: Ergonomiska darba poza gultā

Ja darba virsma izvēlētajā lokācijā tomēr nav pieejama, tad eksperts iesaka izveidot papildus atbalsta punktus muguras lejasdaļai, ceļiem, elkoņiem un arī pašam darba aprīkojumam. Piemēram, strādājot gultā, nepieciešams pavirzīt iegurni pēc iespējas tuvāk sienai vai atzveltnei, palikt spilvenu zem ceļiem, datora un arī elkoņiem, tādējādi paceļot ekrānu acu līmenī, atbalstot elkoņus un atbalstot muguras lejasdaļu, kas būs ergonomiskākais risinājums darbam no gultas.

Banner 280x280

“Vienalga, cik ergonomiska ir katra darba pozīcija, parasti šīs pozīcijas ir grūti noturēt ilgāk par stundu. Tāpēc katru stundu nepieciešams piecelties kājās un izkustēties, neatkarīgi no tā, vai tas ir padzerties ūdeni vai veikt zvanu,” atgādina fizioterapeits.

Atbilstošs vides iekārtojums efektīvākam darbam

Mainoties darba formātam, mainās arī izaicinājumi, ar kuriem darbinieki ikdienā sastopas. Straujā pāreja pieprasīja gan piemērotu darba vidi, gan tehnisko aprīkojumu mājas apstākļos, lai ikdienas uzdevumus varētu veikt ne mazāk efektīvi kā birojā. Piemērota vide un tehniskais aprīkojums var palīdzēt tikt galā ar dažādiem izaicinājumiem attālinātā darba laikā, lai ievērotu stingru darba laiku un izvairītos no apkārtējās ietekmes apstākļiem, kas traucē darbinieka efektivitātei.

“Aptaujas dati skaidri norāda, ka cilvēki labprāt izmanto attālinātā darba privilēģijas, taču tas nenozīmē, ka nesaskaras ar ikdienišķiem izaicinājumiem. Apkārtējie traucēkļi var tikt risināti ar piemērotu darba aprīkojumu un tā funkcijām, lai izolētu sevi un koncentrētos uz veicamā darba izpildi. Noderēs arī klēpjdators ar redzes aizsardzības tehnoloģiju, kas pasargā acis no zilās gaismas ietekmes un ekrāna mirgošanas, tādējādi saglabājot lietotāja modrumu darba dienas garumā. Tādi sertifikāti, kā TÜV Rheinland Low Blue Light, palīdz orientēties plašajā tehnoloģiju klāstā, lai atrastu piemērotāko risinājumu katra lietotāja vajadzībām un komfortam,” skaidro Mikus Tillers, "Huawei" produktu apmācību vadītājs.

Izvēloties piemērotāko risinājumu savas darba vides iekārtošanai, ir jāpārdomā, kuri ir tie kritēriji, kas līdz šim ir traucējuši veikt pienākumus efektīvi, kā arī jāpārdomā ergonomikas principi, lai darba laikā ķermenim tiktu sniegts nepieciešamais atbalsts. Tehniskā nodrošinājuma kvalitātei un iespējām, ar ko ikdienā tiek veikti darba pienākumi, kā, piemēram, klēpjdators, arī ir liela nozīme, jo vairums jauno tehnoloģiju ir paredzētas tieši ērtākam un produktīvākam darbam. Tiklīdz ir identificēti konkrētie ikdienas traucēkļi, piemērotas darba vides iekārtošana un aprīkojuma nodrošināšana būs vieglāka un veicinās efektīvas darba dienas plānošanu.

Fizioterapeits aicina iepazīties ar ergonomiskiem un neergonomiskiem darba pozu piemēriem!

Ergonomiski






Neergonomiski





*Par aptauju:

Aptauja par klēpjdatora lietošanas paradumiem Latvijā, pēc tehnoloģiju uzņēmuma "Huawei" pasūtījuma, veikta sadarbībā ar pētījumu kompāniju “Norstat” 2022. gada jūlijā, kurā piedalījās 1025 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Produkti un ieradumi, kas palīdz aknām tikt galā ar ikdienas slodzi 

Mūsu organisms katru dienu saskaras ar slēptu, taču ievērojamu slodzi. Taukvielām bagāta un pārstrādāta pārtika, medikamenti, slikta ekoloģija, hronisks stress, mazkustīgs dzīvesveids – tas viss iziet cauri mūsu ķermeņa galvenajam filtram: aknām. Tās nepārtraukti neitralizē toksīnus, sašķeļ taukus un regulē vielmaiņu. 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

SILMACHY sejas attīrītāji – efektīva un videi draudzīga ādas kopšana jutīgai un taukainai ādai

Jūlijā Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Silmachy remedies” piedāvā testēt cietos sejas attīrītājus – rozā mālu sejas attīrītāju normālai un jutīgai ādai un attīrītāju ar tējas koka eļļu kombinētai un taukainai ādai.

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Testa rezultāti: VIZEO – atbalsts nogurušām acīm

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvāja testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem bija unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Testa rezultāti: Coral Artichoke – augu komplekss maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam

Maijā redakcija sadarbībā ar starptautisko zīmolu Coral Club piedāvāja testēt Coral Artichoke – augu kompleksu maigam aknu un gremošanas sistēmas atbalstam, kas izveidots, balstoties uz artišoka, mārdadža, cigoriņa un kukurūzas zīda ekstraktiem.

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

VIZEO – atbalsts nogurušām acīm 

Jūnijā Medicine.lv sadarbībā ar Latvijas farmācijas uzņēmumu SIA SAGITUS piedāvā testēt pavisam jaunu zīmolu un produktu – VIZEO, kas atbalsta acis mūsdienu digitālajā laikmetā. Medicine.lv lasītājiem ir unikāla iespēja būt vieniem no pirmajiem, kuri iepazīstas ar šo produktu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

“TZMO Fonds Kopā mainām pasauli”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ar brīnišķīgām emocijām un jauku kopā būšanu 5. un 6. jūnijā LFF Sporta un atpūtas bāzē ir noslēdzies jau 19 Seni Cup 2025 futbola turnīrs, kuru TZMO Fonds rīko cilvēkiem ar īpašām vajadzībām no visiem Latvijas valsts un pašvaldību sociālās aprūpes centriem, kā arī dienas centriem.

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

LU RMK NRC Vaivari: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Ceļš uz masiera profesiju sākas LU Rīgas Medicīnas koledžā. Te nākamie masieri apgūst zināšanas, ko papildina reāla prakse – NRC "Vaivari" klīnikā. Nacionālais rehabilitācijas centrs "Vaivari" ir vieta, kur cilvēki ne tikai atveseļojas, bet arī iedvesmo. Te ir vajadzīgi aizrautīgi speciālisti – tādi, kas izvēlas masāžu kā sirdslietu.