medicine.lv skaitļos

Lietotāji online185
Aktīvie uzņēmumi12806
Nozares raksti1624
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: 48 % iedzīvotāju bieži strādā attālināti; lielākie izaicinājumi – ergonomika un privātā laika robežas : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: 48 % iedzīvotāju bieži strādā attālināti; lielākie izaicinājumi – ergonomika un privātā laika robežas

Darbs birojā, hibrīdrežīms vai attālinātais darbs – tās ir jaunās iespējas, ko liela iedzīvotāju daļa var izvēlēties savu ikdienas pienākumu veikšanai. Arī Latvijā arvien vairāk cilvēku izvēlas strādāt attālināti – teju puse jeb 48 % Latvijas iedzīvotāju katru dienu vai vairākas reizes nedēļā strādā ārpus ierastās darba vietas, liecina tehnoloģiju uzņēmuma "Huawei" aptaujas rezultāti*.

Attālinātais darbs nenoliedzami veicina lielāku mobilitāti un iespēju ērtāk plānot ikdienas pienākumus, vienlaikus tas sekmē arī virkni apgrūtinošo apstākļu. Respondenti atzinuši, ka, strādājot  ārpus ierastās darba vietas, bieži saskaras ar: ergonomiski nepiemērotu darba vidi (47 %), darba un privātā laika robežu nojukšanu (47 %), grūtībām koncentrēties (31 %), nepiemērotu tehnisko aprīkojumu (29 %) un apkārtējiem trokšņiem (27 %).

Darba ergonomika – mūsdienās vitāli svarīgs ikdienas aspekts

Foto: Ergonomiska darba poza pie galda

Arī fizioterapeits Gustavs Mellenbergs pēdējo gadu laikā ir novērojis pastiprinātu pieplūdumu ar savstarpēji līdzīgām sūdzībām pacientu vidū – sāpes muguras lejasdaļā – tāpēc sniedz vērtīgus padomus ergonomiskas darba vides iekārtošanai dažādās attālinātā darba lokācijās.

“Strādājot jebkurā darba vidē, es ieteiktu pievērst uzmanību muguras izliekumam, kas atgādina muguras izliekumu, ko pacients gribētu sev redzēt, stāvot kājās. Tāpat kā stāvot kājās, sēžot nevajadzētu noliekties pārāk tālu vai pavirzīt iegurni pārāk daudz uz priekšu. Ja darba vidē ir pieejams galds, uz kura novietot klēpjdatoru, tad vajadzētu pievērst uzmanību tam, lai ekrāns ir acu augstumā un rokas var atbalstīt uz galda elkoņu augstumā. Tāpat jāpievērš uzmanība arī iegurnim, ko vajag novirzīt pēc iespējas tuvāk krēsla atzveltnei, lai muguras lejasdaļai būtu nepieciešamais atbalsts ilgstošas sēdēšanas laikā,” norāda fizioterapeits.

Foto: Ergonomiska darba poza gultā

Ja darba virsma izvēlētajā lokācijā tomēr nav pieejama, tad eksperts iesaka izveidot papildus atbalsta punktus muguras lejasdaļai, ceļiem, elkoņiem un arī pašam darba aprīkojumam. Piemēram, strādājot gultā, nepieciešams pavirzīt iegurni pēc iespējas tuvāk sienai vai atzveltnei, palikt spilvenu zem ceļiem, datora un arī elkoņiem, tādējādi paceļot ekrānu acu līmenī, atbalstot elkoņus un atbalstot muguras lejasdaļu, kas būs ergonomiskākais risinājums darbam no gultas.

Banner 280x280

“Vienalga, cik ergonomiska ir katra darba pozīcija, parasti šīs pozīcijas ir grūti noturēt ilgāk par stundu. Tāpēc katru stundu nepieciešams piecelties kājās un izkustēties, neatkarīgi no tā, vai tas ir padzerties ūdeni vai veikt zvanu,” atgādina fizioterapeits.

Atbilstošs vides iekārtojums efektīvākam darbam

Mainoties darba formātam, mainās arī izaicinājumi, ar kuriem darbinieki ikdienā sastopas. Straujā pāreja pieprasīja gan piemērotu darba vidi, gan tehnisko aprīkojumu mājas apstākļos, lai ikdienas uzdevumus varētu veikt ne mazāk efektīvi kā birojā. Piemērota vide un tehniskais aprīkojums var palīdzēt tikt galā ar dažādiem izaicinājumiem attālinātā darba laikā, lai ievērotu stingru darba laiku un izvairītos no apkārtējās ietekmes apstākļiem, kas traucē darbinieka efektivitātei.

“Aptaujas dati skaidri norāda, ka cilvēki labprāt izmanto attālinātā darba privilēģijas, taču tas nenozīmē, ka nesaskaras ar ikdienišķiem izaicinājumiem. Apkārtējie traucēkļi var tikt risināti ar piemērotu darba aprīkojumu un tā funkcijām, lai izolētu sevi un koncentrētos uz veicamā darba izpildi. Noderēs arī klēpjdators ar redzes aizsardzības tehnoloģiju, kas pasargā acis no zilās gaismas ietekmes un ekrāna mirgošanas, tādējādi saglabājot lietotāja modrumu darba dienas garumā. Tādi sertifikāti, kā TÜV Rheinland Low Blue Light, palīdz orientēties plašajā tehnoloģiju klāstā, lai atrastu piemērotāko risinājumu katra lietotāja vajadzībām un komfortam,” skaidro Mikus Tillers, "Huawei" produktu apmācību vadītājs.

Izvēloties piemērotāko risinājumu savas darba vides iekārtošanai, ir jāpārdomā, kuri ir tie kritēriji, kas līdz šim ir traucējuši veikt pienākumus efektīvi, kā arī jāpārdomā ergonomikas principi, lai darba laikā ķermenim tiktu sniegts nepieciešamais atbalsts. Tehniskā nodrošinājuma kvalitātei un iespējām, ar ko ikdienā tiek veikti darba pienākumi, kā, piemēram, klēpjdators, arī ir liela nozīme, jo vairums jauno tehnoloģiju ir paredzētas tieši ērtākam un produktīvākam darbam. Tiklīdz ir identificēti konkrētie ikdienas traucēkļi, piemērotas darba vides iekārtošana un aprīkojuma nodrošināšana būs vieglāka un veicinās efektīvas darba dienas plānošanu.

Fizioterapeits aicina iepazīties ar ergonomiskiem un neergonomiskiem darba pozu piemēriem!

Ergonomiski






Neergonomiski





*Par aptauju:

Aptauja par klēpjdatora lietošanas paradumiem Latvijā, pēc tehnoloģiju uzņēmuma "Huawei" pasūtījuma, veikta sadarbībā ar pētījumu kompāniju “Norstat” 2022. gada jūlijā, kurā piedalījās 1025 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Zobu dziļā fluorizācija ar papildu vērtību

Daudzi cilvēki cenšas saglabāt savu veselību un tāpēc nodarbojas ar sportu, izmanto ekoproduktus, pievērš lielu uzmanību veselīgam uzturam, lieto vitamīnus, bet tajā pašā laikā pilnīgi aizmirst, ka arī zobiem nepieciešama profilakse un rūpīga aprūpe. Kā saglabāt zobus bez plombēšanas, sakņu kanālu ārstēšanas un citām sarežģītām un dārgām procedūrām?

Aktuālie piedāvājumi

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips – atbalsts sportā un ikdienā

Kinezioloģiskais teips ir kļuvis īpaši iecienīts gan profesionālu sportistu, gan arī amatieru vidū. Tas ir praktiski nemanāms, tajā pašā laikā sniedz neatsveramu atbalstu, piedāvājot plašas iespējas gan traumu profilaksē, gan arī ārstēšanā. Uzlabo kustību brīvību kopā ar TONUS ELAST kinezioloģisko teipu! Konsultējies ar speciālistu, lai noskaidrotu, kā kinezioloģiskais teips var palīdzēt tavā ikdienā!

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: "Preimmu" – prebiotika spēcīgai imunitātei

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Valens Nutri" piedāvāja testēt "Preimmu" – prebiotiku spēcīgai imunitātei.

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Testa rezultāti: MARUSHA matu toniks ar rozmarīnu matu mitrināšanai, atjaunošanai un aizsardzībai pret karstumu

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar "MARUSHA Nord Ecosmetic" piedāvāja testēt dabīgo matu toniku ar rozmarīnu, keratīnu un zīda proteīniem.

ho-fi® original Na+ hlorofilīns – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

ho-fi® original Na+ hlorofilīns  – Latvijas dabas sniegtais spēks organisma restartam

Maijā Medicine.lv sadarbībā ar zīmolu everlab® piedāvā testēt ho-fi® original Na+ hlorofilīnu organisma restartam.

Testa rezultāti: "MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai

Testa rezultāti:

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Perfecto" piedāvāja testēt" MarLie" šķiedrvielas efektīvai zarnu trakta darbībai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgi, programma “Salabo cilvēku, klonē mikroķirurgu”: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Latvijas mikroķirurgu komanda jau kopš kara sākuma Ukrainā sniegusi nenovērtējamu palīdzību, glābjot karā ievainotos cilvēkus. Latvijas mikroķirurgi - Olafs Libermanis un Mārtiņš Malzubris - nenogurstoši "labo" ievainotos cilvēkus.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, dr. Žoržs Žabūrs: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Žoržs Žabūrs ir asinsvadu ķirurgs, asinsvadu ultrasonogrāfijas speciālists un flebologs. Pirmais Baltijā veicis vēnu operāciju, pielietojot hipnozi. Žoržs Žabūrs ir arī Latvijas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs, Latvijas Flebologu biedrības biedrs, Eiropas Asinsvadu ķirurgu biedrības biedrs.