medicine.lv skaitļos

Lietotāji online410
Aktīvie uzņēmumi12814
Nozares raksti1619
Ekspertu atbildes21477
Aptauja: 41% Latvijas iedzīvotāju trūkst motivācijas sākt sportot : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aptauja: 41% Latvijas iedzīvotāju trūkst motivācijas sākt sportot

Cilvēks ir radīts kustībām un vislabāk jūtas, kad ir fiziski aktīvs, tomēr ikdienā, kad ilgstoši sēdēts pie datora, televizora vai mašīnā, fiziskajām aktivitātēm trūkst motivācijas vai laika. Kā galvenos iemeslus, kas attur būt aktīvākiem ikdienā, Latvijas iedzīvotāji visbiežāk min motivācijas trūkumu un slinkumu (41%), laika trūkumu (26%), kā arī fiziskos un ar veselību saistītos ierobežojumus, kurus norādījis gandrīz katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs (24%), vēsta "Samsung" Baltijas valstīs veiktās aptaujas dati.*

Lietuvas iedzīvotāji ir vienlīdz slinki uz aktivitātēm kā Latvijas respondenti (40 %), kamēr Igaunijā motivācijas trūkumu atzīst aptuveni trešdaļa aptaujāto (35 %). Lietuvieši, savukārt, ir Baltijas valstīs visaizņemtākie (33 %).

Iedzīvotāji atzīst, ka kustas par maz

Nedaudz vairāk kā ceturtdaļa Latvijas iedzīvotāju ir paškritiski un atzīst, ka ikdienā kustas un sporto par maz, turklāt 16% respondentu pat norāda, ka viņu aktivitāšu daudzums ir ļoti zems. Vispasīvākie ir Lietuvas iedzīvotāji, kur pat 41% aptaujāto atzīst, ka diendienā aktivitāšu ir par maz.

Trešdaļa aptaujāto Latvijā gan uzskata, ka kustas pietiekami un ir vidēji aktīvi, savukārt Igaunijā tāpat domā pat 40% iedzīvotāju.

Trenere aicina sākt pamazām

Banner 280x280

Funkcionālā fitnesa trenere un topošā veselības sporta speciāliste Nika Linde ikdienā bieži organizē dažādus ar aktivitātēm saistītus izaicinājumus sociālajos tīklos, lai motivētu cilvēkus būt kustīgākiem. Viņa stāsta, ka nereti attaisnojumi nesportot ir tikai šķietami – un tos ir viegli pārvarēt. Piemēram, viens no populārākajiem iebildumiem – man nav laika – visbiežāk neiztur kritiku, jo patiesībā pietiek ar pāris minūtēm ik stundu, lai izkustētos.

Nika atklāj vēl piecus vienkāršus veidus kā savā ikdienā pamazām un dabiskā veidā iesaistīt vairāk aktivitāšu un rezultātā mainīt paradumus par labu kustīgākam dzīvesveidam.

1. Negaidīt, bet sākt!

Esot neaktīvam, ķermenis noveco daudz ātrāk, mazkustība negatīvi ietekmē asinsriti, miegu, hormonālo darbību un veicina arī stresu. Trīs stundas fizisko aktivitāšu nedēļā radīs enerģijas pieplūdumu, uzlabos atmiņu, produktivitāti, un ķermenis būs daudz spējīgāks. Dažādas īsās treniņu programmas vai noieto soļu skaitīšana sporta un veselīga dzīvesveida lietotnēs, var kalpot kā ieguldījums veselam ķermenim.  

2. Kustība ik stundu, vismaz piecas minūtes

Treere iesaka katru stundu uz piecām minūtēm piecelties, izkustināt ķermeni un plecus, pastaigāt – īpaši svarīgi tas ir cilvēkiem, kuri darbadienas pavada pie datora. Sēžot tiek nodarbināta tikai muguras lejasdaļas un sēžas muskulatūra, savukārt kustoties sāk strādāt arī citi muskuļi, turklāt tiek uzlabota asinsrite iegurnī, kas ir pasliktināta no regulāras un ilgas sēdēšanas. Lai izveidotu ieradumu regulāri izstaipīties un izkustēties, kā atgādinājumu var izmantot telefona vai viedpulksteņa signālu, kas ik pēc noteikta laika aicina piecelties un pastaigāties. 

3. Liftu aizstāj ar trepēm un meklē citus "garākos ceļus"

Kā atklāj aptaujas rezultāti, ceturtdaļa aptaujāto kā vienīgo fizisko aktivitāšu veidu min pastaigas, bet piektdaļa savām fiziskajām aktivitātēm neseko līdzi vispār. Tomēr regulāras fiziskās aktivitātes ir labākais veids, kā uzturēt ķermeni veselu, uzlabot labsajūtu un smadzeņu darbību, ir pārliecināta trenere. Pat tad, ja ikdienā lielāko dienas daļu ir sēdošs darbs, ir diezgan vienkārši atrast iespējas papildu kustībām, piemēram, lifta vietā var izmantot trepes, uz tikšanos iet ar kājām vai telpas tālākajā stūrī novietot printeri, dokumentu mapi vai ūdens glāzi. Labs motivators ir arī Samsung Health bezmaksas lietotnē pieejamais soļu skaitīšanas rīks, kur, izaicinot draugu, var sacensties par nedēļas laikā noieto soļu skaitu.

4. Kakla un plecu masāža

Regulāri un nepareizi sēžot pie datora vai televizora, galva, pleci un mugura saliecas uz priekšu, kas ietekmē stāju un muguras dabīgo izliekumu. No rītiem vai vakarā ieteicams izstaipīt un izmasēt kakla daļu, lai noņemtu lieko slodzi mugurai.

5. Ķermenis ir izslāpis pēc fiziskām aktivitātēm, ja tas sāp

Jebkurš sāpju signāls ķermenī norāda uz to, ka šajā vietā ir savilkti muskuļi un ķermenim ir fizisko aktivitāšu deficīts. Sāpes var rasties gan no fiziskas slodzes, piemēram, vienveidīgas pozas, gan emocionālas pārslodzes, kas ir ilgstoša stresa rezultāts. Šādos gadījumos ir jānodarbina pretējā ķermeņa grupa, piemēram, sprandas sāpju gadījumā jāizstiepj plecu priekšējā daļa, muguras lejasdaļas sāpju gadījumā, jāstiprina vēdera un sēžas muskulatūra.

*Aptauju pēc "Samsung Electronics Baltics" pasūtījuma veica socioloģisko pētījumu kompānija "Norstat" 2020. gada augustā, aptaujājot vairāk nekā 3000 Baltijas valstu iedzīvotāju.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika: uz pierādījumiem balstīta pieeja

Nutrikosmētika pēdējos gados ir kļuvusi populāra, un veiktie pētījumi un testi nepārtraukti pēta to efektivitāti un drošību. Tāpat arī tiek vērtēta kolagēna produktu ietekme uz ādas elastību, mitrināšanu un grumbu samazināšanos.

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Jo-hai-dī, kāpēc es nerūpējos par sevi ātrāk?

Pēc smagas operācijas un ilgstošas rehabilitācijas Roberto Meloni ir atkal vesels, bet atzīst, ka daudzus mēnešus esot bijis ļoti norūpējies, vai spēs atkal normāli staigāt. Roberto stāsta par savu pieredzi, lietojot Latvijā ražotu produktu – Epsorīnu.

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ergonomisks krēsls – kādu izvēlēties, lai nesāpētu mugura?

Ja, ilgstoši sēžot, jums nogurst un sāp mugura, pievērsiet uzmanību, kādu krēslu ikdienā izmantojat. Situāciju var uzlabot, parasta krēsla vietā izvēloties ergonomisku krēslu. Uzzināsim vairāk par Bambach ® Saddle Seat ergonomiskajiem krēsliem! 

Video

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Kā ergonomiski iekārtot darba vietu, strādājot pie datora? Skaidro ergoterapeiti (VIDEO)

Atzīmējot Pasaules ergoterapijas dienu 27. oktobrī, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) Rehabilitācijas klīnikas ergoterapeiti ir sagatavojuši padomus un vienkāršus  ieteikumus, kurus būtu ieteicams ņemt vērā ikvienam, kurš, sēžot pie datora, veic darba pienākumus vai arī ikdienā pie datora ekrāna pavada ilgas stundas. 

Produktu testi

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Testa rezultāti: “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu “Coral Club” piedāvāja testēt “FlexiCor” locītavu un saišu veselībai.

Aknu sargs

Aknu sargs

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA “Fito preparāti” piedāvā izmēģināt dabīgu produktu aknu darbības veicināšanai.

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Līga Nature SPA Hialuronskābes serums intensīvai ādas mitrināšanai

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Salons Līga" piedāvā izmēģināt Hialuronskābes serumu ar dabīgu aktīvo vielu komponenti Pentavitin® intensīvai ādas mitrināšanai.

Testa rezultāti: "Kaleja Silks" zīda matu ruļļi veselīgām salona kvalitātes lokām

Testa rezultāti:

Martā Medicine.lv sadarbībā ar "Kaleja Silks" piedāvāja testēt zīda matu rulli veselīgai matu ieveidošanai.

Izstāsti Latvijai veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Dinsbergas klīnika, Dr. Santa Viltere: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Vismaz reizi dzīvē ir jāpārbauda sava sirds! No aprīļa šo izmeklējumu veic arī Dinsbergas klīnikā ar jaunāko un modernāko aparatūru Latvijā. Izstāsti Latvijai dodas vizītē pie kardioloģes ar 20 gadu pieredzi - dr. Santas Vilteres.

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova: Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

VC4 Baltijas vēnu klīnika, Dr. Patrīcija Ivanova:  Izstāsti Latvijai – Veselības receptes

Patrīcija Ivanova ir asinsvadu ķirurgs, flebologs, Dr.med., docente LU Ķirurģijas katedrā, Latvijas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Latvijas Invazīvās radioloģijas asociācijas biedre, Eiropas Asinsvadu ķirurģijas biedrības biedre, Eiropas Kardiovaskulārās un invazīvās radioloģijas biedrības biedre, nokārtojusi eksāmenu asinsvadu ķirurģijā...