Apstādināt laiku un uzvarēt nevēlamo
21.gadsimts cilvēci ik uz soļa pārsteidz ar jauniem atklājumiem zinātnē un tehnikā, kas sniedz ieguldījumu arī medicīnā. Līdzās tradicionālām metodēm medicīnā arvien vairāk pielieto lāzerterapiju, kad ar lāzera stara enerģijas palīdzību tiek ārstētas dažādas saslimšanas un novērstas estētiskas problēmas. Kādos gadījumos noderēs lāzerterapija un, kas jāņem vērā to izvēloties, stāsta "Veselības centra 4" dermatoloģe Linda Kapteine?
Lazerterapija– maksimāla precizitāte bez kosmētiska defekta
Cilvēka āda, kas organismu norobežo no apkārtējās vides, dienu dienā tiek pakļauta apkārtējās vides nelabvēlīgai ietekmei, turklāt tā bieži vien signalizē par dažādām norisēm organismā. UVS (ultravioletā starojuma) iedarbība, ģenētiskās īpatnības, vielmaiņas īpatnības, iekaisumi, dažādas traumas vai hormonālas izmaiņas organismā, dažādu medikamentu lietošana un dabīgs organisma novecošanās process var radīt rētas, pigmentplankumus, pastiprinātu asinsvadu tīklojumu uz ādas. Savukārt, cilvēkam novecojot, āda kļūst plānāka, zaudē elastību, parādās krunciņas, plankumi un pat dažādi izaugumi. Pārsvarā šīs ādas izmaiņas ir dabiskas, neizbēgamas un veselībai nekaitīgas, tomēr atsevišķos gadījumos estētiskās problēmas var kļūt traucējošas– izraisīt niezi, sāpes un provocēt onkoloģiskas saslimšanas. Šādos gadījumos ir jāapmeklē ārsts, jo nepieciešams medicīnisks risinājums. Lai precizētu diagnozi un katram pacientam pielāgotu individuālu ārstēšanas metodi, svarīgi veikt diagnostiku- dermaskopiju, ādas ultrasonogrāfiju, siaskopiju vai konfokālo mikroskopiju.
Gadiem ilgi dermatologi ir meklējuši ideālu metodi, lai likvidētu krunkas, koriģētu dažādas izcelsmes rētas un ārstētu ādas problēmas. Estētiskā lāzerterapija, ko plaši lieto dermatoloģijā un estētiskajā medicīnā ir viens no jaunākajiem zinātniskiem sasniegumiem. Modernās lāzersistēmas ir kļuvušas jūtami precīzākas un selektīvākas, nodrošinot labākus ārstēšanās rezultātus un drošības līmeni, kas agrāk nebija pieejams.
Lāzerterapijai ir īpašas priekšrocības estētiskajā medicīnā, jo lāzeraparatūra sniedz iespēju ādas problēmas (ādas jaunveidojumus, dzimumzīmītes, pigmenta plankumus, krunciņas utt.) novērst ar minimāliem vai tikpat kā bez kosmētiskiem defektiem. Lāzeriem piemīt unikāla spēja producēt vienu specifisku gaismas krāsas viļņa garumu, ko var piemērot pēc stipruma un iedarbības ilguma individuāli katram pacientam. Šis noteiktais lāzera stars iedarbojas ādā tikai uz to defektu, no kura vēlas atbrīvoties, neietekmējot un nebojājot apkārtējo ādu vai pārējo organismu. Nepamatotas ir bailes, ka lāzeri, kurus lieto dermatoloģijā, var nelabvēlīgi iedarboties vai atstāt negatīvu ietekmi uz cilvēka organismu, piemēram, redzi, dzirdi vai dzimumtieksmi. Šiem lāzeriem nepiemīt īpašība apstarot vai kā citādi ietekmēt cilvēka organismu. Lāzeri savstarpēji atšķiras ne tikai ar iedarbības veidu, bet arī ar tehniskajiem parametriem: staru viļņu garumu, jaudu, darbības režīmu un iedarbības dziļumu ādas slāņos.
Lāzerterapiju pielieto
gan dažādu saslimšanu (ķirurģisku, stomatoloģisku, auss, kakla un deguna, dermatoloģisku, neiroloģisku) gadījumos, gan estētiskajā medicīnā, gan fizioterapijā, gan kosmetoloģijā.
Atkarībā no problēmas risinājuma tiek pielietoti divu veidu lāzeri:
• Zemas jaudas jeb terapeitiskie lāzeri procedūras laikā iedarbojas uz veidojumiem dažādos ādas dziļumos, neskarot ādas virskārtu.
• Lieljaudas jeb ķirurģiskie lāzeri iedarbojas acīm redzami un maina audu stāvokli. Procedūras laikā noņem virsējos ādas slāņus noteiktā apmērā un dziļumā vai neskarot ādas virskārtus izmaina un atjauno dziļākos ādas slāņus (piemēram, rētu un krunku gadījumā papildus uzsilda un stimulē jauna kolagēna veidošanos, kas nodrošina ādas atjaunošanos jeb rejuvenāciju).
Terapeitiskos lāzerus pielieto:
• Lai samazinātu tūsku, sāpes, veicinātu šūnu atjaunošanās procesus un uzlabotu asins mikrocirkulāciju.
• Lai samazinātu matu izkrišanu, uzlabotu matu struktūru, elastību un krāsu.
• Lai uzlabotu galvas ādas asinsapgādi un normalizētu tauku dziedzeru funkciju darbību.
• Lai ārstētu dažādas saslimšanas, izmantojot akupunktūras metodi.
• Lai samazinātu un likvidētu iekaisuma procesus uz ādas, gļotādām un dziļākos slāņos (pinnes); iznīcinātu mikrobus, nostiprinātu organisma imunitāti un aizsargspējas.
Ķirurģiskos lāzerus pielieto:
• Lai novērstu pastiprinātu kapilāru tīklojumu uz sejas, kājām vai citām ķermeņa daļām, t.s. risinātu varikozo vēnu problēmu.
• Lai novērstu vasaras raibumus un citus pigmentplankumus.
• Lai likvidētu dzimumzīmes, papillomas, dažādus ādas jaunveidojumus.
• Lai novērstu krunciņas un atjaunotu vienmērīgu sejas ādas krāsu.
• Lai izlīdzinātu ādu un atjaunotu ādas elastību sejas kakla un roku zonās.
• Lai koriģētu un likvidētu dažādas rētas pēc operācijām, traumām, pinnēm, vējbakām.
• Lai daļēji vai pilnīgi likvidētu tetovējumus.
• Lai pakāpeniski likvidētu lieko apmatojumu.
Ko kura IPL iekārta un lāzers spēj?
• Ādas labdabīgo jaunveidojumu (dzimumzīmju, papilomu, fibromu u.c.) likvidācijai pielieto Co2 vai Erbija lāzeri. Co2 ir jaunākās paaudzes ķirurģiskais ultrapulsējošais lāzers, kas aprīkots ar speciālu skeneri, līdz ar to ar augstu precizitāti iespējams apstrādāt ādu, netraumējot tās dziļākos slāņus.
• Rētu korekcijai pielieto frakcionēto Co2 lāzeri, kā arī Fraxel lāzeri. Tie ir pieejami divu veidu - neablatīvais un ablatīvais, kuru lāzerplastiskā efektivitāte daudzos gadījumos līdzinās plastiskajai ķirurģijai. Tas ir jaunākais zinātniskais sasniegums, ko uzskata par vienu no efektīvākajiem un saudzīgākajiem ādas atjaunošanas paņēmieniem. Frakcionētās lāzerķirurģijas laikā ar infrasarkanās grupas lāzeriem tiek likvidētas rētas šūnu līmenī. Procedūras laikā lāzers pats noskenē uzstādīto laukumu un noņem ādu ļoti mazos gabaliņos, ko ar neapbruņotu aci pat nevar redzēt. Fraxel lāzera stars, netraumējot ādas virskārtu, ieiet ādas dziļumā un veido neredzamus mikrokanālus un iznīcina bojātās šūnas, ap tām saglabājas veseli audi, kuri savukārt palīdz ādai vecos audus aizvietot ar jauniem. Āda sāk atjaunoties un ražot jaunu kolagēnu, kas turpinās vēl 6 mēnešus pēc procedūras. Jaunā tehnoloģija būtiski atšķiras no visām pārējām, jo lāzera iedarbības dziļumu un jaudu var mainīt atkarībā no ādas tipa un problēmas rakstura. Rētaudos sarkano fāzi patoloģisku asinsvadu veidošanos nomāc un paātrina rētas uzsūkšanos IPL iekārtas.
• Tetovējumus un permanento make-up likvidē pielietojot Q-Swich rubīna lāzeri. Šī lāzera galvenā atšķirība no citiem ir tā impulsa ātrums, kas pielīdzināms nanosekundēm. Tikai lāzera impulss, kas ir īsāks par 1 milisekundi, spēj pietiekami sašķaidīt tetovējuma krāsas daļiņas. Dermatoloģe Linda Kapteine tomēr atzīst: "Ar Q Switch lāzeri vislabāk izņemt melnos, pelēkos, violetos un zilos toņus. Savukārt raibos tetovējumus, spilgtos- sarkanos un dzeltenos toņus likvidēt ir ievērojami sarežģītāk. Dažkārt tetovējums var mainīt krāsu lāzerterapijas laikā, piemēram, sārtie un zaļie toņi var pārvērsties par citu krāsu. Tad, lai krāsas pigmentu likvidētu, iespējams, jāmaina zīmējuma tonis, papildus tetovējot un piejaucot citu krāsas pigmentu. Lai pilnībā likvidētu krāsainu tetovējumu, nepieciešams kombinēt vairākus lāzeru veidus, jo no fizikas viedokļa katrai tetovējuma krāsai ideāli atbilst cita lāzera viļņa garums. Diemžēl pagaidām Latvijā šie citi lāzeri tetovējumu likvidēšanai nav pieejami."
• Dažādu pigmentu likvidēšanai pielieto Co2 un Fraxel lāzeri. Savukārt Q Switch lāzers atklāj jaunas iespējas dažādu pigmentproblēmu (pārāk lieli vai neparasta izvietojuma un dziļas pigmentācijas veidojumi, noteikta tipa iedzimti pigmentplankumi) likvidēšanai, kam līdz šim nebija pieejams risinājums.
• Sejas, kakla, dekoltē zonas rejuvenācijai (ādas atjaunošanai, novēršot novecošanās pazīmes), kolagēna modelēšanai un atjaunošanai problēmzonās, dažādas izcelsmes rētu korekcijai pēc pinnēm, paplašinātu poru pakāpeniskai savilkšanai un izlīdzināšanai sejas centrālajā daļā sākot no viegla lāzerpīlinga līdz sejas ādas slīpēšanai maksimāli ātra rezultāta sasniegšanai pielieto multifunkcionālo kombinēto frakcionēto Erbija lāzeri.
• Asinsvadu veidojumu, paplašinātu kapilāru likvidēšanu veic ar Diodes tipa un KTP lāzeri.
• Iekaisīgus izsitumus ārstē ar Diodes tipa vai KTP lāzeriem.
• Lāzerterapiju paplašinātu dziļo asinsvadu likvidēšanai veic ar ND:Yag lāzeri.
• Labdabīgu asinsvadu veidojumu- hemangiomu, " portvīnu" plankumu (asinsvadu radītie dažāda lieluma sarkanas krāsas veidojumu) likvidēšanai pielieto Diodes tipa, Co2 un Q-Swich rubīna lāzeri. Atsevišķā gadījumā arī IPL tehnoloģijas.
• Ieaugušu matiņu likvidēšanai pielieto Q-Swich, Diodes tipa, Aleksandrīta, KTP vai ND:Yag lāzeri.
• Virspusējo asinsvadu tīklojuma, pastāvīgas ādas apsārtuma, pigmentplankumu, aktīvu rētaudu (pēc aknes iekaisuma, dažādas izcelsmes iesārtus virs ādas izveidojušās rētas) likvidācijai pielieto IPL (intensīvi pulsējošās gaismas) terapiju.
• Ādas krāsu un elastību atjauno un sīkas krunciņas likvidē pielietojot IPL terapiju.
• Lieko apmatojumu likvidē ar fotoepilācijas (IPL) un lāzerepilācijas palīdzību. "Fizikālo principu ziņā lāzerepilācija no foto epilācijas neatšķiras. Abējādi- lāzerepilācijas laikā ar lāzerstara, bet foto epilācijas laikā ar augstas intensitātes impulsīvās gaismas palīdzību notiek iedarbība uz pigmentu- mata sīpolā esošo melanīnu. Tomēr, gaišāku matiņu gadījumā efektīvāka ir lāzerepilācija, jo lāzerstaram ir spēcīgāka iedarbība. Lāzerepilācija tiek uzskatīta arī par precīzāku metodi ar selektīvāku iedarbību uz matu, neskarot apkārtējos audus. Savukārt foto epilācija vairāk piemērota kāju, roku epilēšanai, jo tās laikā var apstrādāt lielāku ādas laukumu, līdz ar to- no nevēlamā apmatojuma atbrīvoties īsākā laika periodā. Nereti epilācijas kursa laikā kombinē abas metodes (foto epilāciju un lāzerepilāciju)," stāsta L. Kapteine. Grūti pieejamām vietām- auss ārējā eja, virslūpa, deguna ejas sākuma posms, kā arī virslūpai un zodam īpaši piemērots ir Q Switch rubīna lāzers. Viena no efektīvākajām lāzerepilācijas iekārtām ir Aleksandrīta lāzers, kas aprīkota ar skeneri, kas pats atrod matus un pedantiski tos apstrādā. Tas ir īpaši efektīvs un ērti, epilējot lielus laukumus – kājas, rokas, muguru, vēderu utt.. Ar Aleksandrīta lāzera palīdzību var veiksmīgāk kā līdz šim cīnīties arī ar gaišiem un pūku matiem, jo mata folikuls tiek uzkarsēts intensīvāk un spēcīgāk. Šī lāzerprocedūra ir mazsāpīga, jo iekārtas uzgalī ir iestrādāta speciāla atvēsinoša gaisa plūsmas sistēma. ND:Yag lāzerim ir ļoti dziļa iedarbība, līdz ar to tas piemērots spēcīgiem matiņiem ar dziļu sakni, piemēram, vīriešu bārdai.
Ielāgo
• Svarīgi izvēlēties medicīnas iestādi ar plašu IPL un lāzeriekārtu klāstu, jo to dažādie darbības principi ļaus izvēlēties katram klientam piemērotāko risinājumu. Bieži lāzerterapijas laikā nepieciešams kombinēt vairākas iekārtas ar atšķirīgiem darbības principiem. Jāatzīst, ka Veselības centra 4 rīcībā ir 30 estētiskajā medicīnā un lāzerķirurģijā izmantojamās intensīvi pulsējošās gaismas un lāzeriekārtas, kas, iespējams, ir plašākais klāsts Ziemeļeiropā!"
• To, kad un kā vislabāk veikt lāzerprocedūras konkrētam cilvēkam, ieteiks ārsts konsultācijas laikā. Absolūtu ierobežojumu nav, katrai problēmai var rast atbilstošu risinājumu un izveidot individuālu ārstēšanas plānu. Tomēr pastāv relatīvi stāvokļi, kuru laikā labāk atturēties no procedūras veikšanas.
• Atkarībā no problēmas risinājuma, ir nepieciešams viens vai vairāki lāzerprocedūras seansi ar 3-4 vai vairāk nedēļu intervālu.
• Lāzerterapijas procedūras, atkarībā no risināmās problēmas, tiek veiktas vietējā vai intravenozā (vēnā īslaicīgi tiek ievadītas atsāpinošās vielas) anestēzijā vai arī bieži atsāpināšana nav nepieciešama. Vienkāršākais anestēzijas veids ir speciāla krēma aplikācijas ½-1 stundu pirms procedūras. Augstākās klases lāzeriekārtās ir iestrādāta īpaša atvēsinoša sistēma. Tā, ierīces virsmai saskaroties ar ādu, neļauj ādai sakarst un pasargā no nepatīkamām sajūtām.
• Pēc procedūras pacients var doties mājās un viņam nav vajadzība uzturēties ārstējošā iestādē. Taču jārēķinās, ka pēc lielākām lāzeroperācijām būs nepieciešams īsāks vai garāks laika periods, kamēr āda sasniegs vēlamo rezultātu.
• Plānojot lāzerprocedūru, kas skars ādas rajonu, kas lielāks par, piemēram, vienu dzimumzīmīti vai asinsvadu zvaigznīti, nav vēlams sauļot attiecīgo ādas laukumu mēnesi pirms lāzera iedarbības. Tas attiecas uz dabīgo iedegumu (sauli) un arī mākslīgo (solārijs). Uzsākot lāzerprocedūras, vēlams, lai āda lāzerim pakļaujamā ādas zonā būtu dabiskā krāsā. Plānojot lāzerprocedūru, kas skars ādas rajonu, kas lielāks par, piemēram, vienu dzimumzīmīti vai asinsvadu zvaigznīti, nav vēlams sauļoties mēnesi pirms lāzera iedarbības. Tas attiecas uz dabīgo iedegumu (sauli) un arī mākslīgo (solārijs). Uzsākot lāzerprocedūras, vēlams, lai āda lāzerim pakļaujamā ādas zonā būtu dabiskā krāsā. Ja āda ir iesauļota, tad, piemēram, likvidējot pigmentplankumus vai tetovējumu, jārēķinās, ka lāzers var neatšķirt, vai jālikvidē krāsa vai iedegums. Tātad tiek likvidēts arī iedegums, kā rezultātā ap tetovējumu paliek gaišāka zona.
• Parasti lāzerprocedūras neiesaka veikt vasaras sezonā, tomēr apslēptākās ķermeņa vietās tās nav kontrindicētas. Turklāt, ja izvairās no tiešas saules iedarbības un lieto kvalitatīvus un speciālus saules aizsarglīdzekļus, kas tiek rekomendēti pēc lāzerterapijas, procedūras veikt drīkst. Piemēram, pēc asinsvadu likvidēšanas ieteicams lietot Photoderm AR SPF 50 +, kas paredzēts tieši jutīgai, apsārtušai ādai. Tas mazina atkārtotu apsārtuma rašanos, jo šī saules aizsarglīdzekļa sastāvā ir arī īpašs sīku asinsvadu paplašinātāja nomēcējfaktors (Vaskulāri endoteliālā augšanas faktora (VEGF) nomācējkomponenti, kas iegūti no bioloģiski aktīvām sastāvdaļām). Pēc lāzer/fotopeilācijas, atrodoties saulē, var lietot saules aizsargkosmētiku ar vidēju aizsardzību SPF 20 +, uzklājot to atkārtoti ik pēc 2 stundām. Ja āda ir apsārtusi un pastiprināti lobās, tad gan jāizvēlas Photoderm MAX SPF 50 +, ka ir gan fluīda, gan krēma veidā. Tomēr virsmas aizsardzība nevar mazināt ilgstošo risku, ko ādai rada UV starojums, tādēļ nepieciešama papildus aizsardzība šūnu līmenī. Photoderm aizsargā ne tikai ādas virsmu ar UVB un UVA aizsargfiltriem, bet arī ādas dziļākos slāņus. Cellular BIOprotection® komplekss par 83% samazina šūnu bojājumus, aizsargājot Langerhansa šūnas epidermālo šūnu DNS, kā arī veicina karstuma šoka proteīna (HSP) sintēzi un neitralizē brīvos radikāļus. Tomēr sauļoties īpaši nav ieteicams, likvidējot pigmentāciju vai tetovējumus. Lāzers cenšas šo pigmentu nomākt, bet saule šo procesu var izjaukt, izstrādājot pastiprinātu pigmentāciju. No ādas slīpēšanas vajadzētu atturēties vasaras sezonā.
• Pēc lāzerprocedūrām nav ieteicams lietot pašiedeguma krēmus, pēc procedūras apmeklēt pirti, baseinu un karsēties vannā.
• Lāzerprocedūras, kas tiek plānotas sejas rajonā un saistītas ar plašu pigmentācijas plankumu, asinsvadu tīklojuma un grumbu novēršanu, sniegs vēl efektīvāku rezultātu, ja tās kombinēs ar atbilstošu profesionālo kosmētiku un vairākām citām procedūrām, piemēram, sejas masāžu un maskām, pīlingiem, cilmes šūnu terapiju, kolagēna preparātiem vai botulīntoksīna injekcijām. Turklāt šīs citas metodes– procedūras, kosmētiku vai medikamentus, ko speciālists piedāvā kombinēt (veikt paralēli) ar lāzerterapiju, nevajadzētu uztvert tikai kā finansiālu sadārdzinājuma mēģinājumu. Lāzerterapija daudzos gadījumos ir vienīgais kardinālais un efektīvākais ārstēšanas veids (īpaši novēršot sejas asinsvadu, pigmentācijas, rētu problēmas), tomēr daudzos gadījumos vēlamo rezultātu tikai ar lāzerterapiju sasniegt nav iespējams.
Īpašo piedāvajumus no skaistuma klīnikas "4. dimensija" vasarā skatīt šeit http://www.dimensija.lv/lv/sirds/karstasceas
Ilze Apine,
Veselības centar 4 sabiedrisko attiecību speciāliste