"Apeirons": Stradiņa slimnīcā klaji likuma pārkāpumi
Foto: Edward Lim/Flickr
No šī gada pirmā janvāra visām ārstniecības iestādēm jānodrošina vides pieejamība cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Stradiņu slimnīca nav spējusi atrast iespēju pielāgot labierīcības, tādēļ cilvēki nevar iziet pilnu ārstēšanās kursu. Uzraugošā institūcija - Veselības inspekcija par pārkāpumiem nav informēta.
Apvienības "Apeirons" vides pieejamības eksperti konstatējuši vairākus pieejamības pārkāpumus P.Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā. Nozīmīgākie pārkāpumi saistās ar ierobežotu pieejamību sanitārajiem mezgliem, proti, pacientiem, kas pārvietojas riteņkrēslā, tiek piedāvāts dabiskās vajadzības kārtot mājās vai arī slimnīcas gultā biežāk mainīt palagus. ANO konvencija "Par cilvēku ar invaliditāti tiesībām", kā arī Ministru kabineta noteikumi Nr.60 visai skaidri regulē prasības ārstniecības iestādēm, taču šāds risinājums dokumentos nav minēts.
Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" Valdes priekšsēdētājs: "Ir svarīgi saprast, ka vides pieejamība ārstniecības iestādēs nav kaut kāda iegriba vai vēlme meklēt strīdus ar kādām institūcijām. Tā ir nepieciešamība, pavisam normāla prasība. Ikvienam cilvēkam ir jābūt iespējai brīvi saņemt veselības aprūpes pakalpojumus. Ja šīs tiesības tiek liegtas, piemēram, invaliditātes dēļ, tas nav cilvēcīgi un tas ir noziegums."
Juris Jansons, Latvijas Republikas tiesībsargs: "Ir sajūta, ka Latvija daudzās jomās iet nevis uz priekšu, bet gan kāpjas atpakaļ. Jau gadiem kopā ar nevalstiskajām organizācijām runājam par to, ka vides pieejamība ir nozīmīgs cilvēktiesību aspekts, sevišķi, ja runa ir par ārstniecības iestādēm, bet joprojām atduramies pret pretestību. Šie jautājumi nevar tikt atspēkoti ar finansējuma trūkumu, jo laika ir bijis daudz un nereti pieejamības nodrošināšana prasa tikai zināšanas un vēlmi kaut ko mainīt, nevis finansiālas investīcijas."
Veselības inspekcijas darbinieki apgalvo, ka P.Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā vides pieejamības pārbaudes tika veiktas jau 2012.gadā un tika uzlikts par pienākumu vidi uzlabot. Izmaiņas joprojām nav veiktas un pacienti, kas pārvietojas riteņkrēslos nevar iekļūt slimnīcas tualetēs. Šobrīd inspekcijai nav informācijas par pieejamības nepilnībām un pārbaudes nāksies veikt atkārtoti.
Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" Valdes priekšsēdētājs: "Visām ārstniecības iestādēm ir bijis daudz laika, jo jau pirms pieciem gadiem bija zināmas šīs prasības un ka tās stāsies spēkā 2014.gada sākumā. Lai gan Veselības ministrija vēl pēdējā brīdī mainīja noteikumus, tomēr liela daļa normu nav atceltas. Pacientam slimnīcas vai valsts neizdarības dēļ nevajadzētu ciest. Diemžēl tā joprojām notiek Eiropas Savienības dalībvalstī 21.gadsimtā."
Kā informē Apvienībā "Apeirons", pagājušā gada nogalē tiesa Veselības inspekcijai uzlika par pienākumu izmaksāt morālā kaitējuma kompensāciju par bezdarbību ārstniecības iestāžu pieejamības nodrošināšanā. "Apeirons" vadītājs uzskata, ka šis varētu nebūt vienīgais gadījums, jo ir vēl daudz ārstniecības iestāžu, kuras neievēro pieejamības prasības un kuras Veselības inspekcija kontrolē nepietiekoši.
Ivars Balodis, Invalīdu un viņu draugu apvienības "Apeirons" Valdes priekšsēdētājs: "Ja kāds no mums nespētu samaksāt nodokļus, mēs par to tiktu sodīti, jo nebūtu pildījuši savus pienākumus attiecībā pret valsti. Ja valsts nepilda savus pienākumus attiecībā pret iedzīvotājiem, tas tiek noklusēts un nekas netiek darīts. Mums šādi spēles noteikumi nešķiet taisnīgi, tādēļ turpināsim apskatīt citas ārstniecības iestādes un rīkosimies tā, lai nepilnības tiktu novērstas un kāds par tām arī atbildētu."
Invalīdu un viņu draugu apvienība "Apeirons" ir nevalstiska organizācija, kas darbojas cilvēku ar invaliditāti interešu aizstāvības jomā. Vides pieejamība ir organizācijas dienaskārtībā jau kopš tās dibināšanas 1997.gadā.
Apvienības "Apeirons" veidotā raidījuma "Trīs ceturtdaļas" sižets