Aktuāli perinatālās psiholoģijas jautājumi
Margarita Livmane, Mag. psych., sertificēta psihoterapeite,
mob. tālr.
Dzelzceļa slimnīca Biķernieki
Pagājuši tie laiki, kad jaundzimuša bērna psihi uzskatīja par baltu lapu. Mūsdienās zinātnieku vairākums atzīst, ka mātes psihiskās īpatnības ietekmē augļa attīstību. Ietekme uz grūtniecības iznākumu un bērna dzimšanu aizsākas tā ieņemšanas brīdī. Deviņus mēnešus ilgajā augšanas procesā bērns nodzīvo intensīvu un izmaiņām bagātu dzīvi. Tas aug un iegūst primāro pieredzi apkārtējās pasaules apgūšanā. Taču vairāk nekā uz jebko citu bērns reaģē uz mātes emocionālo stāvokli, viņas balss tembru un augstumu.
Mātes dusmas, bailes un satraukumu bērns tūdaļ sajūt; ja šādi mātes stāvokļi bieži atkārtojas, tad bērnā sāk veidoties trauksmes komplekss attiecībā uz apkārtējo vidi. Ja deviņu mēnešu garumā neuzticēšanās un diskomforts bijuši pārsvarā, tad bērns var neapzināti pretoties iziešanai šai trauksmes pilnajā ārpasaulē. Tas var atspoguļoties mātes dzemdību ritmu nesakritībā ar bērna kustībām, izpausties kā dzemdību komplikācijas. Grūtām dzemdībām allaž ir dziļi iemesli, un visbiežāk tie saistīti ar mātes un bērna psihoemocionālo dzīvi.
Sievietes psiholoģiskā nesagatavotība dzemdībām un maternitātei nozīmē lielu nelaimi bērnam. Nepieredzējušas un nesagatavotas jaunas sievietes reizēm pieļauj tik daudz kļūdu, sekojot muļķīgām baumām, ticējumiem un citu sieviešu neveiksmīgajai pieredzei, ka bērnam iznākumā jācieš nelabojamas sekas. Visi dzemdniecības progresīvie speciālisti ir vienisprātis, ka sievietēm, kas labi sagatavotas dzemdībām, dzemdību traumu nemēdz būt (ne mātēm, ne bērniem). Diemžēl lielākā daļa akušieru ginekologu, kuri veic psiholoģisko profilaksi, nevar veltīt grūtniecēm pienācīgo uzmanību, jo ir pārāk noslogoti ārstniecības darbā, turklāt daudziem no viņiem nav speciālo psiholoģijas zināšanu. Taču tā rezultātā palielinās jatrogēno problēmu skaits. Sarunā ar grūtniecēm ārsti nevis mazina, bet gan kāpina topošo māmiņu bailes, lieki akcentējot viņu uzmanību uz patoloģijām. "Tas novedīs pie spontānā aborta", "Būs ķeizargrieziens", "Iegurnis ir šaurs, bērns netiks cauri", "Tu esi tik vārga, nevarēsi piedzemdēt" u.c. Iespējams, ka sieviete nereaģēs uz šādu frāzi uzreiz, taču pakāpeniski tā var izraisīt sekas, novedot pie noturīga uzmācīga satraukuma un bailēm no gaidāmajām dzemdībām. Sieviete pārstāj uzticēties medicīniskajam personālam, un dzemdībās patiešām var kļūt grūtas.
Pašlaik Rīgā ir daudz veselības centru, kur jaunās ģimenes var sagatavoties dzemdībām. Savā centrā Rīgā, Lielvārdes ielā 68, esam izstrādājuši tādas programmas, kurās sievietes izzina dzemdību procesa un uzvedības specifiku, apgūst elpošanas tehnikas un fizioloģiskās metodes paškontrolei dzemdībās. Dzemdības taču ir intensīvas fizioloģiskās dinamikas process, kurā iesaistītas ļoti spēcīgas sajūtas, jūtas un pārdzīvojumi. Šai procesā viss ir atkarīgs no sievietes emocionālās attieksmes pret notiekošo. Pie mums sievietēm ir iespējas apmeklēt arī fiziskās formas uzlabošanas nodarbības un baseinu. Instruktori pasniedz relaksācijas tehnikas, pašmasāžu un saišu izstiepšanas vingrinājumus. Turpinām rūpēties arī par sievietēm, kas jau dzemdējušas, piedāvājot viņām pēcdzemdību rehabilitāciju. Māmiņas var nākt uz nodarbībām kopā ar mazuļiem – daudz prieka tajās gūst gan vieni, gan otri. Nav taču noslēpums, ka apmierināta ar sevi, laimīga sieviete vislabāk spēj parūpēties par savu bērniņu.
Komentāri
-
Taisnība,taisnība! To jau zināju,kad man bija15 ;) bet bērnu man nebūs,jo tā vai tā visi mirsim pēc apm. 40 gadiem :D
-
Taisnība,taisnība! To jau zināju,kad man bija15 ;) bet bērnu man nebūs,jo tā vai tā visi mirsim pēc apm. 40 gadiem :D
-
Taisnība,taisnība! To jau zināju,kad man bija15 ;) bet bērnu man nebūs,jo tā vai tā visi mirsim pēc apm. 40 gadiem :D
-
Taisnība,taisnība! To jau zināju,kad man bija15 ;) bet bērnu man nebūs,jo tā vai tā visi mirsim pēc apm. 40 gadiem :D