Aktuāli - ceļotāju caureja
Rudenī un ziemā daudzi cenšas atrast laiku un līdzekļus, lai dotos uz siltajām zemēm un pasildītos siltajā saulē. Tomēr jāatceras par dažām lietām, kas jauko ceļojumu var sabojāt.
Ceļotājiem, sevišķi uz eksotiskām valstīm, nereti nākas plānotās ekskursijas vietā īsāku vai garāku laiku pavadīt viesnīcu labierīcībās. Tā sauktā "ceļotāju caureja" parasti parādās 3.-4. ceļojuma dienā kā pēkšņa ūdeņaina vēdera izeja līdz 5 reizēm dienā. Pirms vēdera izejas ir krampjveidīgas sāpes vēderā, nereti var būt paaugstināta ķermeņa temperatūra, slikta dūša, vemšana, slikta pašsajūta. Parasti caurejas norise nav smaga, taču situācija var kļūt nopietna, īpaši, ja saslimušais ir mazs bērns, kam straujš šķidruma zudums ir ļoti bīstams.
Blīvi apdzīvotās teritorijās, ieskaitot nesen attīstījušos tūrisma centrus, piesārņoti var būt dzeramā ūdens resursi. Piesārņotai un nepiemērotai pārtikai arī ir nozīmīga loma ceļotāju caurejas attīstībā. Caureja ceļojumu laikā var attīstīties, ja cilvēki no industriāli attīstītām valstīm ceļo uz zemāk attīstītām reģioniem, piemēram, Āziju, Āfriku, Dienvidameriku. To var izraisīt vīrusi, baktērijas, parazīti. Inficēšanās visbiežāk notiek ar ēdienu un ūdeni. Viens no biežāk sastopamiem izraisītājiem ir baktērija Escherichia coli, kā arī citi iztaisītāji Shigella (dizentērijas baktērija), Salmonella, Campylobacter. No vīrusiem caureju var izraisīt Rotta vīruss, Norwalk vīruss, no parazītiem – Giardia lamblia.
Ir zināms, ka augsts diarejas risks – 20 līdz 90% ceļotāju 2 nedēļu ceļojuma periodā ir, ja ceļo uz Latīņamerikas valstīm, lielāko daļu Āfrikas un Āzijas valstu (ieskaitot Latvijas tūristu tik iecienīto Ēģipti un Turciju). Salīdzinoši zemāks – 8 – 20% risks attīstīties ceļotāju caurejai ir, apceļojot Dienvideiropu, Dienvidāfriku, Japānu, Argentīnu , Čīli, Izraēlu un lielāko daļu Karību reģiona.
Pilnībā novērst ceļotāju caurejas rašanos varētu, ja ikviens spētu izvairīties no piesārņotu ēdienu un dzērienu lietošanas.
Daži ieteikumi, kā izvairīties no ceļotāju caurejas:
Personīgā higiēna
- Rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm gan pirms ēšanas, gan pēc tualetes apmeklējuma
- Nelietot krāna ūdeni zobu tīrīšanai
Ēdienu un dzērienu izvēle
- Lietot dzeršanai tikai rūpnieciski sagatavotu dzeramo ūdeni, nelietot krāna ūdeni
- Ja dzēriens tiek pasniegts ar ledu, tas var būt sagatavots no krāna ūdens un tikpat bīstams
- Nelietot uzturā nemazgātus augļus, dārzeņus, pirms ēšanas rūpīgi nomazgāt tos ar ziepēm; ēst tikai mizotus augļus, dārzeņus.
- Vēlams lietot uzturā termiski apstrādātus (vārītus, ceptus) produktus
- Izvairīties no nepazīstamu ēdienu lietošanas, īpaši lielos daudzumos
Alkohola lietošana
- Nepasargā no caurejas, pretēji izplatītam viedoklim
- Alus lielākos daudzumos atšķaida kuņģa sulu un var pat veicināt diarejas attīstību
- Alkohola lietošana padara cilvēku neuzmanīgāku un nepiesardzīgu, līdz ar to paaugstina risku
Medikamenti
- Caurejas profilaksei var lietot probiotikas, piemēram, Enterol, jo ir pierādīts, ka tā lietošana samazina caurejas rašanās risku, īpaši ceļojumu laikā uz Ziemeļāfriku (piemēram , Ēģipti), kā arī Tuvo Austrumu valstīm (piemēram, Turciju). Enterol noderēs arī, ja tomēr gadās saslimt ar caureju.
Literatūras avots: Robert Steffen et al., Travelers Diarrhea in the New Millennium: Consensus among Experts from German-speaking Countries, Journal of Travel Medicine
Vairāk lasiet www.diareja.lv
Marita Bašēna