medicine.lv skaitļos

Lietotāji online139
Aktīvie uzņēmumi12782
Nozares raksti11998
Ekspertu atbildes21477
Aktīvā atpūta ģimenei – kādēļ ir vērts kopīgi izkustēties? : Latvijas veselības portāls | medicīnas uzņēmumi | medicine.lv

Aktīvā atpūta ģimenei – kādēļ ir vērts kopīgi izkustēties?

Autors: Pexels.com

Kopīga aktīvā atpūta ģimenei ir lielisks izklaides veids, taču šoreiz parunāsim par citu atpūtas aspektu – ietekmi uz veselību. Katram ir labi zināms, ka regulāras fiziskās aktivitātes (sporta treniņi, dejošana, pastaigas un citas aktīvās atpūtas iespējas) ir nepieciešamas ikvienam, bet, ja pajautātu “Kāpēc?”, visbiežāk saņemtā atbilde būtu: “Nu, lai būtu vesels”. Bet kādu tieši efektu uz veselību atstāj aktivitātes, kādēļ aktīva atpūta ģimenei ir tik svarīga? Par to vairāk uzzini raksta turpinājumā!

Ko iegūst bērni un jaunieši?
Fiziskās aktivitātes ir svarīgas bērnu attīstībai. Tās ne tikai palīdz uzturēt veselību un labu fizisko formu, bet arī sniedz dažādus sociālos, emocionālos un intelektuālos ieguvumus. Pētījumos ir uzrādīts, ka bērniem ar regulārām fiziskām aktivitātēm var būt:

  • uzlabota emocionālā veselība – aktivitātes palīdz bērniem justies pārliecinātākiem, priecīgākiem, relaksētākiem un uzlabo pašvērtējumu un sevis apzināšanos;
  • uzlabota veselība – fiziskās aktivitātes veicina pilnvērtīgu bērna ķermeņa augšanu un attīstību; līdzīga ietekme ir arī uz pieaugušajiem;
  • uzlabota mentālā veselība – tiek uzlabotas spējas koncentrēties un tikt galā ar trauksmi un stresu;
  • uzlabotas sociālās spējas – tiek attīstītas sadarbības un komandas darba spējas, prasme un iespējas veidot draudzības un izbaudīt socializēšanos;
  • palielināta mācīšanās un produktivitātes kapacitāte – aktīvi bērni tipiski ir motivētāki un organizētāki nekā pasīvi bērni, turklāt pētījumi rāda, ka fiziskajai aktivitātei ir tieša ietekme uz uzlabotiem mācību rezultātiem;
  • pozitīvāka vide skolā – aktīvi skolēni tipiski ir mazāk agresīvi un “rada mazāk problēmu”;
  • samazināta antisociālā uzvedība – aktīvi bērni smēķē, lieto narkotikas un veic noziegumus retāk nekā pasīvi bērni.

Tomēr ne vienmēr fiziskās aktivitātes rada pozitīvu ietekmi. Nepiemērotas intensitātes, biežuma, ilguma vai slodzes aktivitātes atstāj negatīvu efektu.

Aktivitāšu ietekme uz bērna optimismu, humoru un skolas dzīvi
Korejā veiktais pētījums atklāj, ka fiziskās aktivitātes atstāj ietekmi uz bērnu optimismu, un tās ir jāpielāgo bērna spējām un interesēm – biežākas un intensīvākas (aizraujošākas, atbilstošākas bērna interesēm) aktivitātes optimismu ietekmē pozitīvi, savukārt nepiemērots aktivitātes ilgums un intensitāte (fiziskā, psiholoģiskā slodze) atstāj negatīvu efektu uz bērna optimismu.

Vēl šajā pētījumā atklāts, ka dalības biežums, ilgums un līdzdalības intensitāte fiziskajās aktivitātēs kopā ar vienaudžiem ietekmē bērna afiliatīvo humoru (joku stāstīšana par tēmām, kas kompānijai varētu likties smieklīgas) un veicina humora prasmes. Tomēr jāpiebilst, ka nepiemērota kompānija bērna fizisko aktivitāšu laikā veicina agresīvo humoru (citu izsmiešana).

Tāpat Korejā notikušais pētījums ir apskatījis bērnu fizisko aktivitāšu ietekmi uz skolas sadzīvi. Tika atklāts, ka pietiekamām fiziskajām aktivitātēm, dalībai tajās, dalības ilgumam un iesaistes intensitātei ir pozitīva ietekme uz skolas un klases biedru savstarpējām attiecībām, noteikumu ievērošanu un apmierinātību ar skolas sadzīvi.

Autors: Pexels.com
Autors: Pexels.com

Atpūta ģimenei kopā ir svarīga, atklāj pētījums
Ieguvumus skolas dzīvē apstiprina arī Beļģijā veiktais pētījums, atzīmējot, ka skolās notiekošās fiziskās aktivitātes starpbrīžos un ārpusskolas nodarbībās kalpo kā efektīva iespēja attīstīt sociālās un mācību prasmes un spējas. Tiesa, norādot, ka liela nozīme ir ģimenes ietekmei – bērni, kuru vecāki paši nav apmeklējuši dažādas fizisko aktivitāšu norises vietas (bērnu laukumus, piemēram), saviem bērniem nepiedāvā iespēju tās apmeklēt, kā rezultātā bērns arī skolā atsakās no konkrētām fiziskām aktivitātēm. Tādēļ atpūta ģimenei kopā ir ārkārtīgi svarīga.

Aktīvās atpūtas ietekme uz pieaugušajiem
Aktīvā atpūta pozitīvi ietekmē ne tikai bērnus, bet arī pieaugušos. Piedaloties regulārās, mērenās fiziskajās aktivitātēs, tu vari pozitīvi ietekmēt veselību un socializēšanās spēju:

  • samazināt sirds slimību un infarkta risku;
  • samazināt augsta asinsspiediena risku;
  • samazināt asinsspiedienu, ja Tev jau ir hipertonija;
  • novērst dažus vēža veidus;
  • samazināt liekā svara un aptaukošanās riskus;
  • samazināt diabēta veidošanās risku un izārstēt ar insulīna injekcijām nesaistītu diabēta tipu (ir noskaidrots, ka 30-50% jaunāko 2. tipa diabēta gadījumu ir bijis iespējams novērst ar piemērotu fizisko aktivitāšu daudzumu);
  • uzlabot kaulu un muskuļu attīstību un novērst osteoporozi;
  • uzlabot muskuļu spēku, izturību un elastību;
  • samazināt priekšlaicīgas nāves risku;
  • uzlabot mobilitāti un spēku un samazināt kritienu risku (īpaši svarīgi senjoriem);
  • uzlabot miega kvalitāti.

Savukārt sociālajā jomā regulāras, mērenas, pietiekamas fiziskās aktivitātes var palīdzēt:

  • iesaistīties sociālajā saskarsmē;
  • uzlabot spēju mācīties un koncentrēties;
  • palielināt pašpārliecinātību un pašapziņu;
  • samazināt depresijas un trauksmes līmeni;
  • uzlabot pašvērtējumu;
  • uzlabot dzīves kvalitāti.

Par fizisko aktivitāšu ietekmi uz pieaugušā spēju koncentrēties un mācīties runā arī Austrālijā 2019. gadā veiktais pētījums, norādot, ka tā uzlabo cilvēka izpildfunkcijas – darba atmiņu, spēju kontrolēt uzmanību (piemēram, brīdī, kad tiek veikts kāds darba uzdevums, ignorēt kolēģu sarunas, vadot auto, nepievērsties telefonam, kurā nupat atnākusi SMS u.tml.) un kognitīvo fleksibilitāti (spēju pārslēgties starp dažādiem uzdevumiem, veikt vairākus uzdevumus vienlaikus, mainīt darba stratēģijas, kad iepriekšējā izmantotā kļuvusi neefektīva).

Autors: GUNSnLASERS.lv
Autors: GUNSnLASERS.lv

Fiziskās aktivitātes ietekmē mentālo veselību
Savukārt Kanādā veiktais pētījums par fizisko aktivitāšu efektiem uz stresa ietekmi uz fizisko veselību atklāj, ka aktīvā atpūta vistiešākajā veidā ietekmē fizisko veselību un pašsajūtu un samazina mentālo neveselību kanādiešu vidū. Paaugstināta hroniskā stresa, dzīves notikumu izraisīta stresa un darba stresa gadījumos cilvēku iesaiste aktīvajā atpūtā palīdzēja saglabāt labu fizisko veselību un labsajūtu. Tāpat augstāka iesaiste fiziskajās aktivitātēs palīdzēja efektīvi tikt galā ar darba stresu. Ne velti teicienu “Veselā miesā vesels gars” var apgriezt otrādi – “Kur vesels gars, tur vesela miesa”.

Atpūta ģimenei kopā palīdz bērniem nesabrukt zem stresa spiediena
Kā zināms, psiholoģiskais stress rada palielinātu slodzi un stresu arī ķermenī, samazinot tā aizsargspējas un imunitātes efektivitāti. Tāpēc ir svarīgi bērniem mācīt, kā ar stresu tikt galā. Aktīvā atpūta ģimenei kopā ir lielisks veids, kā to izdarīt, jo tā palīdzēs bērnam:

  • sajust, ka viņš nav viens, ka viņam ir atbalsts;
  • iemācīties just un ekoloģiski izpaust emocijas;
  • iemācīties komunicēt;
  • iemācīties sadarboties;
  • apgūt vērtīgas prasmes un vēl, un vēl.

Turklāt kopīga aktīvā atpūta ģimenei nozīmē lieliski pavadītu laiku savējo lokā, dodoties ekskursijā pa Latvijas skaistākajām vietām, izbraucot ar velosipēdiem pa parku, apmeklējot dažādas dabas takas vai dodoties uzspēlēt lāzertagu vai izbraukt ar elektrokartingiem kādā no GUNSnLASERS atpūtas parkiem.

Kopīga aktīvā atpūta ģimenei ir foršākais veids, kā uzlabot veselību lieliskā kompānijā. Rūpējies par veselību – izkusties vismaz reizi nedēļā!

 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "heise marketing" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "heise marketing" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Kas ir varikoze, un kāpēc tās ārstēšana ir būtiska?

Varikoze ir apakšējo ekstremitāšu slimība, kas var skart cilvēkus jebkurā vecumā. Lauma Medical sortimentā ir dažādu modeļu kompresijas izstrādājumi, un tos noteikti var izmantot varikozes gadījumā. Kompresijas izstrādājumi palīdz uzlabot asins plūsmu un samazināt diskomfortu, kas saistīts ar šo slimību. Uzzināsim vairāk! 

Aktuālie piedāvājumi

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

5 zinātniski fakti par enzīmiem un vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu 

Gremošanas enzīmi un A un D vitamīni ir svarīgi palīgi cilvēka organismam. Tie ir iesaistīti pārtikas sadalīšanā, barības vielu asimilācijā un kuņģa-zarnu trakta veselības uzturēšanā. Ja pēc ēšanas bieži rodas smaguma sajūta, vēdera uzpūšanās vai citas gremošanas problēmas, iespējams, ka organismā trūkst šo komponentu. 

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel – efektīva pretcelulīta programma

Reducel ir ķermeņa neirokosmētiskā līnija, kas satur aktīvās sastāvdaļas un radīta, izmantojot progresīvas modernās biotehnoloģijas. Līnijas aktīvās sastāvdaļas veicina ādas tonizēšanu, piedalās šūnu antioksidantu mehānismā, palīdz atbrīvoties no celulīta un “pāraudzina” adipocītu vielmaiņu. 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Aicinājums piedalīties pētījumā par sieviešu veselības pratību 

Lai izprastu, cik liela nozīme bijusi veselības mācības apguvei izglītības iestādēs un kā tā ietekmē sieviešu veselības pratību reproduktīvā vecumā, tiek veikts medicīnas pētījums, kura ietvaros tiek aicinātas piedalīties sievietes reproduktīvā vecumā. Uzzināsim vairāk! 

Video

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Raidieraksts ''Inovācijas veselībā'': veselības tehnoloģijas un to pieejamība

Kā notiek veselības tehnoloģiju izvērtēšana? Kādas Eiropas labās prakses veselības jomā būtu vērtīgi ieviest Latvijā? Un vai Latvija aktīvi pārņem dažādas inovācijas, tai skaitā veselības tehnoloģiju jomā? Uz šiem un citiem jautājumiem raidieraksta "Inovācijas veselībā" sērijā atbildēja Zāļu valsts aģentūras direktorei Indra Dreika.

Produktu testi

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Testa rezultāti: Protivity Ultra – spēkam, veselībai un enerģijai

Martā Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvāja testēt "Protivity Ultra" – sabalansētu aminoskābju kompleksu, kas palīdz papildināt olbaltumvielu deficītu, paātrināt muskuļu atjaunošanos un palielināt izturību. 

"Assimilator" gremošanas enzīmu komplekss ar A un D vitamīniem

Aprīlī Medicine.lv sadarbībā ar starptautisko zīmolu "Coral Club" piedāvā izmēģināt "Assimilator" – enzīmu kompleksu ar A un D vitamīniem, kas palīdz uzlabot gremošanu, mazināt smaguma sajūtu pēc ēšanas un veicināt barības vielu uzsūkšanos.

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Testa rezultāti: Acorus Balance Collagen – kolagēns Tavam skaistumam un veselībai!

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "Dabas Tēja" piedāvāja izmēģināt "Acorus Balance Collagen" komplektu skaistumam un veselībai.

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Testa rezultāti: HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu komplekss

Martā Medicine.lv sadarbībā ar SIA "HealthAid Baltics" piedāvāja izmēģināt HealthAid® A to Z Multivit vitamīnu un minerālvielu kompleksu.

Izstāsti Latvijai veselības receptes