Aicina rast finansējumu pasākumiem HIV un vīrushepatīta C inficēšanās risku novēršanai
Latvijas Ārstu biedrība un nevalstiskās organizācijas ”AGIHAS”, ”Mozaīka”, ”Papardes zieds”, ”Baltijas HIV asociācija” un ”Dia+Logs” vēršās pie Veselības ministrijas un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas aicinot rast papildus finansējumu pasākumiem HIV un vīrushepatīta C inficēšanās risku novēršanai.
Ņemot vērā augsto hroniskā vīrushepatīta C izplatību (48,4 uz 100 000 iedzīvotājiem jeb 911 gadījumi 2023. gada 11 mēnešos), organizācijas aicina Veselības ministriju rast iespēju nodrošināt HIV un vīrushepatīta C paštestu finansēšanu. HIV un HCV paštestu veikšana varētu tikt nodrošināta, izmantojot SPKC vadītos HIV profilakses punktus.
Organizācijas ir nosūtījušas vēstuli Veselības ministrijai un Saeimas Sociālo un darba lietu komisijai , informējot par situāciju un veicamajiem pasākumiem HIV, hepatītu un STI inficēšanās riska novēršanu, īpaši akcentējot HIV profilaksi.
Atbilstoši 2023. gada 28. jūnijā pieņemtajā MK rīkojumā Nr. 408 “HIV infekcijas, STI, TB un hepatītu izplatīšanas ierobežošanas rīcības plāns” noteiktajam, 2023. gadā biedrība ”Mozaīka” projekta ietvaros sadarbībā ar biedrības “Baltijas HIV asociācija” testpunktu, uzsāka pilotēt un attīstīt HIV infekcijas pirmsekspozīcijas profilakses (PrEP) pakalpojumus Rīgā. Pilotprojekts guvis augstu atsaucību HIV inficēšanās riskam pakļautajā mērķa grupā (homoseksuāli vīrieši), pasargājot projekta dalībniekus no inficēšanās ar HIV (pirmajā projekta ieviešanas gadā nav konstatēts neviens jauns inficēšanās gadījums projekta 160 dalībnieku vidū) .
PrEP ir pierādījusi sevi kā efektīva metode jaunu HIV infekciju novēršanā un svarīgs elements pasākumu kopumā, kas nepieciešami, lai sasniegtu Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ilgtspējīgas attīstības mērķi līdz 2030. gadam izskaust HIV epidēmiju. Saskaņā ar Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) 2022. gada ziņojumu, 23 Eiropas valstis nodrošina kompensējamu PrEP savā veselības aprūpes sistēmā, un vēl 15 valstis nodrošina to daļēji kompensētu.
Ņemot vērā augstos HIV infekcijas izplatības rādītājus Latvijā (2021. gadā – 212 un 2022. gadā – 229 jaunatklāti gadījumi, 2023. gada 11 mēnešos – 176 gadījumi), nevalstiskās organizācijas aicina Veselības ministriju jau 2025. gadā rast iespēju valsts finansējuma piešķiršanai PrEP projekta turpināšanai Rīgā HIV inficēšanās riskam pakļautajām mērķa grupām - homoseksuāliem vīriešiem, seksuālo pakalpojumu sniedzējiem/sniedzējām, kā arī diskordanto pāru seronegatīvajiem partneriem, nākamajos gados paplašinot PrEP programmu arī ārpus Rīgas. Šī pakalpojuma nodrošināšanai ir jāparedz finansējums PrEP medikamentiem, izmeklējumiem un pakalpojuma sniedzējiem - nevalstiskajām organizācijām un ārstu iesaistei konsultatīvajā darbā, medikamentu nozīmēšanā.
Lai PrEP tiktu racionāli izmantoti, ir jāveido vai jāpielāgo Latvijas apstākļiem citās valstīs radītas vadlīnijas, balstoties uz organizāciju “Mozaīka” un “ Papardes zieds” pieredzi, kā arī jāatrod labāko veidu, kā nodrošināt PrEP citām HIV inficēšanās riskam pakļautām grupām.
Rīcības plāns paredz arī palielināt HIV testēšanu un konsultācijas, kam PVO iesaka pielietot arī paštestus. RSU Sabiedrības veselības institūta pilotētais HIV paštestu projekts 2023. gadā, kurā iesaistījās biedrības ”Baltijas HIV asociācija”, ”Dia+Logs”, ,,Marta”, ”AGIHAS”, Rīgas sociālais dienests, Valsts Probācijas dienests, norāda uz mērķa grupu atsaucību un šo testu pieprasījumu. Ņemot vērā augsto hroniskā vīrushepatīta C izplatību (48,4 uz 100 000 iedzīvotājiem jeb 911 gadījumi 2023. gada 11 mēnešos), aicinām Veselības ministriju rast iespēju nodrošināt HIV un vīrushepatīta C paštestu finansēšanu. HIV un HCV paštestu veikšana varētu tikt nodrošināta, izmantojot SPKC vadītos HIV profilakses punktus.