Aicina pacientus iesaistīties daudzfunkcionālas platformas Tavsreimatologs.lv radīšanā
Ik gadu visā pasaulē 12. oktobrī atzīmē Pasaules Artrīta dienu, un ik gadu arī Latvijā šajā dienā tiek organizētas reimatisko slimību tematikai veltītas aktivitātes. Šogad Latvijas pieaugušo Reimatoloģijas biedrība kopā ar domubiedriem nāk klajā ar īpašu ieceri – daudzfunkcionālas platformas Tavsreimatologs.lv radīšanu – un aicina pacientus iesaistīties tās tapšanā, iesūtot savas idejas.
Latvijā nav vienotas informācijas un komunikācijas platformas, kurā sistemātiski tiktu nodrošināta uzticama informācija, kas izglītotu reimatisko slimību pacientus, mazinātu pašārstēšanos ar nepārbaudītām un neefektīvām metodēm un, kas sevišķi būtiski – veicinātu līdzestību.
Tavsreimatologs.lv patforma būs plats solis uz priekšu gadiem augušo problēmu risināšanā. Platformas īstenotāju iecere ir veicināt ilgtermiņa sadarbību starp ārstiem, pacientiem, veselības sistēmas institūcijām un industriju. Tas ir ilgtermiņa projekts nolūkā panākt nepieciešamās pārmaiņas reimatisko slimību jomā, tostarp ārstu un atbilstošu ārstēšanas metožu pieejamībā.
Reimatiskām slimībām ir daudz veidu un "seju". Reimatoīdais artrīts ir viena no visbiežāk sastopamajām autoimūno reimatisko slimību formām, kas relatīvi īsā laikā spēj būtiski pasliktināt cilvēka veselību. Reimatoīdais artrīts vislabāk ilustrē visu reimatisko slimību gaitu, ietekmi uz cilvēka veselību, darbaspējām, kā arī zinātnes virzienus – tos risinājumus, kas ir vislabākie pacientam.
Slimība kļūst arvien "jaunāka"
Reimatiskā slimība vairs nav senioru slimība, jo var sākties jebkurā vecumā. Ar reimatiskām slimībām pārsvarā slimo cilvēki vecumā no 20 līdz 55 gadiem, un no tās nav pasargāts neviens. Tā ir viena no visvairāk dzīves kvalitāti graujošajām slimībām – augsts risks zaudēt darbaspējas 5 gadu laikā pēc saslimšanas.
Mērķis – slimības remisijas sasniegšana
Tikai savlaicīga reimatiskās slimības diagnozes noteikšana dod iespēju pasargāt pacientu no neatgriezeniskām izmaiņām veselības stāvoklī. Agrīnās slimības stadijās klīniskie simptomi bieži vien ir maz izteikti un daļēji sakrīt ar citu slimību simptomiem, taču ir vitāli svarīgi sasniegt ārstu pirmā slimības gada laikā un ātrāk, jo tas būtiski palielina iespēju sasniegt ārstēšanas mērķi – bezsimptomu slimību jeb remisiju. Līdzvērtīgas sadarbības princips starp pacientu un ārstu ir puse no uzvaras. Pacienta attieksme, pieņemot saslimšanu un nepieciešamo ārstēšanās gaitu, ļoti bieži ir izšķirošs faktors cīņā ar slimību.
Latvijā nav reimatisko slimību slimnieku reģistra, tāpēc nav arī precīzas statistikas, cik cilvēku cieš no šīs slimības. Taču, ņemot vērā daudzos slimības veidus un formas, aplēses liecina, ka reimatiskās slimības skar ap 300 tūkstošiem cilvēku.
Idejas kopīga mērķa sasniegšanai
Tevi ir skārusi reimatiska slimība, un tev ir redzējums par to, kam jābūt iekļautam daudzfunkcionālā platformā par reimatiskām un muskuloskeletālajām slimībām, ārstu un pacientu sadarbību un dzīvi ar reimatiskām slimībām? Atver lapu tavsreimatologs.lv, aizpildi anketu, un tavas idejas sasniegs projekta īstenotājus!