Aerobika ūdenī – arī vīriešiem !
Inese Talle, atpūtas kluba Moon Spa trenere, tel. 7314007, www.moonspa.lv
Tas, ko pieņemts saukt par aerobiku ūdenī, ir veselīgu vingrojumu komplekss ūdenī jeb ūdens terapija. Telpā strādājam ar reālo ķermeņa svaru, bet ūdenī jūtam tikai desmito daļu no tā, līdz ar to ir absolūts komforts galvenokārt mugurai, kā arī visam ķermenim. Pareizi un enerģiski izpildot vingrinājumus, tiek veiksmīgi nodarbināts pasīvais un aktīvais kustību aparāts, ķermenis saņem ne tikai vispusīgu fizisku slodzi, bet arī masāžu. Tā ir patīkama ūdens terapija, neiekļaujot neizturami statiskas pozas vai sarežģītu horeogrāfiju, ko bieži saprotam ar terminu "Aerobika".
Ūdenī visi vingrinājumi ir izpildāmi vienkārši un rotaļīgi. Mūsdienu dinamiskās dzīves ritmā cilvēkiem jāiemācās pēc iespējas vairāk strādāt vieglāk un jānodrošina ķermenim komfortabls stāvoklis, īpaši mugurai. Aerobika ūdenī ir vispiemērotākā muguras muskuļu veselīgai un izturīgai nostiprināšanai. Mugura mums kalpo visās dzīves situācijās: sēžot, stāvot, staigājot un pat guļot… Ja mēs fizisku vingrinājumu laikā varam atļauties to saglabāt pēc iespējas komfortablākā stāvoklī, ko sauc par vieglumu, nekas labāks nevar būt.
Diemžēl vīriešu vidū pastāv nepamatoti aizspriedumi, ka aerobika ūdenī ir paredzēta sievietēm. Apskatīsim kaut vienu piemēru. Saspringts, profesionāli norūpējies, radoši neizgulējies, ar kaut pavisam nelielu lieko svaru (vai acīmredzamu vēderiņu), muguras sāpju iebiedēts vīrietis. Nereti sev uzdod jautājumu - kas man būtu ieteicams?! Lūk, piedāvājums - vingrot ūdenī ir ieteikums katram vīrietim, jo viņu vājā vieta bieži vien ir mugura, sevišķi krusta zona. Sievietēm sadzīves psihoemocionālie sīkumi nosēžas uz pleciem, - to sauc par psiholoģisko bloku - radot nepatīkamu tonusu skausta zonā, kā rezultātā rodas somatiskas muguras sāpes. Vīriešiem, rūpējoties par globālākām tēmām, problēmu zona bieži vien ir jostas zona. Tas gan ķermeņa, gan psiholoģiskais diskomforts Mēs bieži vien ciešam nevis no fiziskās pārslodzes, bet morāliem blokiem. Ūdenī cilvēkam ir iespējams no tā atbrīvoties.
Līdzko man piedāvāja vadīt baseinā aerobiku vīriešiem, es nešauboties piekritu, jo ar katra gada reālo savas profesijas pieredzi vairāk pārliecinos par stabilo veselīgumu šāda stila nodarbībās, it īpaši stiprā dzimuma pārstāvjiem, no kuru labsajūtas un veselības stāvokļa daudznozīmīgi ir atkarīga ģimenes dzīve, sabiedrība kopumā, ekonomika un nenoliedzami arī politika. Sabiedrībā vajadzētu iznīdēt stereotipu, ka vīrietim jāapmeklē trenažieru zāle, tam ir kārtīgi jāizsvīst utml. Veselais saprāts atgādina, ka ikdienā jau tā ir gana rūpju pilnvērtīgiem savas profesijas pārstāvjiem. Tāpēc droši apgalvoju, ka nodarbībās ūdenī vīrietim ir iespējams rast rotaļīgu pieeju savām ķermeņa iespējām. Esmu dzirdējusi komentārus, ka vīriešu ņemšanās ūdenī izskatās smieklīgi, tajā pašā laikā es atbildu, ka man šķiet smieklīgi pa laukumu dzenāt bumbu (ar neapdomīgu un neprognozējamu riska pakāpi).
Aerobika ūdenī, atšķirībā no peldēšanas, izceļas tieši ar rotaļīgumu. Nav tā, ka cilvēks vienmuļi nodarbina ķermeni ar nosacītu kustību amplitūdu un muskuļu, kā arī locītavu mijiedarbību. Ikdienā ir nepieciešams, lai ķermenis saglabātos jauneklīgs un elastīgs pēc iespējas ilgāk, tāpēc visas locītavas un muskuļi ir jāiesaista neordinārās situācijās maksimāli droši, ar minimālu risku iegūt traumas.
Aerobika ūdenī ir gan dziedējoša, gan stiprinoša. Ar nodarbībām ūdenī ieteicams nodarboties, sākot no dzimšanas un beidzot ar veselīgu vecumu, īpaši tiem, kam ir sirds kaites, liekais svars. Apmeklējot trenažieru zāli, ir jāseko līdzi fiziskajai slodzei, bet iekāpjot baseinā, viņš var paļauties uz sevi, savām sajūtām un rotaļāties. Lai arī situācija ir lojāla pret muguru, ir jāseko līdzi kustību kvalitātei un pašsajūtai.
Optimistiski iesaku vīriešiem pārkāpt stereotipus un vairāk iesaistīties gara un fiziskā komforta aktivitātēs, jo bieži vien esam iekšēji noslēgti, svarīgi, atbildīgi un visnotaļ aizņemti, aizmirstot pašu svarīgāko - SAVU VESELĪBU.