Āda, āda, āda...
Mēs zinām, kā tā izskatās. Mēs visi tiecamies, lai tā būtu samtaina, maiga, zīdaina...
Bet vai mēs esam pievērsuši uzmanību tam, cik tā ir VĒRTĪGA? Cik tā ir NOZĪMĪGA?
Kurš gan no mums vairs atceras anatomijas stundas? Cerību par to, ka netiksim izsaukti? Kur nu vēl skolotājas stāstīto par ādu?
Āda ne tikai mehāniski atdala organismu no ārējās pasaules, bet arī darbojas kopā ar citām organisma sistēmām.
Tā pasargā mūsu organismu no apkārtējās vides ietekmes. Saules stari, vējš, lietus, ziepes, smaržas, apģērbs... Bail pat iedomāties, kādi izskatītos mūsu muskuļi, asinsvadi utt., ja tos nepasargātu āda!
Ādas jutīgums ļauj mums spriest par apkārtējo priekšmetu veidu, formu, lielumu, virsmas īpašībām un temperatūru. Jutīgie nervu aparāti uztver kairinājumus un raida tos uz galvas smadzenēm. Sāpju sajūta liek automātiski atraut kairināto vietu. Mēs sajūtam karstu un neapdedzinamies, mēs sajūtam asu un nesagriežamies, mēs sajūtam aukstu un neapsaldējamies...
Āda regulē organisma siltuma apmaiņu ar apkārtējo vidi. Pateicoties tam, ir iespējams uzturēt pastāvīgu ķermeņa temperatūru, kaut arī apkārtējās vides temperatūra mainās.
Mēs varētu turpināt šo labo funkciju uzskaiti, bet neesam jau anotomijas stundā.
Ja mēs zinām, cik daudz laba tā spēj paveikt mums un mūsu ķermenim, tad kāpēc mēs to bieži vien atstājam novārtā? Kāpēc mēs nereaģējam uz ādas "valodu" - ļaujam tai izžūt, kļūt sausai, niezošai, pārlieku jutīgai?
Kā palīdzēt?
Pirmkārt, ieklausīties savās slāpēs. Ne jau vienmēr mums ir jāapkraujas ar ūdens pudelēm vai ūdens traukiem, lai akli sekotu noteiktajiem 2 litriem ūdens dienā. Protams, vēlamāks organismam ir ūdens. Bet ja ir jāizvēlas starp sevis spīdzināšanu un kombināciju: ūdens, kafija, zāļu tējas, zaļā, melnā tēja, sulīgi augļi, tad otrs variants laikam būs labāks.
Un otrkārt, svarīgi ir par savu ādu rūpēties arī ārīgi. Ar to es domāju, ka ir jāievēro personīgā higiēna, bet nepārspīlējot ar mazgāšanās biežumu un pievēršot uzmanību mazgāšanās līdzekļu piedāvājuma klāstam. Ne velti ir teiciens – kas par daudz, tas par skādi. Mazgāties trīs un vairāk reizes dienā nebūtu ieteicams. Tāpāt izmantot pārāk krāsainas, perlamutra sastāvdaļām bagātas, izteikti smaržīgas, sārmainas ziepes vai dušas želejas. Ne vienmēr āda būs pateicīga, kad iznākot no dušas mēs smaržosim pēc apelsīna vai jāņogas. Ja mēs par biežu mazgājamies vai lietojam sārmainas ziepes, netīrumi, sviedri tiek mehāniski nomazgāti, bet tajā pat laikā, var tikt bojāts ādas "skābes mētelītis", kas pasargā mūsu ādu no ārējās vides ietekmējošiem faktoriem.
Mana ģimene ir sajūsmā par Linola Dusch & Wasch. Kādreiz pēc apmatojuma likvidācijas manas paduses iekaisa, lietojot Linola Dusch & Wasch, par to esmu aizmirsusi. Kopš dzimšanas savu mazuli mazgāju ar Linola Dusch & Wasch, un regulāri saņemu komplimentus no pediatres, ka puikas āda ir apbrīnojama. Vīrs savukārt ir iecienījis Linola Shower & Bath Oil (iepriekš tas saucās Linola Fett Ölbad) eļļu vannas peldēm, kas lieliski palīdz mazināt psoriāzes izpausmes.
Esot dušā vai vannā, nozīme ir arī ūdens temperatūrai. Jo karstāks ir ūdens un jo ilgāk mēs tajā pavadam laiku, jo vairāk āda tiek sausināta. Optimāla ūdens temperatūra ir +36°C, niezes gadījumā pat +32°C. Savukārt vannošanās laiks ir 10 līdz maksimums 20 minūtes.
Balstoties uz pēdējiem pētījumiem, dermatologi iesaka vannas eļļas pievienot pēdējās divās peldes minūtēs. Savukārt pēc vannas un dušas, kamēr āda vēl ir valga, ieteicams būtu lietot ādu mitrinošus un mīkstinošus līdzekļus. Tā kā esmu iecienījusi Linola līnijas produktus, tad kā krēmu lietoju Linola Lotion. Tas vienmērīgi klājas, ātri iesūcas ādā, ar vieglu, patīkamu aromātu. Savukārt sava viena gadu vecā bērna vēja aprautos vaidziņus palutinu ar Linola F (iepriekšējais nosaukums Linola Fett) barojošo krēmu. Līdz ar to varu būt lepna, jo manā ģimenē nav sausas ādas!