Acu protezēšana
Acu protezēšana ir vienīgais veids, kā pēc vienas vai abu acu zaudējuma atgūt estētisku izskatu, psiholoģisku komfortu un iespēju robežās atsākt pilnvērtīgu dzīvi. Turklāt acs protēze palīdzēs saglabāt neskartu acs konjunktīvas jeb gļotādas virsmu, plakstiņi un skropstas nelieksies uz iekšu, gļotāda netiks traumēta, samazināsies dažādu iekaisumu risks. Profesionāli izgatavota acs protēze vizuāli gandrīz neatšķiras no veselās acs un tās nēsāšana ir ērta un komfortabla.
Mūsdienās Eiropas valstīs acu protezēšana notiek izmantojot divu veidu acu protēžu materiālus – stiklu jeb kriolītstiklu un polimēru materiālus, no kuriem populārākais ir polimetilmetakrilāts jeb PMMA. Neraugoties uz ilggadēju stikla protēžu popularitāti, arvien vairāk speciālistu sliecas izmantot PMMA materiāla acu protēzes.
PMMA acu protēžu priekšrocības:
• iespēja izgatavot individuālu acs protēzi, kas precīzi atbilst pacienta vajadzībām;
• materiāls pieļauj neierobežotas protēzes korekcijas iespējas;
• protēzes profilaksei veic pulēšanu, kas pagarina tās komfortablas kalpošanas laiku;
• ilgāks lietošanas laiks – 2 līdz 4 gadi;
• augsta triecienizturība;
• nēsāšanai patīkams materiāls ar zemu siltumvadītspēju;
• piemērotas cilvēkiem ar aktīvu dzīvesveidu vai pacientiem ar plakstu tonusa vājumu;
• PMMA ir hipoalerģisks materiāls ar zemu dažādu alerģijas risku pakāpi.
Klīnikā Adoria piedāvājam pakalpojumu acu protezēšana un pacientiem tiek piedāvātas gan kriolītstikla, gan PMMA materiāla acu protēzes.
Acu protezēšana ar kriolītstikla protēzēm – pacients iegūst acs protēzi vienas dienas laikā, jo šīs protēzes pacientam piedāvā no jau gatavas sagatavju kolekcijas, piekoriģējot to atbilstoši pacienta acs dobuma formai. Īpašos gadījumos tiek piedāvāta iespēja izgatavot protēzi, neizmantojot sagatavju komplektu. Stikla acu protēžu rūkums – zema triecienizturība.
Acu protezēšana ar PMMA materiāla protēzēm – pacients iegūst acs protēzi vidēji divu dienu laikā. Pirmajā dienā tiek noņemts precīzs pacienta acs dobuma nospiedums, kas dublē vissīkākās acs dobuma individuālās īpatnības. Pacientam klātesot, tiek gatavota protēzes sagatave no pagaidu materiāliem, un līdztekus ar roku, izmantojot smalku otiņu, tiek zīmēta pacienta acs varavīksnene, kas nosaka cilvēka acs krāsu. Speciālists, lūkojoties veselajā acī, izmantojot dažādas krāsas, rada analogu veselās acs varavīksnenes atkārtojumu. Protēze pilnībā gatava ir nākamajā dienā. Pielaikojot protēzi, pēc nepieciešamības var veikt tās korekciju, jo PMMA materiāls viegli pakļaujas koriģēšanai, tāpat pacientam tiek palīdzēts apgūt protēzes ielikšanu, izņemšanu un apkopi.
Klīnikā Adoria acu protezēšana tiek veikta visu vecumu cilvēkiem. Jāņem vērā, ka bērniem vecumā līdz 12 gadiem acu protēzes ir jāmaina vismaz divas reizes gadā, jo tas saistīts ar bērna augšanas īpatnībām. Līdz 18 gadu vecumam acu protēzes maina divas līdz trīs reizes divu gadu laikā. Nenēsājot acu protēzi vai valkājot neatbilstoša izmēra protēzi, var veidoties sejas asimetrija un problēmas ar acs dobumu.
Gadījumos, kad dažādu iemeslu (biežāk onkoloģisko saslimšanu) dēļ ir zaudēta visa acs orbīta un plaksti, līdzās pie briļļu rāmja stiprināmajām ektoprotēzēm klīnika Adoria piedāvā izgatavot jaunākās paaudzes ektoprotēzes. Tās ir mīksta silikona materiāla acs protēzes ar PMMA varavīksneni, kas veido acs orbītu ar plakstiņiem un skropstām. Pateicoties silikona īpašībām, materiāls ir labi pielīpošs, patīkams nēsāšanai, turklāt silikons ļauj iegūt maksimāli dabīgu acs izskatu.
Biežāk uzdotie pacientu jautājumi
Cik ilgā laikā pēc acs operācijas iespējama acu protezēšana?
Acu protezēšana pēc operācijas atkarīga no dažādiem faktoriem, taču bieži vien pirmo protēzi – konformera korpusu – jau var ievietot trīs līdz piecas dienas pēc operācijas, lai saglabātu acs dobuma līdzšinējo formu. Īsto/ patstāvīgo protēzi iespējams izgatavot tikai pēc tam, kad acs dobums ir pilnīgi sadzijis, dzīšanas process katram ir individuāls.
Kas ir konformers?
Pēc acs ķirurģiskās izņemšanas, acs dobumā tiek ievietota dzidra plastikas materiāla lēca jeb konformers, kas pilnībā atbilst acs dobuma izmēriem un ļauj funkcionēt plakstiņiem, neaizskarot operācijas šuvju rētas. Konformeru nēsā sešas līdz astoņas nedēļas līdz acs dobums ir pilnībā sadzijis un samazinājies pietūkums. Jaunākās paaudzes konformeri ir daudz izliektāki un piemēroti labākai acs protēzes noturēšanai, turklāt tie samazina konjunktīvas izspiešanu un protēžu ekstrūziju. Visi konformeru korpusi tiek pakļauti sterilizācijai ar etilēnoksīdu, kas ir FDA (ASV Pārtikas un zāļu pārvalde) apstiprināta metode, ko izmanto arī PMMA acu protēžu sterilizācijai.
Vai ir iespējams mainīt stikla protēzes pret PMMA materiālu?
Jā, protams. Mūsdienās acu protezēšana ļauj brīvi manipulēt ar vienu vai otru materiālu, atšķirība ir pašu materiālu īpašībās, kā arī pacienta individuālajās sajūtās – kurš materiāls lietošanai atbilst labāk.
Kādas ir būtiskākās PMMA materiāla atšķirības no kriolītstikla?
PMMA materiāls jeb polimetilmetakrilāts pakļaujas korekcijām, piemēram, to pietiek nopulēt, un acs protēze atkal izskatīsies kā jauna. Stikla protēzes atjaunot nav iespējams. PMMA materiāls nerada diskomfortu pie augstas vai zemas temperatūras, tam ir zema siltumvadāmība atšķirībā no stikla protēzēm, kas lielā salā var radīt acs dobuma apsaldējuma risku vai uzkarst atrodoties saunā PMMA materiāls ir trieciendrošs, kas nozīmē, ka protēze, nokrītot, nesaplīsīs. Stikla protēzei, nokrītot uz cietas virsmas, tā sašķīdīs. Jāatzīmē, ka savulaik Skandināvijas valstīs līdzās PMMA protēzēm tika piedāvātas Vācijā izgatavotās kriolītstikla protēzes, taču laika gaitā tika secināts, ka ziemeļvalstu klimatiskajiem apstākļiem piemērotākās ir tieši PMMA materiāla protēzes.
Cik ilgi var nēsāt acs protēzi no PMMA materiāla?
Lai arī PMMA materiāla protēžu lietošanas laiks ir ievērojami garāks nekā kriolītstikla protēzēm, mēs iesakām mainīt protēzes ik pēc pāris gadiem, jo dzīves laikā cilvēka acs dobuma izmērs mainās. Nereti pacients pats sajūt, kad nepieciešams mainīt protēzi – tā kļūst kairinoša (īpaši stikla protēzes), protēze kļuvusi vaļīga vai pārāk cieša u.c. Neraugoties uz to, ka PMMA materiāla acu protēzes var regulāri piekoriģēt un nopulēt, ar laiku protēze noveco morāli un labāk izgatavot jaunu.
Aicinām vērsties klīnikā Adoria, lai noskaidrotu jebkuru jautājumu saistībā ar mūsu piedāvāto pakalpojumu acu protezēšana.
Lai pieteiktos uz vizīti pie oftalmologa-anaplastaloga Askolda Bušmaņa, zvaniet pa tālruni 29219507.