Acu asarošana, tekošs deguns, nemitīgas šķavas: kā cīnīties ar izaicinājumiem pavasara ziedēšanas laikā?
Šogad martā, salīdzinot ar mēnesi iepriekš, “Mēness aptiekā” par trešdaļu pieauga pieprasījums pēc līdzekļiem pret alerģiju. Ja tādas pavasarim raksturīgākās organisma alerģiskās reakcijas kā acu asarošana un graušana, tekošs deguns, nemitīgas šķavas, astmai līdzīgas lēkmes ir parādījušās pirmo reizi, vajadzētu konsultēties ar ģimenes ārstu vai ar alergologu, rekomendē “Mēness aptiekas” farmaceites.
Aptiekā daļa no klientiem meklē ātru palīdzību un vēlas iegādāties līdzekļus alerģisku simptomu mazināšanai. Farmaceite Ieva Virza skaidro: “Medikamenti šādām vajadzībām ir pieejami arī bez receptes, tomēr jāizvērtē, vai varbūt labāk vērsties pie ārsta, ko bieži vien arī iesakām. Populārākie simptomi, par ko iedzīvotāji sūdzas, ir acu asarošana un graušana, tekošs deguns, nemitīgas šķavas, ja tie vai astmai līdzīgas lēkmes ir pirmo reizi, noteikti vajag konsultēties ar ārstu! Alerģija ir slimība, tās pareizai ārstēšanai nepieciešama diagnoze, attiecīgi tālāk sākt lietot ārsta noteiktos medikamentus, iespējams, ievērot norādes, lai mazinātu saskari ar alerģiju izraisītājiem.”
Pavasarī pirmās zied lazdas, alkšņi, bērzi. Ziedputekšņu izraisītos nepatīkamos simptomus nereti mēdz sajaukt ar saaukstēšanos, lai gan, iespējams, tā ir putekšņu alerģija jeb polinoze. Lai noskaidrotu un pierādītu alerģiju izraisītājus, ir iespējams veikt ādas dūriena testus vai laboratorijas izmeklējumus. Tā, piemēram, “Centrālā laboratorija” izstrādājusi analīžu paneļus, kas ietver dažādus alergēnus.
Medikamentu lietošana alerģijas mazināšanai aktuāla jau pavasara sākumā
“Iepūšot aerosolu degunā, kad tas ir pilnīgi aizlikts vai arī izdalījumi no tā pil ar pilēšanu, alerģiskais rinīts jeb deguna gļotādas iekaisums rezultātu padara neefektīvu. It kā iepūšam zāles, bet pēc pāris minūtēm deguns ir jāizšņauc. Vai aerosolam bija laiks iedarboties? Droši vien – nē. Vispareizāk pirms jebkura deguna aerosola lietošanas ir izšņaukt un izskalot degunu (varbūt vispirms iedzert antihistamīna līdzekli). Kad deguns ir atbrīvots, lietot deguna aerosolu,” norāda farmaceite Ērika Pētersone. Viņa atgādina, ka aerosola lietošana būtu jāsāk nedēļu pirms alerģijas sezonas, jo dažiem deguna aerosoliem maksimāli efektīvs darbības laiks iestājas, lietojot to vienu, divas nedēļas. Tādā veidā organisms jau ir sagatavojies atvairīt alergēnus. Tāpēc tā vietā, lai gaidītu, kad gaiss būs putekšņu pārpilns, un parasti tas notiek aprīlī un maijā, saprātīga ir vienmērīga, uzturoša medikamenta vai medikamentu lietošana jau no marta vidus. Skalošanas līdzekļi, tai skaitā hipertoniskais jūras ūdens, arī ir noderīgi. Aptiekā nopērkami dažādi veidi un tos ir ļoti vēlams lietot pēc katras pastaigas, ne tikai rinīta laikā.
Daži no līdzekļiem alerģisko simptomu mazināšanai pavasarī

Foto: Freepik.com/ freepik
Domājot par medikamentu lietošanu, vienmēr ir vietā atgādinājums – konsultējies ar savu ārstu vai farmaceitu, jo īpaši, lai ņemtu vērā iespējamo zāļu mijiedarbību. Noteikti jākonsultējas arī, ja apsver medikamenta devas palielināšanu, atgādina farmaceite Ērika Pētersone.
“Piemēram, acu asarošana ir bieža sezonālās alerģijas izpausme. Lai mazinātu simptomātiku, lietojami azelastīna hidrohlorīda pretalerģijas pilieni. Mitrinošu acu pilienu lietošana var uzlabot pašsajūtu un mazināt alergēnu iedarbību. Aptiekā iegādājami dažādu veidu acu mitrinātāji. Lietojot acu pilienus, jāpievērš uzmanību to derīguma termiņam pēc atvēršanas (nereti acu pilienus var lietot vienu līdz trīs mēnešus pēc atvēršanas). Ja esat kontaktlēcu lietotājs, būs jāpiemeklē acu pilieni, ko drīkst izmantot kopā ar kontaktlēcām,” norāda farmaceite Ērika Pētersone.
“Vēlams ir izmantot otrās jeb jaunākās paaudzes antihistamīna līdzekļus, kuru aktīvās vielas ir, piemēram, cetirizīns, loratadīns, un kas ir pieejami bez receptes. Ja vien to nav ieteicis ārsts, nav nepieciešams lietot pirmās paaudzes antihistamīna līdzekļus. Atbilstoša medikamenta savlaicīga lietošana cilvēka pašsajūtu, atkarībā no situācijas, spēj atvieglot gandrīz uzreiz vai līdz vizītei pie ārsta,” stāsta farmaceite Ieva Virza.
- Antihistamīni samazina šķaudīšanu, deguna tecēšanu un niezi, jo ietekmē histamīna daudzumu organismā.
- Dekongestanti sašaurina asinsvadus nāsīs, mazinot aizliktu degunu un tūsku.
- Antihistamīna/dekongestantu kombinācijas apvieno abu zāļu iedarbību.
- Deguna aerosoli iedarbojas lokāli un ātrāk nekā perorālie dekongestanti.
- Steroīdu deguna aerosoli ietekmē iekaisuma procesus, tos mazinot.
- Acu pilieni mazina niezi, graušanas sajūtu, acu asarošanu.
Lai mazinātu alergēnu klātbūtni iekštelpās
Farmaceite Ērika Pētersone atgādina par soļiem, kas profilaktiski veicami, lai mazinātu alergēnu izraisīto kairinājumu iekštelpās: “Būtiska ir arī ādas un drēbju dekontaminācija (priekšmetu vai telpas atbrīvošana no kaitīgiem bioloģiskiem, ķīmiskiem vai radioaktīviem aģentiem), pēc atgriešanās no pastaigas tā patiešām darbojas. Atgriežoties mājās, noskalojies dušā un, ja iespējams, izmazgā apģērbu, jo, kad kādu laiku esi atradies ārā, ziedputekšņi ir nosēdušies uz ķermeņa ādas, matiem un apģērba. Ja no tiem neatbrīvosies, ieejot telpās, acis, mute un deguns būs pakļauti alergēniem. Tātad, jo rūpīgāk ir iespējams atbrīvoties no iekštelpās ienestajiem ziedputekšņiem, jo labāk. Tas attiecas arī uz mājdzīvniekiem – arī viņi pārnēsā alergēnus.”