9 vērtīgi pārtikas produkti vēža slimniekiem
Onkoloģiskās saslimšanas ir viens no izplatītākajiem nāves cēloņiem pasaulē. Vēža ārstēšana parasti ir ilgstoša un kompleksa, un papildus ķirurģiskajām ārstēšanas metodēm, apstarošanai un ķīmijterapijai vēža slimniekiem ir svarīgi ievērot arī pareizu uzturu un iekļaut savā ikdienas ēdienkartē pēc iespējas vairāk vērtīgu produktu. Tāpēc rakstā uzskaitīti deviņi veselīgi produkti, kas ne tikai ļauj samazināt vēža attīstības risku veseliem cilvēkiem, bet arī spēj atvieglot slimības norisi vēža pacientiem un palīdz atveseļošanās procesam.
Kāposti
Autors: broccoli_3264243_640
Brokoļi, ziedkāposti, Briseles kāposti, kressalāti un citi kāpostu dzimtas dārzeņi ir ļoti vērtīgi vēža slimniekiem, pateicoties to sastāvā esošajam indola-3 karbinolam – fermentam ar spēcīgām antioksidējošām īpašībām.
Daudzos zinātniskos pētījumos ir pierādīts, ka indola-3 karbinols spēj aizkavēt estrogēna līmeņa paaugstināšanos organismā, kas ir daudzu vēža veidu, īpaši krūts dziedzera vēža attīstību veicinošais faktors. Tāpat kāposti bagātīgā daudzumā satur askorbīnskābi jeb C vitamīnu, kas, kā zināms, palielina organisma spēju pretoties infekcijām un slimībām. Lai kāposti spētu nodrošināt maksimālu efektu, tos ieteicams ēst svaigus vai pēc neilgas to tvaicēšanas.
Sojas pupiņas
Autors: soy_milk_2263942_640
Regulāra sojas pupiņu un citu sojas produktu (piemēram, tofu vai sojas mērces) lietošana uzturā novērš vēža šūnu vairošanās risku organismā, pateicoties sojā esošajām bioloģiski aktīvām vielām izoflavoniem un fitoestrogēniem, kam piemīt ievērojama pretvēža iedarbība. Tāpat soja mazina apstarošanas un ķīmijterapijas toksisko iedarbību.
Sīpoli un ķiploki
Autors: onion_3089199_640
Ķiplokiem un sīpoliem ir izteiktas attīrošas īpašības, kā arī tie stimulē organisma aizsargājošo leikocītu darbību, uzlabojot imunitāti un samazinot dažādu saslimšanu risku. Ikdienas ēdienkartē iekļaujot ķiplokus un sīpolus, iespējams būtiski samazināt kuņģa un zarnu trakta vēža attīstības iespējamību. Tāpat ķiploki un sīpoli satur sēru, kas ir nepieciešams aknām organisma atindēšanas jeb detoksikācijas funkciju veikšanai. Aknas ir universāls orgāns, kas atbrīvo organismu no kancerogēnām vielām un baktērijām, tāpēc regulārai ķiploku un sīpolu lietošanai uzturā ir būtiska nozīme onkoloģisku slimību profilaksē.
Brūnaļģes
Brūnaļģes nodrošina optimālu joda daudzumu organismā, kas ir nepieciešams normālai vairogdziedzera funkcionēšanai un hormonu izstrādei, kā arī regulē vielmaiņas procesus organismā. Ja vairogdziedzeris ražo mazāk hormonu nekā nepieciešams, var rasties hormonālais disbalanss jeb hipotireoze, kas ir viens no vēzi veicinošiem faktoriem.
Rieksti un augļu sēklas
Autors: pumpkin_seeds_1375500_640
Mandeles un dažādu augļu sēklas satur dabīgu aktīvo vielu leatrilu jeb B17 vitamīnu, kura sastāvā ir cianīda savienojumi, kas efektīvi cīnās ar ļaundabīgu šūnu vairošanos.
Linsēklu, kunžuta, ķirbju un saulespuķu sēklu cietais apvalks satur arī lignānus – fitoestrogēnus (vielas, kuru iedarbība līdzīga dabīgajam hormonam estrogēnam), kas novērš pārmērīgu estrogēna producēšanu organismā. Paaugstināts estrogēna līmenis organismā stimulē tādu onkoloģisko saslimšanu kā krūts dziedzera, olnīcu un dzemdes vēža attīstību.
Zivis un olas
Autors: restaurant_1939958_640
Zivis un olas, pateicoties to sastāvā esošajam augstajam omega-3 taukskābju saturam, palīdz mazināt vēža šūnu attīstības risku. No zivīm lielāku pretvēža iedarbību spēj nodrošināt kambala.
Citrusaugļi un ogas
Autors: fruits_863072_640
Papildus augstajam C vitamīna saturam citrusaugļi un dzērvenes ir bagātināti ar bioflavonoīdiem – īpašām vielām, kas pastiprina C vitamīna antioksidējošo iedarbību. Savukārt aveņu, zemeņu un granātābolu sastāvā ietilpst ellagīnskābe, kas arī ir spēcīgs antioksidants un aizsargā šūnas no ļaundabīgu audzēju attīstības, kā arī palēnina vēža šūnu vairošanos.
Kurkuma
Autors: ginger_1191945_640
Kurkuma ir spilgti dzeltens ingvera dzimtas augs, garšviela, kas veicina vēža šūnu iznīcināšanu un spēj aizkavēt iekaisuma procesus. To īpaši ieteicams lietot zarnu un urīnpūšļa vēža slimniekiem.
Tēja
Autors: tee_1887042_640
Melnās un zaļās tējas sastāvā ietilpst īpaši antioksidanti – katehīni, kas papildus dezintoksikācijas iedarbībai ir apveltīti ar citostātiskām īpašībām – apstādina ļaundabīgo vēža šūnu vairošanos. Zaļās tējas lapas satur aptuveni 40% katehīna, tāpēc tās iekļaušana ikdienas uzturā būtiski samazina kuņģa, zarnu, plaušu, nieru un aizkuņģa dziedzera vēža, kā arī citu ļaundabīgu audzēju attīstības risku.
Neskatoties uz šo produktu lielisko antioksidējošo un pretvēža iedarbību, jāsaprot, ka tie nespēj aizstāt ārsta izrakstītos medikamentus, bet gan kalpo kā labi profilaktiski līdzekļi, kas var palīdzēt atvieglot pašsajūtu un kombinācijā ar ārstniecības līdzekļiem efektīvāk cīnīties pret slimībām.