9 veidi, kā kontrolēt holesterīna līmeni
Holesterīns ir taukveida viela, kas atrodama teju visos ķermeņa audos. Tas piedalās hormonu sintēzē un palīdz funkcionēt šūnu membrānām, taču, holesterīna līmenim paaugstinoties, tiek nopietni apdraudēta veselība.
Holesterīnam iespējams izšķirt divus veidus – labo jeb augsta blīvuma lipoproteīnu un slikto jeb zema blīvuma lipoproteīnu. Holesterīns ir vajadzīgs, lai ķermenis spētu normāli funkcionēt, taču, ja vielas līmenis pārsniedz normas robežas, holesterīns uzkrājas asinsvadu sieniņās, padarot tās šaurākas, un asinsvadi var nosprostoties. Paaugstināts holesterīna līmenis ir viens no galvenajiem riska faktoriem sirds un asinsvadu saslimšanām – biežākajam nāves cēlonim Latvijā.
Atšķirībā no virknes citu saslimšanu, holesterīna līmeņa paaugstināšanās noris bez acīmredzamiem simptomiem. Tomēr uzskats, ka paaugstināts holesterīna līmenis skar tikai cilvēkus pusmūžā vai ļaudis ar lieko svaru, ir maldīgs. Patiesībā holesterīna līmenis pārsniedz normu vairāk nekā 70% cilvēku vecumā no 25 līdz 75 gadiem. Šī iemesla dēļ ir būtiski regulāri veikt pārbaudes, lai laikus diagnosticētu holesterīna līmeņa svārstības un veiktu nepieciešamos profilakses pasākumus.
Atsakies no transtaukskābēm
Transtaukskābes ir kaitīgas taukskābes, kas rodas, augstā temperatūrā ražojot augu eļļas un taukus cepšanai un fritēšanai, kā arī daļēji sacietinot augu valsts taukus. Šī viela atrodama fritētos un eļļā ceptos produktos, pusfabrikātos, piemēram, saldētajās ātri pagatavojamās maltītēs, un dažādos konditorijas izstrādājumos. Transtaukskābes būtiski paaugstina sliktā holesterīna līmeni, palielina sirds slimību un insulta risku, kā arī veicina citas dzīvībai bīstamas slimības.
Lai gan Latvijā izstrādātas normas, kas paredz noteikt maksimālo transtaukskābju daudzumu pārtikas produktos, aizliegums stāsies spēkā vien nākamā gada vasarā. Pievērs uzmanību preču etiķetēm un izvēlies produktus, kur netiek pievienotas transtaukskābes.
Kontrolē ķermeņa svaru
Paaugstināts ķermeņa svars iedarbojas uz holesterīna līmeni, tāpēc, atbrīvojoties no liekajiem kilogramiem, izdosies normalizēt arī holesterīnu, kā arī samazināt dažādu saslimšanu risku. Atceries, ka svaru iespējams kontrolēt, izvēloties veselīgu un sabalansētu uzturu, kā arī iekļaujot ikdienas ritmā atbilstošu daudzumu fizisko aktivitāšu.
Sporto
Mazkustīgs dzīvesveids veicina aptaukošanos un sirds slimības, savukārt fiziskās aktivitātes ļauj pazemināt sliktā holesterīna līmeni un paaugstināt labo holesterīnu, novērst sirds un asinsvadu slimības, kā arī pazemināt asinsspiedienu. Atvēli sportošanai vismaz pusstundu vairākas reizes nedēļā, tādējādi ne vien kontrolējot holesterīna līmeni, bet arī uzlabojot kopējo veselības stāvokli un pašsajūtu.
Iekļauj ēdienkartē šķiedrvielas
Šķiedrvielas, kas atrodamas tādos pārtikas produktos kā auzu pārslas, plūmes, āboli un pākšaugi, neļauj ķermenim absorbēt holesterīnu, tādā veidā neļaujot kaitīgajām vielām uzkrāties uz asinsvadu sieniņām. Pētījumi liecina, ka labvēlīgu efektu iespējams gūt, apēdot aptuveni 5-10 gramus šķiedrvielu dienā. Šķiedrvielām bagāti produkti tāpat palīdz ķermenim ilgāk saglabāt sāta sajūtu, līdz ar to tu varēsi vieglāk atteikties no neveselīgiem našķiem un pieturēties pie izvēlētā uztura plāna.
Lieto uzturā zivis
Treknajās zivīs – lasī, sardīnēs, tuncī un skumbrijās – ir Omega-3 taukskābes, kas uzlabo sirds veselību un palīdz mazināt kaitīgo holesterīnu. Zivis ieteicams lietot divas trīs reizes nedēļā, turklāt tās būs lieliska alternatīva sarkanajai gaļai, kas satur ievērojamu daudzumu piesātināto tauku un tādējādi negatīvi ietekmē tavu holesterīna līmeni.
Izvēlies olīveļļu
Lietojot olīveļļu sviesta vietā, holesterīna līmeni iespējams samazināt pat par 15%, turklāt olīveļļa tāpat būs daudz veselīgākā izvēle nekā, piemēram, palmu eļļa, ko organisms nespēj pilnvērtīgi šķīdināt, kā rezultātā tā nogulsnējas asinsvados. Dod priekšroku neapstrādātai augstākā labuma olīveļļai, kas satur labos taukus un antioksidantus, tā uzlabojot sirds veselību.
Ēd riekstus
Riekstu sastāvā ir sterīni – vielas, kas daļēji bloķē holesterīna uzsūkšanos un neļauj tam nogulsnēties asinsvados. Ņem vērā, ka rieksti tāpat satur ievērojamu daudzumu kaloriju, tāpēc tos vajadzētu lietot nelielā daudzumā un izmantot kā vērtīgu uzkodu starp ēdienreizēm.
Izmanto garšvielas
Ķiploki, kurkuma, ingvers, melnie pipari, koriandrs un kanēlis ne tikai ļauj piešķirt tavai maltītei jaunas garšas nianses, bet arī palīdz cīnīties ar kaitīgo holesterīnu. Apēdot tikai pusi ķiploka daiviņas dienā, iespējams samazināt holesterīna līmeni līdz pat 9%.
Atmet smēķēšanu
Cigarešu kaitīgās vielas samazina labā holesterīna līmeni asinīs un paaugstina slikto holesterīnu. Secināts, ka, atmetot smēķēšanu, labā holesterīna līmeni iespējams pacelt par 5% gadā. Atsakies no šī kaitīgā ieraduma un piesargies, lai regulāri neatrastos smēķējošu cilvēku tuvumā – arī pasīvā smēķēšana negatīvi ietekmē tavu veselību, tai skaitā holesterīna līmeni.