9 simptomi, kas var liecināt par bipolārajiem traucējumiem
Bipolārie traucējumi ir psihiska saslimšana, kam raksturīgas straujas garastāvokļa svārstības, kuru laikā patoloģiski pacilāts noskaņojums mijas ar depresiju. Garastāvokļa traucējumi nereti netiek diagnosticēti, kā rezultātā cieš ne tikai cilvēka dzīves kvalitāte un darba spējas, bet arī apkārtējie.
Garastāvokļa svārstības atsevišķos gadījumos novērojami ikvienam, taču cilvēkam, kas sirgst ar bipolārajiem traucējumiem, garastāvokļa maiņas ir izteiktas, turklāt būtiski ietekmē ikdienu. Traucējumu simptomus nepieciešams aplūkot kontekstā, taču saslimšanu spēj diagnosticēt tikai psihiatrs, tāpēc ir svarīgi laikus meklēt palīdzību un uzsākt ārstēšanu.
Hipomānija – lielisks garastāvoklis un radošums
Bipolārie traucējumi tiek klasificēti, balstoties uz garastāvokļa svārstību veidu un intensitāti. Smagākos gadījumos cilvēkam novērojamas mānijas epizodes – izteikti pacilāts noskaņojums, uzbudinātība un paaugstināts enerģijas līmenis. Tikmēr vieglāki gadījumi tiek dēvēti par hipomāniju. Tās laikā cilvēks izjūt līdzīgus simptomus kā mānijas epizodē, tomēr pazīmes nav tik izteiktas, turklāt netiek zaudēta saikne ar realitāti. Persona ir enerģiska un lieliskā noskaņojumā, pastāvīgi smejas, un nereti piedzīvo neparastus radošuma un eiforijas impulsus.
Nespēja pabeigt iesākto
Hipomānijas periodā cilvēks ir enerģisks un spēj strādāt produktīvi, savukārt, epizodei beidzoties, interese par iesākto pazūd, un darbs netiek pabeigts. Traucējumu rezultātā notiek pastāvīga pāreja no viena darba uz nākamo, tiek būvētas "gaisa pilis" un plānotas ieceres, kuru īstenošana ir komplicēta.
Depresija
Bipolāro traucējumu otrs cikls ir depresija – cilvēks pēkšņi jūtas nomākts, skumjš, novērojama trauksme, nespēks un intereses zudums. Pacientu nomoka miega traucējumi, vientulības sajūta, aizkaitināmība un citi depresijai raksturīgie simptomi. Jāņem vērā, ka antidepresanti šai situācijā nelīdzēs – stāvoklis var pasliktināties, un mānijas epizodes kļūt izteiktākas. Šī iemesla dēļ medikamentus nekādā gadījumā nedrīkst lietot pirms konsultācijas ar ārstu.
Paaugstināta aizkaitinātība
Atsevišķos gadījumos bipolārie traucējumi izraisa jauktas afektīvas epizodes – stadiju, kur vienlaikus novērojami gan mānijas, gan klīniskas depresijas simptomi. Šajā gadījumā cilvēks izjūt spēcīgu aizkaitināmību un uzbudināmību, agresiju, neizskaidrojamu niknumu un līdzīgas emocijas. Persona nereti apzinās, ka reaģē neadekvāti, taču neko nespēj padarīt – viņu rīcību kontrolē emocijas.
Nekontrolēti runas plūdi
Daži cilvēki jau no dabas ir runātīgāki par citiem, taču bipolāro traucējumu gadījumā runas plūdi ir teju nekontrolējami. Persona runā ātri, pastāvīgi maina tematu, neļauj sarunu biedram izteikties un pārtrauc viņu brīžos, kad viņš cenšas to darīt. Šādas epizodes novērojamas tikai mānijas laikā, un nav raksturīgas depresijas periodiem, līdz ar to ir netipiskas un nav uzskatāmas par normu.
Grūtības darbavietā
Bipolāro traucējumu simptomi spēj būtiski ietekmēt cilvēka darbaspējas – produktivitāti, pienākumu izpildi un komunikāciju, miegu, apetīti un objektīvu redzējumu. Tā rezultātā cilvēks vairs nespēj pilnvērtīgi veikt sev uzticēto darbu, un, simptomiem pastiprinoties, pārmaiņas ievēro arī apkārtējie.
Pārmērīga alkohola lietošana
Pētījumi liecina, ka aptuveni 50% pacientu, kas sirgst ar bipolārajiem traucējumiem, vienlaikus lieto pārmēru daudz alkohola. Mānijas stāvoklī alkohols tiek izmantots, lai nomierinātos, savukārt depresijas stadijā – lai uzlabotu noskaņojumu.
Patoloģiska pašapziņa
Iestājoties mānijas fāzei, cilvēks var izjust patoloģiski paaugstinātu pašapziņu. Viņš var nodoties uzdzīvei un netipiskai seksuālajai uzvedībai, nedomāt par sekām un nerēķinoties ar apkārtējiem.
Miega traucējumi
Depresijas fāzē cilvēku var mocīt bezmiegs vai pastāvīga miegainība. Pat ja miegam atvēlēta lielākā dienas daļa, viņš jutīsies noguris un trūks enerģijas. Iestājoties mānijas fāzei, cilvēks visbiežāk nespēj aizmigt, neguļ pietiekami daudz, taču neizjūt nogurumu – enerģijas līmenis ir nemainīgi augsts.